عمل جراحی هموروئید چیست؟

همه چیز درباره عمل جراحی هموروئید

اگر تابحال به بیماری بواسیر دچار شده باشید حتما به فکر درمان آن هم بوده اید. بواسیر بیماری خطرناکی نیست اما در بعضی اوقات درد بسیاری دارد که باعث می شود برای یکبار هم که شده شخص بیمار بخواهد به دنبال درمان آن برود. بیماریی که به مرور عفونت آن تشدید تر شده و در نهایت باعث آسیب های جدی به رکتوم و دهانه ی مخرج می گردد. این بیماری همانطور که می دانید جزو دسته بیماری های نشیمنگاهی محسوب می شود و برای کسانی که تازه به آن دچار شده اند ممکن است شکل متفاوتی داشته باشد. بواسیر بسته به اینکه چه مدت و به شکل به آن مبتلا شده باشید انواع مختلفی دارد. برای کسانی که رگ های ملتهب اطراف مقعدشان به بیرون از دهانه مخرج سرایت کرده باشید اصطلاحا بواسیر داخلی می گویند. و برای کسانی که این عفونت از داخل در دهانه رکتوم اتفاق افتاده باشد بواسیر خارجی می گویند.

آیا برای عمل بواسیر حاضر هستید ؟

بیماری بواسیر با توجه به نوعی که دارد عمل متفاوتی هم خواهد داشت. اگر به سراغ یک پزشک متخصص بیماری های آنورکتال مراجعه کنید قطعا فقط با شنیدن نام بیماری شما عمل جراحی برایتان تجویز نخواهد کرد و باید ابتدا به درستی توسط پزشک معاینه شوید. مشخص نمی کند که حتما باید عمل شوید و هر شخصی با یک سطح و درجه ای از عفونت بیماری به نزد پزشک می رود و در نهایت این خود پزشک است که تشخیص نهایی را می دهد که آیا نیاز است که عمل شوید یا خیر. اما سوال اینجاست که تا قبل از ملاقات با دکتر می توان فهمید که بیماری شما عمل لازم است یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال باید یکسری علائم را در خود جستجو یا مشاهده کنید و در صورت مثبت بودن می توان به تشخیصی که دکتر در آینده شما را معاینه خواهد کرد نزدیکتر شد. البته کماکان تیم متخصص هیلینگ آنورکتال پیشنهاد می کند که قبل از هرگونه فکر یا تصمیم درباره بیماری خود بهتر است ابتدا نزد پزشک بروید. چرا که ممکن است اطلاع از روش درمان بیماری فقط استرس و اضطرابتان را بیشتر کند چون هرچه باشد شما بیمار هستید و باید عاقلانه با بیماری رفتار کرد تا نتیجه ی درمان مثبت باشد. حفظ آرامش برای وضع به وجود آمده و تنظیم یک سری برنامه مفید و منظم جدید به بهبودتان خیلی کمک خواهد نمود.

معاینه بواسیر توسط پزشک چگونه است؟ آیا همیشه تجویز جراحی است؟

پزشکان متخصص بیماریهای کولورکتال معمولا به پرسش ها بسنده نمی کنند، چرا که بیماریهای نشیمنگاهی وضعشان قابل مشاهده است. پزشک با دیدن ناحیه ی مقعد شما تجویز بهتری داشته باشد تا اینکه فقط از شما سوال بپرسد. یقینا یک پزشک عمومی هم بعد از پرسش های متفاوت با مشاهده دهان یا گرفتن فشار بیمار متوجه اطلاعات بسیاری خواهد شد و هرچه قدر اطلاعات بیشتر باشد تشخیصم دقیق تر است.

روش های معاینه بیماری بواسیر

بهترین روش معاینه بیماری بواسیر مشاهده از طریق مقعد است اما در اولین ملاقات با دکتر ممکن است حتی خودتان هم ندانید که آیا به بیماری بواسیر دچار شده اید یا شاید فقط یک بیماری جزئی است . به همین جهت پزشک متخصص با روش های که به شما معرفی خواهیم کرد شما را معاینه می کند :

معاینه عمومی

در این روش دکتر ابتدا صحبت های شما را گوش می کند . باید تمام چیزهایی که احساس می کنید را برای وی بازگو کنید . مثلا اگر سوزش یا خارشی و یا دردی را احساس می کند بدون خجالت با انگشت محل دقیق درد را نشان دهید و شدت آن در مواقع ای که بیشتر است به پزشکتان بگویید . مثلا اگر در نوع مدل خوابیدن یا نوع نشستن درد دارید سعی کنید به جز گفتن نوع آن را هم انجام دهید . هرچه گفته های شما دقیق تر باشد پرسش های دکتر کمتر خواهد شد . در نهایت ممکن است پزشک پس از پایان صحبت های شما با چند پرسش برای اطمینان از یافته های خود از شما بیشتر بپرسد که باید به همه ی آنها به درستی پاسخ دهید . در روش معاینه عمومی اگر همه ی گفته ها درست و دقیق باشد به احتمال قوی دکتر بیماری شما را تشخیص و روش درمان آن را خواهد گفت ولی اگر در این نوع معاینه شک و ابهامی وجود داشته باشد و یا پاسخ ها و صحبت هایی که برای دکتر می کنید ناقص یا کم باشند پزشک معاینه را از روش های دیگری ادامه می دهد .

معاینه لمس کردنی

باید خجالت را کنار بگذارید و اجازه دهید پزشک با لمس قسمت هایی که به آن شک دارد از وضعیت بیماری شما بیشتر آگاه شود . بهرحال اگر توانایی بازگو کردن تمام وضعیت جسمی خود را ندارید بهترین حالت این است که بزارید پزشک با دست زدن به نقاطی که می تواند حاکی از علائم بیماری باشد ، شما را معاینه کند . معمولا نقاطی که توسط پزشک لمس می شود ابتدا لمس نقاطی از شکم و ناف است و سپس با فشار آوردن به نواحی نزدیک روده راست معاینه را ادامه می دهد . لمس این نقاط با واکنش های شما تغییر پیدا می کند . مثلا اگر دردی داشته باشد پزشک به سرعت دست خود را حرکت داده و یا نقطه جدیدی را لمس می کند . اگر در لمس شدن شکم و روده دردی خودنمایی نکند ، پزشک نواحی نزدیک مقغد را لمس خواهد کرد . لازم است بدانید ۹۰ درصد بیماران بواسیر با لمس شدن نواحی نزدیک به روده راست احساس درد می کنند.

معاینه بصری بیمار

بهترین حالت برای تشخیص بیماری های مقعدی معاینه بصری است . اینگونه بیماری ها که در دهانه ی مقعد رخ می دهند معمولا یک شکل ظاهری از خود نشان می دهند . اگر با پرسش و لمس برخی نقاط بیمار دکتر به بیماری شما پی نبرد ممکن است ازتان بخواهد بر روی تخت دراز بکشید . در این حالت با یک چراق قوه و مشاهده دهانه ی مقعد معاینه شما را آغاز می کند.

عمل جراحی هموروئید چگونه است؟

عمل جراحی هموروئید به روشهای مختلف سنتی و تیغ و یا اینکه با لیزر درمانی انجام می‌شود.

روش انعقاد نوار لاستیکی

این درمان به خوبی برای هموروئید داخلی موثر است که در طی حرکات روده ­ای بهوجود می­‌آید. یک نوار لاستیکی کوچک روی هموروئید قرار می­گیرد، تا جریان خون آن را قطع کند. هموروئید و نوار لاستیکی طی چند روز آینده از بین می­روند. زخم معمولا در یک تا دو هفته بهبود می ­یابد و درد خفیف و خونریزی ممکن است رخ دهد. گاهی اوقات این روش باید برای درمان کامل هموروئید تکرار شود. حدود هفت روز پس از آن نوار لاستیکی از بین میرود و یک خراش کوچک در پایه خود بر جای می­گذارد.

روش چسبندگی هموروئید

یک روش ویژه، استفاده از گیره و از بین بردن بافت در هموروئید داخلی است. در حالی که روش چسبندگی می­تواند بافت داخلی را کاهش دهد، نمی­توان از این روش برای هموروئید خارجی استفاده کرد. این روش به طور کلی دردناک­تر از انعقاد نوار لاستیکی است، اما نسبت به هموروئیدکتومی کمتر دردناک است.

روش هموروئیدکتومی

این روش کامل­ ترین جراحی برای از بین بردن بافت­ های اضافی است که سبب خونریزی و انقباض می­شود. این کار تحت بیهوشی با استفاده از دوخت یا بخیه زدن انجام می­شود. ممکن است بستری شدن در بیمارستان و مدتی استراحت مورد نیاز باشد.

هموروئیدکتومی تحت شرایط زیر توصیه می­شود :

  • گلبول­ های قرمز به طور مکرر در هموروئید خارجی ایجاد شود.
  • انعقاد در درمان هموروئید داخلی مؤثر نباشد.
  • هموروئید بیرون آمده را نتوان کاهش داد.
  • خونریزی مزمن وجود داشته باشد.

در ادامه روش لیزر بواسیر را بیشتر برای شما شرح خواهیم داد.

عمل بواسیر یا هموروئید با لیزر

بیماری بواسیر روش های درمانی متعددی دارد و بسیاری از آنها معمولا بدون درد هستند. ممکن است پزشک با معاینه شما و تجویز یک رژیم غذایی جدید و ترک عادات نادرست زندگی، گواهی درمان شدن بواسیرتان را صادر کند. یا در برخی موارد ممکن است فقط چند قرص یا آمپول تجویز کند. گاهی نیز ممکن است که حتما شما با عمل جراحی درمان شوید. اما آنچه که باید گفت این است که عمل جراحی بواسیر با لیزر یکی از بهترین و سریع ترین روشهای درمان این بیماری محسوب می شود که در کمترین زمان ممکن بدون هیچگونه عوارضی شما را برای همیشه از شر بواسیر راحت می سازد.

نکاتی درباره لیزر بواسیر وجود دارد که بهتر است قبل از اینکه عملتان حداقل یکبار با آنها آشنا شوید :

بدون درد
عمل بواسیر با لیزر بدون هیچگونه دردی قابل انجام است. بسیاری از بیمارانی که درد های کوچک را بزرگ جلوه می دهند از لیزر بواسیر بد صحبت می کنند و آن را بیماری دردناکی توصیف می کنند. اما واقعیت این است که در عمل بواسیر با لیزر همانند گذشته از ابزارهای تیز و برنده استفاده نمی شود. جراحی لیزر یک روش نوین و مدرن علم پزشکی است که هیچگونه دردی ندارد. در این روش رگ های بیرون زده از مقعد را ابتدا از خون رسانی قطع کرده و سپس از دهانه برش می دهند. با این روش دهانه عفونت کرده مقعد سبک شده و درد پس از عمل کاهش پیدا می کند .

بدون بی هوشی
این روش درمانی نیازی به بی هوشی ندارد. مطمئن باشید اگر عمل بواسیر با لیزر دردناک باشد پزشکتان حاضر نیستید در حالتی که شما فریاد می زنید بخواهند جراحیتان کنند . پس آنچه که مسلم است این است که عمل بواسیر در هوشیاری کامل بیمار صورت می گیرد تا در صورت نیاز دکتر در حین انجام کار از بیمار سوالاتی را هم بپرسد. نکته مهم این است که در روش جراحی بواسیر یک نوع بی هوشی موضعی انجام می شود . در این نوع بی هوشی چون قرار است رگ های نزدیک به توده ی هموروئیدی مقعد را برش بدهند لازم است تا این قسمت کاملا بی حس شود . به همین منظور از یک بی هوشی موضعی کوتاه مدت که تنها به اندازه ی زمان عمل است به شما تزریق می شود تا درد را احساس نکنید . پس از اتمام عمل شاید لازم باشد بیمار به مدت ۱۰ دقیقه بر روی تخت ریکاوری بخوابد تا اثر بی حسی از بین برود . در این زمان می تواند پرسش های پس از عمل و مراقبت های موردنیاز را از پزشکتان سوال کنید .

بدون خونریزی
عمل بواسیر هیچگونه خونریزی ندارد . بدیهی است که اگر توده یا غده ای بزرگ بخواهد خارج شود مقداری خون از ناحیه مقعد همانند زمان اجابت مزاج بیرون بزند اما این خون در حدی نیست که پزشک بخواهد از آن جلوگیری کند بنابراین این عمل را ایمن ترین عمل ممکن می توان تلقی کرد . در روش جراحی با لیزر از هیچگونه ابزار تیز و برنده استفاده نمی شود و تنها پزشک از دستان خود برای حرکت لیزر و مقعد شما استفاده خواهد کرد.

عمل بواسیر برای چه سنینی مناسب است؟

عمل بواسیر به طور کلی هیچ محدودیت سنی ندارد . در گذشته چون استخوان بندی کودکان خیلی شکل گرفته تر از بزرگسالان نبود از جراحی کودکان پرهیز می کردند و تنها با روش های دیگری درمان انجام می شد و جراحی را تنها مختص بزرگسالان می دانستند اما امروز با پیشرفت علم و تکنولوژی و جراحی لیزر از کودک تا پیر می توانند درمان شوند . البته بیماری بواسیر در سنین مختلف درجه های مختلفی دارد مثلا در یک بزرگسال بسیار وخیم تر از کودکان است چرا که با کهولت سن وضعیت جسم ضعیف تر و بدن انسان توانایی های تحمل خود را از دست می دهد و در نهایت یک عفونت ساده هم ممکن است بسیار دردناک باشد . از طرفی چون کودک ترسو تر از بزرگسال است این عمل می تواند قدری برای پزشک آزار دهنده باشد ولی در کل محدودیت سنی برای اینکه عمل شویم وجود ندارد.

عمل جراحی هموروئید چیست؟

عنوان مقاله ای بود که باهم بررسی کردیم.

برای شما سلامتی همیشگی را آرزومندیم.

خدمات درمانی کلینیک هیلینگ کولورکتال

پشتیبانی 24 ساعته و کاملا رایگان

تماس 1 : 02188065942

تماس 2 : 02188216340

تماس بر خط : 09120997132

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.