درمان زگیل مقعدی

درمان زگیل مقعدی

تکنیک استفاده از لیزر در جراحی زگیل مقعدی

در مرکز درمان بیماری های نشیمنگاه ، با استفاده از تکنیک لیزر دیگر فرد مراجعه کننده احتیاجی به بستری در بیمارستان ندارد و می توان به محض تشخیص بیماری در همان جلسه اول با لیزر درمان انجام شود. در این روش بیمار با استفاده از بی حسی موضعی در محدوده مقعد هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد.

تکنیک قدیمی جراحی سنتی یا عمل زگیل مقعدی

در جراحی سنتی فرد در بیمارستان بستری میشد و با بی هوشی کامل عمل جراحی انجام می گرفت و حداقل یک الی دو روز بعد از عمل در بیمارستان بستری می شدند. در جراحی سنتی زگیل مقعدی بافت و پوست به صورت کامل برداشته می شود و فرد بعد از عمل حدود بیست روز در خانه باید استراحت کند. از جمله عوارض جراحی سنتی درصد برگشت بالای این بیماری است ، یعنی فرد بعد از عمل ممکن بود بعد از یک یا دو سال دوباره دچار این بیماری شود.

زگیل مقعدی چیست؟

زگیل مقعدی یک زائده ی پوستی با بافتی نرم است که ممکن است هم رنگ پوست یا تیره تر باشد. این زگیل ها که ممکن است به صورت تکی یا چند زگیل و خوشه ای در کنار هم دیده شوند. این بیماری با علائمی مانند درد، خارش، خونریزی، ترشح و… همراه است. همینطور ممکن است نشانه ای همراه این بیماری نباشد اما وجود ویروس در بدن برای انتقال بیماری به دیگران کافی است. علت اصلی ابتلا و انتقال ویروس HPV رابطه جنسی و تماس پوست با پوست است. زگیل تناسلی در قسمت هایی از بدن مانند واژن، رحم، مقعد، آلت تناسلی و در برخی موارد در دهان رشد می‌کند .شما میتوانید جهت پیشگیری از این ویروس واکسن گارداسیل و یا پاپیلوگارد را تزریق کنید. پیشنهاد ما به شما جهت درمان قطعی زگیل لیزر است. روش های دارویی، خانگی و گیاهی فقط سبب تسکین و کاهش نشانه های بیماری می‌شود.

درمان خانگی و گیاهی

سیر و پیاز

پیاز و سیر له شده را با هم خوب مخلوط کنید. مواد مخلوط شده را روی زگیل ها بگذارید و با باند تمیز بپوشانید. پس از گذشت دو روز مقعد را بشویید. اگر بتوانید تحمل کنید، به موارد مخلوط شده نمک نیز اضافه کنید.

پوست موز

پوست موز رسیده را بر روی زگیل ها به مدت 15 دقیقه بگذارید .سپس مقعد را با آب گرم بشویید. روزی ۴ بار این کار را تکرار کنید. این روش درمان قطعی بیماری نیست و باید این روش را در کنار سایر روش ها انجام دهید.

فولات و ویتامین B12

بین کمبود فولات یا ویتامین B12 و افزایش خطر ابتلا به زگیل تناسلی رابطه مستقیم وجود دارد. مصرف مولتی ویتامین یا مکمل های فولات و ویتامین B12 می‌توانند در مبارزه با عفونت HPV و رفع زگیل های تناسلی به بدن کمک کنند.

سرکه سیب

سرکه سیب عملکردی همانند دارو های تجویزی دارد و میتواند در درمان عارضه موثر باشد. این دارو ها با استفاده از محتویات اسیدی خود ویروس را از بین می‌برد. در این روش یک پنبه، گوش پاک کن یا گاز استریل را در سرکه سیب خیسانده و بر روی زگیل ها بمالید. پس از اتمام کار مقعد را شسته و خشک کنید و روزی ۳ بار این کار را انجام دهید.

سیر و وازلین

ابتدا وازلین بهداشتی را روی زگیل ها بمالید. سپس یک حبه سیر له شده را روی لایه وازلین پخش کنید. پس از ۵ ساعت مقعد را بشویید.

گریپ فروت

گریپ فروت خاصیت اسیدی دارد و یک آنتی اکسیدان قوی است. مصرف گریپ فروت، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. برای خشک شدن زگیل ها، دانه های این میوه را با یک باند تمیز روی زگیل ها بگذارید.

آب آناناس

آب آناناس دارای آنزیم برملائین است. با استعمال آب آناناس بر روی زگیل ها بیماری را مداوا کنید. پس از استعمال آب آناناس، چند دقیقه صبر کنید، سپس مقعد را بشویید.

روغن درخت چای و سرکه سیب

آب، روغن درخت چای و سرکه سیب را به طور مساوی مخلوط کنید. مواد مخلوط شده را به روی زگیل ها گذاشته و با باند بپوشانید. پس از گذشت ۶ ساعت باند را جدا کنید و ناحیه مورد نظر را بشویید.

روغن درخت چای و سیر

۴ قطره روغن درخت چای را با یک تکه سیر تازه له شده، خوب مخلوط کنید. مواد را روی زگیل ها بگذارید، با نوار یا باند مقعد را پوشش دهید. این کار را ۴ بار در روز انجام دهید.

روغن درخت چای و جوش شیرین

۱۰ قطره روغن درخت را با ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین خوب مخلوط کنید. مواد مخلوط شده را به ۲/۱ فنجان آب اضافه کنید. با یک پنبه تمیز مواد مخلوط شده را روی زگیل ها بمالید. اجازه دهید مواد روی زگیل ها بماند و خشک شود.

سیب زمینی

آب سیب زمینی یا خود سیب زمینی را روی زگیل ها بمالید. پس از اتمام کار، مقعد را با آب گرم بشویید و خشک کنید.

دارو درمانی

استفاده از دارو های موضعی می‌توانند مستقیما روی پوست شما اعمال شوند و سبب بهبودی عارضه شود.

سینکاتچینز

این کرم برای درمان زگیل تناسلی خارجی و داخلی یا اطراف کانال مقعد استفاده می‌شود. عوارض جانبی آن مانند قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد، اغلب خفیف هستند

ایمی‌کیمود

به نظر می‌رسد این کرم توانایی سیستم ایمنی بدن شما را برای مبارزه با زگیل تناسلی تقویت می‌کند. تا زمانی‌ که کرم روی پوست شما قرار دارد از برقراری تماس جنسی خودداری کنید، زیرا ممکن است قدرت اثرگذاری کاندوم و دیافراگم را تضعیف کند یا پوست شریک جنسی تان را تحریک کند. یکی از عوارض جانبی احتمالی آن قرمزی پوست است.

تری کلرواستیک اسید

این درمان شیمیایی زگیل را می‌سوزاند و می‌تواند برای زگیل‌های تناسلی داخلی نیز استفاده شود. عوارض جانبی آن ممکن است شامل تحریک خفیف پوست، زخم یا درد باشد.

پودوفیلین و پودوفیلوکس

پودوفیلین یک رزین گیاهی است که می‌تواند بافت زگیل تناسلی را از بین ببرد. پودوفیلوکس حاوی همان ترکیب فعال است، اما می‌توانید آن را در خانه استفاده کنید. هرگز از پودوفیلوکس در نواحی داخلی بدن استفاده نکنید. استفاده از این دارو در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. عوارض جانبی آن می‌تواند شامل تحریک خفیف پوست، زخم یا درد باشد.

روش های تهاجمی

روش جراحی یا leep

در عمل جراحی، زگیل از طریق تیغ جراحی پس از بی حسی بریده می‌شود، و سپس زخم ایجاد شده بخیه زده می‌شود. البته اگر زگیل داخل واژن یا مقعد باشد این روش کاربرد نخواهد داشت و باید از روش درمان با لیزر استفاده کنیم. پس از برداشتن زگیل تناسلی خانم ها باید هر شش ماه یکبار تست پاپ اسمیر بدهند تا ویروس HPV باعث تغییر در سلول های دهانه ی رحم و ایجاد سرطان نشده باشد.

کرایوتراپی یا روش فریز کردن

کرایوتراپی به معنای فریز کردن زگیل می‌باشد. این درمان با ماده ای شیمیایی که روی زگیل ها اعمال می‌شود سبب می‌شود پس از یخ زدن از بین روند. پس از لیزر این روش درمانی یکی از روش های موثر درمان زگیل مقعدی است. حدود ۷۵٪ از موارد ان روش موفقیت آمیز بوده و در ۲۵٪ موارد بیماری بازگشته است. در کرایوتراپی نیتروژن مایع در دمای 196- توسط وسیله ای به نام کرایواسپری بر روی زگیل پاشیده میشود. بعد از این که نیتروژن به بافت مورد نظر اسپری شد یخ زدگی اتفاق می‌افتد و پس از آن پزشک صبر می‌کند تا دمای نرمال بدن این انجماد را ذوب کند. نیتروژن مایع باعث تخریب دیواره سلولی می‌شود و در نتیجه بافت زگیل را از بین می‌برد و در پایان باعث التهاب ان قسمت می‌شود.

الکتروکوتر یا سوزاندن

سوزاندن زگیل ها یکی از روش های قدیمی درمان این بیماری است. پزشک با استفاده از جریان برق بافت زگیل را می‌سوزاند. در مواردی که زگیل ها نرم باشند، این روش می‌تواند موثر باشد. در این روش پزشک از جریان الکتریسیته استفاده می‌کند و با یک دستگاه الکتریکی کم ولتاژ بافت زگیل را گرم و در نهایت میسوزاند.

لیزر درمانی

لیزر یکی از بهترین روش های درمان زگیل مقعدی است زیرا با یک بار انجام برای همیشه این عارضه از بین خواهد رفت. این روش با ورود به دنیای پزشکی بسیار مورد استقبال پزشکان و بیماران قرار گرفت زیرا مزیت آن بسیار بیشتر از سایر روش ها است. در لیزر درمانی پرتو های نور با شدت زیادی به صورت مستقیم به زگیل ها تابیده می‌شوند. بعد از لیزر از کرم های آنتی بیوتیک روی محل مورد نظر استفاده کنید و سعی کنید تا حد امکان محل مورد نظر را خشک نگه دارید.

مزایای لیزر
  • بدون درد و خونریزی
  • دوره استراحت کوتاه
  • بدون ایجاد جای زخم
  • میزان موفقیت بالای عمل
  • احتمال عود مجدد بسیار کم
  • عدم انتقال ویروس های عفونی
  • به صورت سرپایی و عدم نیاز به بستری
  • بدون نیاز به پانسمان کردن و تعویض آن
  • انجام کار تحت بی حسی موضعی نه بیهوشی
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.