بواسیر چیست؟

پشتیبانی تلگرام
درمان زگیل مقعدی در طب سنتی
درمان زگیل مقعدی در طب سنتی
می 14, 2019
علائم هموروئید چیست
بواسیر چه علائمی دارد؟
سپتامبر 8, 2019

در این مقاله به سوال کلی ” بواسیر چیست؟ ” ،پاسخ میدهیم و اطلاعاتی درباره ی درمان بواسیر،  و انواع و علل این بیماری در اختیار شم قرار میدهیم.

انواع هموروئید

بواسیر اغلب به عنوان “واریس­های وریدی در مقعد و رکتوم” توصیف می­شود و هموروئیدها، عروق خونی بزرگ و برجسته­ای در داخل و اطراف مقعد و رکتوم پایین هستند. راست­روده (مقعد) قسمت پایین روده­ی بزرگ (روده بزرگ) است. بافت­هایی که از عروق پشتیبانی می­کنند، کشیده می­شوند. در نتیجه، عروق گسترش می­یابد، دیواره­ها نازک شده و خونریزی رخ می­دهد. هنگامی که کشش و فشار ادامه می­یابد، عروق تضعیف شده، خارج می­شوند. دو نوع هموروئیدها، خارجی و داخلی، به مکان آنها اشاره دارد.

هموروئید خارجی

هموروئید خارجی (خارج) در نزدیکی مقعد شکل گرفته و توسط پوستی حساس پوشیده شده است. آنها معمولا بدون درد هستند، مگر اینکه خون (ترومبوز) لخته شود.

ترومبوز هموروئید خارجی، لخته­ های خونی هستند که در یک هموروئید خارجی در پوست مقعد ایجاد می­شود. اگر لخته­ ها بزرگ باشند، می­توانند موجب شدت درد شوند. یک توده مقعدی دردناک ناگهان ممکن است ظاهر شود و در عرض ۴۸ ساعت اول بدتر شود. درد در طول چند روز به طور کلی کاهش می­یابد.اگر پوست در قسمت بالا باز شود،  ممکن است خونریزی را مشاهده کنید.

هموروئید داخلی

هموروئید داخلی (داخل) در داخل مقعد در زیر پوشش قرار می­گیرد. و خونریزی بدون درد و پیش­آمدگی در طی حرکات روده شایع­ترین علائم آن است. با این حال، هموروئید داخلی می­تواند در صورت بروز کامل باعث درد شدید شود. این بدان معناست که آن از مقعد بیرون افتاده است و نمیتواند دوباره به داخل برگشت داده شود.

شواهد و حقایق در مورد هموروئید

 • هموروئیدها یکی از شایع ترین بیماری های شناخته شده هستند.
 • میلیون­ها آمریکایی در حال حاضر مبتلا به هموروئید هستند.
 • به طور متوسط افراد قبل از درمان هموروئید به مدت طولانی از آن رنج می­برند.

علل بیماری بواسیر چیست؟

علت دقیق هموروئید ناشناخته است. به سبب وضعیت عمودی بدنمان فشار زیادی بر روی رگ­های رکتوم انسانی قرار دارد، که به طور بالقوه باعث برآمده شدن هموروئید می­شود. سایر عوامل مرتبط عبارتند از:

 • سالخوردگی
 • یبوست مزمن یا اسهال
 • بارداری
 • وراثت
 • زور زدن هنگام دفع مدفوع
 • عملکرد روده­ای نادرست ناشی از مصرف بیش از حد مسهل­ها یا آماله­ ها
 • صرف زمان طولانی در توالت

علائم بیماری بواسیر چیست؟

هر یک از موارد زیر ممکن است نشانه­ای از هموروئیدها باشد:

 • خونریزی در طی حرکات روده
 • پیش­آمدگی پوست در طی حرکت روده
 • خارش در ناحیه مقعد
 • درد در ناحیه مقعد
 • توده(های) حساس

درمان بواسیر بدون جراحی

مهم است که ابتدا علائم را قبل از اینکه خودتان درمان کنید، توسط جراح روده بزرگ و راست­ روده بررسی کنید. آنها یک معاینه کامل را انجام می­دهند و روش درمانی را توصیه می­کنند. علائم خفیف را اغلب می­توان بدون جراحی تسکین داد. با درمان غیرجراحی، درد و تورم معمولا در دو تا هفت روز کاهش می­یابد. توده باید ظرف چهار تا شش هفته بهبود یابد.

درمان غیر جراحی شامل موارد زیر است:

 • خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا و مصرف مکمل­ های فیبری (۲۵ تا ۳۵ گرم فیبر در روز) برای ایجاد مدفوع نرم، شکل­ گرفته و ضخیم.
 • اجتناب از تنش بیش از حد برای کاهش فشار داخل هموروئیدها و جلوگیری از برانگیختگی.
 • نوشیدن آب بیشتر برای کمک به جلوگیری از تشکیل مدفوع سخت و کمک به بهبودی.
 • حمام وان گرم (حمام سیتیز) برای ۱۰ تا ۲۰ دقیقه، چند بار در روز برای کمک به فرآیند بهبود انجام دهید.

درمان بواسیر با جراحی

اگر درد ناشی از خونریزی ترومبوز شدید باشد، پزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد که هموروئید و یا لخته شدن را با برش کوچک بردارد. این روش­ها را می­توانید در مطب پزشک و یا در بیمارستان تحت بی­حسی موضعی انجام دهید.

انعقاد نوار لاستیکی در هموروئید داخلی:حقایقی درباره ی بواسیر

این درمان به خوبی برای هموروئید داخلی موثر است که در طی حرکات روده­ای بوجود می­ آید. یک نوار لاستیکی کوچک روی هموروئید قرار می­گیرد، تا جریان خون آن را قطع کند. هموروئید و نوار لاستیکی طی چند روز آینده از بین می­روند. زخم معمولا در یک تا دو هفته بهبود می ­یابد. درد خفیف و خونریزی ممکن است رخ دهد. گاهی اوقات این روش باید برای درمان کامل هموروئید تکرار شود.

 • برآمدگی، خونریزی، هموروئید داخلی
 • روش انعقاد نوار لاستیکی در پایه هموروئید استفاده می­شود.
 • حدود هفت روز پس از آن، نوار لاستیکی از بین میرود و یک خراش کوچک در پایه خود بر جای می­گذارد.

تزریق و انعقاد

این روش را می­توان در خونریزی هموروئید استفاده کرد. هر دو روش نسبتا بدون درد هستند و سبب رفع هموروئید می­شوند.

چسبندگی هموروئید

یک روش ویژه، استفاده از گیره و از بین بردن بافت در هموروئید داخلی است. در حالی که روش چسبندگی می­تواند بافت داخلی را کاهش دهد، نمی­توان از این روش برای هموروئید خارجی استفاده کرد. این روش به طور کلی دردناک­تر از انعقاد نوار لاستیکی است، اما نسبت به هموروئیدکتومی کمتر دردناک  است.

هموروئیدکتومی

این روش کامل­ترین جراحی برای از بین بردن بافت­های اضافی است که سبب خونریزی و انقباض می­شود. این کار تحت بیهوشی با استفاده از دوخت یا بخیه زدن انجام می­شود. بسته به مورد، ممکن است بستری شدن در بیمارستان و مدتی استراحت مورد نیاز باشد. بر خلاف باور عمومی، روش لیزر در مقایسه با تکنیک­های عملی استاندارد، مزیتی ندارد. جراحی لیزری گران است و تقریبا همانقدر دردناک است.

هموروئیدکتومی تحت شرایط زیر توصیه می­شود:

 1. گلبول­های قرمز به طور مکرر در هموروئید خارجی ایجاد شود.
 2. انعقاد در درمان هموروئید داخلی مؤثر نباشد.
 3. هموروئید بیرون آمده را نتوان کاهش داد.
 4. خونریزی مزمن وجود داشته باشد.

آیا هموروئید به سرطان کولورکتال منجر می­شود؟

هموروئیدها خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را افزایش نمی­دهند و باعث ایجاد آن نمی شوند. با این حال، شرایط جدی­ تر می تواند علائم مشابهی ایجاد کند. حتی زمانی که یک هموروئید به طور کامل درمان شود، جراح روده بزرگ و رکتوم ممکن است سایر آزمایشات را درخواست کند. ممکن است کولونوسکوپی برای جلوگیری از علل دیگر خونریزی رکتوم انجام شود. هر فردی که ۴۵ سال و بیشتر داشته باشد باید کولونوسکوپی را برای غربالگری سرطان کولورکتال انجام دهد.

* در سال ۲۰۱۸ اطلاعات جدید، خبر از افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در افرادی که زیر ۵۰ سال سن دارند، می­دهند. انجمن آمریکایی کولون و جراحی رکتال، پیشنهادات خود را مبنی بر بازبینی اولیه در سن ۴۵ سالگی تغییر داد.

پیشنهاد میکنیم حتما مطلب درمان کیست مویی را بخوانید

جراحی مقعدی و روده­ بزرگ چیست؟

جراحان روده­ بزرگ و مقعد در درمان جراحی و غیرجراحی بیماری­های روده­ی بزرگ، مقعد و راست­ روده  متخصص هستند. آنها آموزش پیشرفته جراحی را در درمان این بیماری­ها و همچنین آموزش کامل جراحی را انجام داده­اند. جراحان روده­ بزرگ و مقعد تایید شده در بیمارستان ، تحصیلات جراحی عمومی را کامل کرده و عمل­ های جراحی روده­ بزرگ و مقعد انجام می­دهند و امتحان­های فشرده ای را که توسط هیئت جراحی آمریکایی و هیئت جراحی روده­ بزرگ و مقعد آمریکا انجام شده است، گذارانده ­اند. آنها در درمان هر دو بیماری خوش­خیم و بدخیم روده­ بزرگ، مقعد و راست­ روده توانا هستند و قادر به انجام معاینات غربالگری معمول هستند و در صورتی که جراحی مورد نیاز باشد، شرایط درمان را اجرا می­کنند.

سلب مسئولیت

جامعه جراحان روده­ی بزرگ و مقعدی آمریکاییی به منظور حصول اطمینان از مراقبت از بیماران با کیفیت بالا با پیشرفت علم، به جلوگیری و درمان اختلالات و بیماری­های مربوط به روده­ی بزرگ، مقعد و راست­روده اختصاص داده شده است. این بروشورها فراگیر هستند، اما به هیچ وجه توصیه نمی­شود. هدف آنها به جای تعیین فرم خاصی از درمان ارائه اطلاعات در مورد بیماری­ها و فرایندها است. آنها برای استفاده از تمام دانشجویان، کارکنان مراقبت­های بهداشتی و بیماران مورد نیاز است که اطلاعاتی در مورد مدیریت شرایط مورد نظر داشته باشند. لازم به یادآوری است که این بروشورها نباید شامل تمام روش­های مناسب مراقبت و یا منحصر به روش­های مراقبتی باشد که به طور منطقی برای دستیابی به نتایج مشابه به کار گرفته شده است. تصمیم نهایی در مورد صلاحیت هر روش خاص باید با توجه به تمام شرایط ارائه شده توسط بیمار توسط پزشک انجام شود.

منبع: fascrs

admin
سلام من ادمین و مشاور کلینیک هستم و برای پاسخ به سوالات شما عزیزان و ارایه مشاوره در خدمت شما هستم .
Call Now Button