درمان شقاق مقعدی یا فیشر

درمان شقاق مقعدی یا فیشر

تکنیک استفاده از لیزر در جراحی شقاق مقعدی یا فیشر

در مرکز درمان بیماری های نشیمنگاه ، با استفاده از تکنیک لیزر دیگر فرد مراجعه کننده احتیاجی به بستری در بیمارستان ندارد. بیمار می تواند به محض تشخیص بیماری در همان جلسه اول با لیزر درمان را انجام دهد. در این روش بیمار با استفاده از بی حسی موضعی در محدوده مقعد هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد.

تکنیک قدیمی جراحی سنتی شقاق مقعدی یا فیشر

در جراحی سنتی فرد در بیمارستان بستری میشد و با بی هوشی کامل عمل جراحی انجام می گرفت و حداقل یک الی دو روز بعد از عمل در بیمارستان بستری می شدند. در جراحی سنتی بافت و پوست به صورت کامل برداشته می شود و فرد بعد از عمل حدود بیست روز در خانه باید استراحت کند. از جمله عوارض جراحی سنتی درصد برگشت بالای این بیماری است. یعنی فرد بعد از عمل ممکن بود بعد از یک یا دو سال دوباره دچار این بیماری شود.

شقاق مقعدی یا چیست و چرا به این بیماری دچار می شویم؟

شقاق مقعدی یا فیشر که بعضا پارگی مقعد یا شکاف مقعدی هم به آن گفته می شود یک بیماری خوش خیم است که معمولاً درمان آن آسان و به طور کامل بهبود می یابد. به طور کلی پارگی مقعد جز بیماری های دردناک محسوب می شود. دلیل آن این است که شخص بیمار در هنگام مدفوع کردن درد زیادی را محتمل می گردد و تا زمانی که کاملا به بهبودی نرسیده است این وضع ادامه دارد. همچنین خطر مزمن شدن شکاف مقعدی وجود دارد. ما تحقیق کردیم که بیماری شقاق چیست و به چه دلیلی افراد به این بیماری خوش خیم دچار می شوند. اگر مدتی است در ناحیه مقعد خود احساس سوزش یا درد دارید به احتمال زیادی شما هم به این بیماری دچار شده اید که اصلا جای نگرانی نیست. به بیان ساده بیماری شقاق یک شکاف ساده و کوچک در قسمت مقعد شماست که در دراز مدت و به طور ناگهانی اتفاق می‌افتد. این شکاف به وجود آمده تقریبا در مرحله اول باریک بوده و حدود یک تا سه سانتی متر طول دارد و کناره های آن زخم های کوچکی هستند که با کمی دقت و از نزدیک می توان آنها را دید. این بیماری معمولا خود به خود یا با روش های جراحی و خانگی می توان آن را به طور کامل معلالجه و درمان نمود.

پیشگیری از ابتلا به شقاق مقعدی یا فیشر

شکاف مقعدی به عنوان یک مشکل در بزرگسالان همیشه مورد توجه پزشکان بوده است. بیان راهکارهای پیشگیری می تواند به افراد کمک کند تا از بروز این عارضه ها در امان بمانند. خونریزی، ایجاد خارش و التهاب از نشانه های بسیار عادی در بیماران مبتلا به شقاق می باشد. استفاده از انواع کرم های بی حس کننده و پمادهای موضعی در درمان شقاق و کیست مویی و پیشگیری از عود آن ها نقش بسزایی دارد. شکاف های مقعدی در صورتی که بیمار بتواند روند پیشگیری را اجرا کرده و به موضوع درمان اهمیت دهد به سرعت از بین خواهند رفت. اگر بیماران به شقاق مزمن مبتلا شوند باید توجه کنند که راهکارهای ساده می تواند برای بهبود وضعیت ناحیه مقعد بسیار مفید واقع شود. باید به جریان خون بهتر در ناحیه مقعد کمک کرد تا اکسیژن رسانی خوب و کافی در منطقه وجود داشته باشد و درمان با روال سریع تری اتفاق بیفتد. درمان شقاق مقعدی یا فیشر و سایر بیماری های نشیمنگاهی کار سختی نیست و تنها نیازمند توجه بیماران برای پیشگیری و جلوگیری از بدتر شدن وضعیت آن ها می باشد.

روش پیشگیری از ابتلا به شقاق مقعدی :

  • رعایت خوب نشستن و داشتن تحرک کافی روزانه
  • زیاد ننشستن جهت رسیدن اکسیزن ناحیه مقعد
  • انجام ورزش های صبحگاهی
  • رژیم غذایی فیبر دار
  • مصرف آب و هیدراته نگه داشتن بدن
  • پیشگیری از یبوست
  • رعایت بهداشت فردی
  • اجتناب از برقراری رابطه جنسی مقعدی

درمان شقاق مقعدی یا فیشر با تزریق بوتاکس

بوتاکس به صورت سرپایی تزریق می‌شود و درون عضله ی اسفنکتر به منظور رها سازی اسفنکتر و التیام درد است. احتمال بازگشت بیماری در این روش ۴۰٪ است و پس از بازگشت بیماری دوباره تزریق انجام می شود.

درمان دارویی شقاق مقعدی یا فیشر

استعمال پماد زینک و وازلین، سوزش بیماری را کم می کند. دارو های نرم کننده مدفوع، پماد لیدوکائین، نیتروگلیسیرین برای درمان فیشر مفید است. پسیلیوم و سلولز با دارا بودن فیبر زیاد، مدفوع را نرم می کنند. قبل از استفاده از این روش با پزشک مشورت کنید و از اقدامات خودسرانه اجتناب کنید.

درمان شقاق مقعدی یا فیشر با لیزر

درمان شقاق مقعدی یا فیشر با لیزر

این جراحی می بایست توسط جراح متخصص انجام شود. شقاق مقعدی با لیزر بدون بیهوشی، با بی حسی موضعی قابل درمان است. این درمان بدون خونریزی و سرپایی انجام می شود. انجام این درمان بدون درد و احتیاج به پانسمان و بستری شدن است. بیمار پس از جراحی با لیزر راحت دفع مدفوع می کند. در این روش پس از شل کردن عضله مقعد با لیزر، زخم شقاق برداشته می شود.

درمان شقاق مقعدی یا فیشر با روش های خانگی

درمان شقاق با استفاده از روش های سنتی بهتر از روش های جراحی است. چرا که هر چه درمان طبیعی تر باشد خطرات احتمالی آن کمتر و همچنین کم هزینه تر است. البته این به این معنا نیست که روش درمان های دیگر پر از خطر است اما طبیعی و خانگی هر چیزی مقدمه ای برای شروع درمان است.

روش های درمان خانگی بیماری شقاق مقعدی :

فیبر

وجود فیبر در مواد غذایی که مصرف می کنید، یکی از روش های طبیعی درمان فیشر است. این گزینه، مؤثرترین روش درمانی است. با مصرف این ماده غذایی حرکات روده روان شده و درد شقاق مقعدی کم می شود. توجه داشته باشید اگر غذاهای حاوی فیبر زیاد مصرف می کنید، برای جلوگیری از ناراحتی های گوارشی آب زیاد مصرف کنید.

شیر

این ماده با ترکیباتی که دارد برای عملکرد درست بدن مفید است. هر روز قبل از خواب مقداری شیر گرم برای بهبودی شقاق، مصرف کنید. با مصرف شیر حرکات مکرر روده زیاد می شود.

روغن حیوانی

مصرف روغن حیوانی، غشاهای مخاطی دستگاه گوارش را روان می کند. با مصرف این روغن دفع مدفوع راحت می شود. برای درمان شقاق روزی ۳ بار از این روغن در ناحیه آسیب دیده استعمال کنید.

گیاه هماور

برگ و ریشه گیاه هماور برای بهبود و تسکین بیماری مفید است. ۱ قاشق گیاه هماور را به آب داغ اضافه کرده و ۱۵ دقیقه بگذارید دم بکشد و آب را از صافی رد کنید. پس از خنک شدن آب، منطقه ی آسیب دیده را روزانه ۳ بار شستشو دهید.

درمان شقاق مقعدی یا فیشر با روش های گیاهی

تخم کتان

این ماده سرشار از اسیدهای امگا ۳ و فیبر است. تخم کتان ملین است و برای رفع یبوست و بهبود بیماری های مقعدی مفید است. آن را داخل آب ریخته و قبل از خواب مصرف کنید. تخم کتان را در قالب کپسول، با مشورت پزشک می توانید مصرف کنید.

عدس

عدس جوانه زده به علت دارا بودن فیبر زیاد یک درمان مفید برای شقاق مقعدی است.

ژل آرژنین

ژل آرژنین به علت وجود اسیدهای آمینه، جریان اکسید نیتریک را به سمت ناحیه ی آسیب دیده، افزایش می دهد. این ژل را روزی ۳ بار استفاده کنید و استعمال از این ژل عارضه ای ندارد.

سرکه سیب

سرکه سیب به علت فیبری که دارد، برای درمان بیماری های مقعدی مفید است. روزی ۲ قاشق سرکه سیب را درون آب بریزید و میل کنید. بهتر است قبل از انجام هر کاری با پزشک مشورت کنید و از اقدامات خودسرانه اجتناب کنید.

پشتیبانی 24 ساعته و کاملا رایگان

تماس 1 : 02188065942         تماس 2 : 02188216340           تماس بر خط : 09120997132

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.