درمان کیست مویی

درمان کیست مویی

تکنیک استفاده از لیزر در جراحی کیست مویی

در مرکز درمان بیماری های نشیمنگاه ، با استفاده از تکنیک لیزر دیگر فرد مراجعه کننده احتیاجی به بستری در بیمارستان ندارد و می توان به محض تشخیص بیماری در همان جلسه اول با لیزر درمان انجام شود. در این روش بیمار با استفاده از بی حسی موضعی در محدوده مقعد هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد.

تکنیک قدیمی جراحی سنتی کیست مویی

در جراحی سنتی فرد در بیمارستان بستری میشد و با بی هوشی کامل عمل جراحی انجام می گرفت و حداقل یک الی دو روز بعد از عمل در بیمارستان بستری می شدند. در جراحی سنتی کیست مویی بافت و پوست به صورت کامل برداشته می شود و فرد بعد از عمل حدود بیست روز در خانه باید استراحت کند. از جمله عوارض جراحی سنتی درصد برگشت بالای این بیماری است ، یعنی فرد بعد از عمل ممکن بود بعد از یک یا دو سال دوباره دچار این بیماری شود.

روش درمان کیست مویی با لیزر

 

در روش جراحی کیست مویی با لیزر، نیازی به بی هوشی بیمار نیست. برای راحتی بیمار، از بی حسی موضعی استفاده می شود. کیست را به وسیله اشعه ی لیزر برش داده و تخلیه می کنند. خونریزی و درد این روش، بسیار کم بوده و کمتر از ۱ ساعت جراحی به پایان می رسد.

مزایای جراحی کیست مویی با لیزر :

  • استفاده از بی حسی موضعی
  • عدم ایجاد زخم و تعویض پانسمان
  • درد و خونریزی کم
  • سرپایی بودن جراحی
  • بدون بستری در بیمارستان
  • کاهش دوره نقاهت

سینوس پیلونیدال بیشتر در چه کسانی دیده می شود؟

ابتلا به کیست مویی یا همان سینوس پیلونیدال اغلب هیچ ارتباطی با سن ندارد. اما از آنجا که موهای زائد بیشتر در مردان میانسال و بزرگسال وجود دارد به همین خاطر شایع تر از بقیه گروه های سنی و جنسی هستند و به همین خاطر باید بیشتر از تمام افراد مراقبت کنند که مبادا دچار مشکل شوند. اگر بخواهیم با توجه به آمار صحبت کنیم مردان حدود ۴ الی ۵ برابر بیشتر از زنان به کیست مویی مبتلا می‌شوند. بهتر است حداقل یک روز در میان دوش گرفته و موهای زائد را به شکل کامل از بین ببرید که روش های مختلفی برای این کار وجود دارد.

پیشگیری از ابتلا به کیست مویی

بسیاری از افراد با تمیز نگه داشتن بدن از حضور موهای زائد به جلوگیری از بروز این بیماری کمک می کنند. پروسه اصلاح بدن یا شیو کردن باید با مراقبت و دقت انجام شود تا احیانا سبب ایجاد بریدگی در محل کیست مویی نشود. استفاده از روغن ها و کرم های خاص بعد از اصلاح کردن پیشنهاد می شود و بهتر است که فرد بهداشت را در مناطق حساس تر بیشتر رعایت کند. لباس هایی که استفاده می کنیم در عدم ابتلا به این عارضه و عدم نیاز به درمان کیست مویی بسیار حائز اهمیت است. توجه داشته باشید که افراد با پوست های حساس باید از مواد بهداشتی مناسب استفاده کنند تا با ایجاد حساسیت بر روی پوست شرایط بروز کیست مویی ایجاد نشود. همیشه باید به این موضوع توجه کرد که نواحی تناسلی بدن خیلی حساس می باشند و نباید به مثابه پوست پا و بازو به آن نگاه کرد.

درمان کیست مویی با روش خانگی

روش های مؤثر خانگی برای درمان کیست مویی عبارتند از :

روغن کرچک

روغن کرچک، ضد التهاب و درد است. این روغن گیاهی بهبود بیماری را تسریع می کند. روغن کرچک را به وسیله پنبه تمیز، روی کیست مویی بمالید و با باند محکم کنید. این درمان می بایست ۳ بار در روز تکرار شود.

سیر

سیر خاصیت ضد قارچی دارد و برای رفع عفونت و تقویت سیتم ایمنی بدن مفید است. این گیاه منبع آنتی بیوتیک است. سیر له شده را روی کیست قرار دهید و با باند محکم ببندید. روزی ۱ بار این درمان را به مدت ۱ هفته انجام دهید. بهتر است بدانید برای پوست های حساس این روش درمانی مضر است.

نمک

نمک برای درمان کیست مویی بسیار مفید و مؤثر است. نمک مایعات جمع شده در لابه لای پوست را از بین می برد.

زرد چوبه

زردچوبه برای رفع التهاب، درد، درمان و پیشگیری عفونت مفید است. زردچوبه و آب را مخلوط کنید تا شکل خمیری پیدا کند. خمیر را روی کیست قرار دهید و پس از خشک شدن محل را بشویید. روزی ۲ بار از این روش درمانی استفاده کنید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا برای درمان، تورم و تسکین درد مفید است. این گیاه ضد التهاب و آنتی باکتریال است. به مدت ۲۰ دقیقه ژل آلوئه ورا را روی کیست مویی قرار بدهید و پس از آن محل را بشویید. این درمان را روزی ۴ بار انجام دهید.

عسل

عسل ضد عفونی کننده ی قوی است. عسل را روی کیست بمالید تا سموم را از کیست مویی بیرون بکشد. موم زنبور عسل نیز برای درمان کیست مویی مفید است.

چای کیسه ای

چای کیسه ای خاصیت اسیدی دارد. این درمان از روند بیماری جلوگیری کرده و عفونت کیست را از بین می برد. این ماده ضد درد، تورم و التهاب است. چای کیسه ای را در آب ولرم به مدت ۵ دقیقه قرار دهید و آن را ۱۰ دقیقه روی محل عفونت بگذارید.

سرکه سیب

سرکه سیب خاصیت اسیدی دارد و برای رفع کیست و دمل مفید است. سرکه سیب را به وسیله پنبه تمیز، روی کیست مویی بمالید و با باند محکم کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.