بواسیر خارجی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

بواسیر یا همان هموروئید روز به روز در حال گسترش بوده و شاهد این هستیم که همه ساله میلیون ها نفر را به خود مبتلا می کند.

نکته عجیب این است که بیش از ۴۶% مردم دنیا حداقل یکبار هموروئید می گیرند که تعداد زیادی از آنها حتی متوجه بیماری نمی شوند یا اینکه با روش های خانگی آن را درمان می کنند.

دقت داشته باشید که این موارد مربوط به کسانی است که رژیم غذایی و فعالیت مناسبی داشتند نمی‌شود.

به هر حال جای نا امیدی نیست و شما هم می توانید با انجام کارهایی که ما در این مقاله به شما خواهیم گفت، در سریع ترین زمان ممکن از بیماری خود خلاص شوید!

پس همراهمان باشید و روش های درمان بواسیر خارجی و داخلی را با ما دنبال کنید.

بواسیر خارجی

بواسیر یا همان هموروئید خارجی که بسیار شایع است و می توان به راحتی با یک معاینه جسمی ساده آن را تشخیص داد.

البته بواسیر خارجی یک نکته منفی بزرگ دارد که بیمار در طول روز معمولا درد زیادی را تحمل می کند (در مواقعی که بیماری شدید است) و این مقدار درد در هنگام نشستن یا انجام فعالیت های سنگین بیشتر هم خواهد شد و برای کنترل آن می بایست از روش های خانگی مانند تشت آب گرم یا داروهای مسکن استفاده کرد. از آن طرف هموروئید خارجی در کمتر از ۵% مواقع خونریزی خواهد داشت و بیمارانی که کم خون هستند، هیچ مشکلی نخواهند داشت.

البته این بدان معنا نیست که شما برای درمان اقدامی نکنید و منتظر بمانید که بیماری خود به خود از بین برود.

نوع دیگری از بواسیر وجود دارد که به آن بواسیر ترومبوزه گفته می شود که خون و لخته در زیر بافت زائد جمع شده و معمولا درد بسیار زیادی خواهد داشت.

البته این درد معمولا ۳ الی ۴ روز طول خواهد کشید اما از آنجا که شدت این بیماری بسیار بالاست و معمولا چرک در زیر بافت جمع می شود، تنها می توانید از روش های لیزری و تیغ جراحی برای از بین بردنش اقدام کنید و روش های خانگی تنها باعث وقت تلفی و افزایش شدت بیماری خواهند شد.

رنگ پوست در ناحیه ترومبوزه معمولا به صورتی یا قرمز تیره نمایان می شود.

اولین نوع بواسیر که معمولا تشخیصش کار به نسبت سختی بوده و نمی توان با یک نگاه ساده متوجه اش شد، بواسیر داخلی است که در درون ناحیه مقعدی ایجاد می شود و می تواند با خونریزی های شدید، باعث آسیب های جدی در افراد ضعیف یا حتی خانم ها شود. دقت داشته باشید که مقدار خونریزی در این بیماری می تواند همینطور بیشتر شود و به همین دلیل می بایست به محض اینکه متوجه حضور بیماری شدید، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان بواسیر خارجی

همانطور که گفته شد، درمان بواسیر خارجی ساده تر از نوع داخلی بوده و لیزر هم به راحتی روی آن اثر می گذارد ( البته لیزر درمانی هموروئید هر دو نوع را در مدت ۲۰ الی ۲۵ دقیقه درمان می کند ). برای شروع می توانید از روش های خانگی و مصرف روغن زیتون یا روغن درخت چای استفاده کنید که خاصیت ضد عفونی کنندگی و نرم کنندگی دارند. برای مثال مصرف روغن زیتون در وعده های غذایی ( البته به مقدار مناسب ) می تواند دستگاه گوارش را از نظر عملکردی تا حد زیادی بهبود ببخشد و به همین دلیل دیگر دچار یبوست نخواهید شد.

البته ما همیشه پپیشنهاد می کنیم که اگر شدت بیماری زیاد یا حتی متوسط است، از لیزر کمک بگیرید که دیگر هیچ اثری از بیماری نخواهد ماند و بعد از آن هم دوره نقاهتی وجود ندارد و بیمار می تواند به زندگی عادی خود باز گردد. از جمله مزیت های دیگر لیزر بواسیر می توانیم به بدون درد و خورنیزی بودن آن اشاره کنیم! یا اینکه در طول لیزر به هیچ عنوان از داروی بیهوشی استفاده نخواهد شد و به همین دلیل بیمارانی که حساسیت دارند هم به راحتی می توانند لیزر کنند.

همه چیز درباره بواسیر خارجی

خب ما می خواهیم در این مقاله جامع تمام موارد مرتبط با بیماری بواسیر یا همان هموروئید را بررسی کنیم و ببینیم که آیا روش های درمان و پیشگیری که در مقاله و سایت های مختلف می خوانیم، واقعی هستند یا خیر.

اما قبل از هر چیزی می بایست با این بیماری آشنا شوید تا بتوانید بهترین تصمیم گیری را داشته باشید.

بواسیر به نوعی از بیماری مقعدی گفته می شود که در آن رگ های اطراف ناحیه مقعدی به التهاب و تورم دچار می شوند که وظیفه اصلی گردش خون و کنترل مدفوع را دارند.

نکته این است که در سال های گذشته که از روش جراحی سنتی برای درمان بواسیر استفاده می شد،  ممکن بود که تیغ عضله اسفنکتر داخلی مقعد را ببرد و همین موضوع باعث شروع بی اختیاری مدفوع در بیمار می شد. اما امروزه با روش های لیزری دیگر خبری از اشتباهات پزشکی نیست و می توانید با خیالی راحت دست به این کار بزنید.

به هر حال اگر به دنبال درمان بواسیر خارجی و داخلی خودتان در کوتاه ترین زمان و بهترین قیمت هستید، پیشنهاد ما استفاده از لیزر می باشد که به تازگی وارد بازار شده است و به هیچ عنوان قابل مقایسه با دیگر روش ها نمی باشد. به هر حال بیماری بواسیر در دو نوع خارجی و داخلی ایجاد می شود که هر کدام از آنها برای درمان یک سری روش های خاص دارند که با هم ررسی خواهیم کرد.

چرا بواسیر می گیریم؟

خب رسیدیم به اصلی ترین سوال اغلب بیماران که چرا به بواسیر مبتلا می شویم و آیا روش های برای پیشگیری از این بیماری شایع وجود دارد؟

خب در ابتدا این موضوع را بگوییم که برای ابتلا به بواسیر خارجی و داخلی دلیل خاصی وجود ندارد و نمی توان به طور قطع گفت که چرا بیمار دچار شده است و ما هم سعی داریم تا با جمع آوری تمام دلایل ممکن، شما را نسبت به این بیماری آگاه کنیم تا خودتان با توجه به رژیم غذایی و شرایطی که دارید، متوجه شوید چطور بیمار شده اید.

 • اولین موردی که می تواند تاثیر بسیار زیادی در ابتلا به بواسیر داشته باشد، کمبود مصرف فیبر گیاهی می باشد که در اکثر ایرانیان عزیز به ویژه جوان ترها دیده می شود.
  اگر شما به مقدار کافی فیبر مصرف نکنید، دستگاه گوارش و در کل بدن نمی تواند به خوبی عملکرد خودش را حفظ کند و همین موضوع به مرور زمان باعث بروز بیماری های مختلف از جمله یبوست و اسهال می شود.
 • یکی از روش های درمان بواسیر خارجی و داخلی عدم مصرف فست فودها و غذاهای آماده می باشد که اغلب کیفیت بسیار پایینی دارند و با روغن های مانده تهیه می شوند.
  مواد اولیه ای مشخص نیست از کجا تهیه شده اند و به همراه روغن های مضر حیوانی با هم تاثیر بسیار بدی بر روی دستگاه گوارش خواهند داشت.
 • اگر شغل شما جوری است که باید برای مدت طولانی یکجا بنشینید، بهتر است بگوییم که قطعا به همین دلیل به هموروئید یا بواسیر مبتلا شده اید.
  نشستن بیش از حد برای ساعت های طولانی می تواند فشار بسیار زیادی به رگ های اطراف مقعد وارد کند که همین موضوع به مرور باعث ایجاد التهاب در آنها و ابتلا به بواسیر خواهد شد.
 • بسیاری از کسانی که بیماری های گوارشی مانند یبوست و اسهال می گیرند، معمولا اهمیتی به درمان یا کاهش شدت بیماری نمی دهند و تصور می کنند که خود به خود از بین می روند.
  اما باید بدانید که گاهی این بیماری ها از شدتشان کمتر شده و همچنان در بدن باقی می مانند و به مرور زمان باعث بروز هموروئید می شوند.
 • کسانی که در طول روز آب کمی مصرف می کنند باید بدانند که این موضوع می تواند عملکرد دستگاه های مختلف بدن از جمله گوارش را مختل کند.
  به همین دلیل در فصول سرد حداقل ۷ لیوان و فصول گرم حداقل ۹ لیوان آب مصرف کنید.

بواسیر خارجی چیست؟

عنوان مقاله ای بود که باهم بررسی کردیم.

برای شما سلامتی همیشگی را آرزومندیم.

خدمات درمانی کلینیک هیلینگ کولورکتال

پشتیبانی 24 ساعته و کاملا رایگان

تماس 1 : 02188065942

تماس 2 : 02188216340

تماس بر خط : 09120997132

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.