بواسیر چه علائمی دارد؟

پشتیبانی تلگرام
بواسیر چیست؟
بواسیر چیست؟
ژوئن 15, 2019
درمان کیست مویی
کیست مویی چیست؟
سپتامبر 16, 2019

در این مقاله قصد داریم علل به وجود آمدن بواسیر، علائم بواسیر ، راه های پیشگیری و در نهایت درمان بواسیر، این بیماری آزار دهنده را به تفصیل شرح دهیم.

بواسیر چیست؟

متخصصان حوزه ی علوم پزشکی و طب، آورده اند که در بخش انتهایی مجرای مقعدی ماهیچه ی حلقوی شکل ارادی وجود دارد. در اطراف این ماهیچه، سیاهرگ های بسیاری یافت می شود. این سیاهرگ ها به انبساط و انقباض ماهیچه ی حلقوی بسیار کمک می کنند. حال اگر این سیاهرگ ها به دلیل فشار های وارده ملتهب و متورم شوند، در اصطلاح پزشکی فرد دچار بواسیر و یا هموروئید شده است.

علائم بواسیر

بواسیر خارجی و بواسیر داخلی

علل به وجود آمدن بواسیر چیست؟

امروزه در دنیا به دلیل عدم وجود تغذیه مناسب و همچنین استفاده ی بیش از حد مردمان از فست فود ها، عملکرد دستگاه گوارش دچار اختلالات فراوانی می گردد. نبود فیبر و سبزیجات در برنامه ی غذایی شایع ترین علت به وجود آمدن یبوست در سنین مختلف شناخته شده است. ابتلا به یبوست و ایجاد فشارهای شکمی در طولانی مدت آسیب های جدی به دیواره ی روده و همچنین سیاهرگ های موجود در مقعد وارد می کند که در نهایت باعث شکل گیری بواسیر یا همان هموروئید می گردد.

از دیگر علل این بیماری شایع و زجر دهنده می توان به چاقی مفرط، ایستادن برای مدت طولانی، نشستن های غیر استاندارد و مداوم، سرطان کولون و روده ی بزرگ، ناتوانی در کنترل ماهیچه ی ارادی مقعد به علت کهولت سن، عدم استفاده از آب کافی در شبانه روز، کبد چرب و … اشاره کرد.

انواع بواسیر

در بیمارانی که به علت درد و سوزش شدید در ناحیه مقعد به پزشک مراجعه کرده اند، اغلب دو نوع متفاوت از بواسیر دیده شده است که در ادامه به شرح آن می پردازیم:

الف) بواسیر داخلی

در بواسیر داخلی، قسمت انتهایی جداره ی روده ی بزرگ در اثر یبوست های طولانی مدت و یا دیگر عللی که قبل تر عنوان شد، دچار التهاب و تورم در اکثر مواقع نیز منجر به خون ریزی های شدید می شود. این خونریزی ها به هنگام دفع مدفوع، سوزش بسیار زیاد و غیر قابل تحملی را به همراه دارد.

فرد به هنگامی که برای درمان به پزشک مراجعه می کند، ابتدا داروهای ضد یبوست، آنتی هموروئید و انواع پماد های موضعی تجویز می شود. در صورت عدم بهبود فرد پس از طی کردن دوره ی درمان با دارو، بنا به تشخیص پزشک فرد بستری و جراحی می شود. به دلیل شیوع زیاد این بیماری در افراد مختلف، عمل جراحی هموروئید بسیار رواج دارد و جای نگرانی و اضطراب وجود ندارد چراکه در اغلب موارد این عمل موفقیت آمیز گزارش شده است.

ب) بواسیر خارجی 

به هنگامی که فرد در ناحیه ی بیرونی ماهیچه ی مقعدی خود کیسه های کوچک و گاهی اوقات متورمی را مشاهده کند، در اصطلاح پزشکی به بواسیر خارجی و یا هموروئید مبتلا شده است. اگر در ناحیه ی مقعد خود به هنگام اجابت مزاج احساس سوزش و درد دارید و همچنین کیسه های کوچک و متورم را لمس می کنید توصیه می شود که حتما به پزشک مراجعه نمایید.

در اکثر موارد پزشک پماد های موضعی تجویز می کند که اغلب پس از گذراندن دوره ی درمان، این کیسه های خونی متورم شروع به کوچک شدن و بهبود می کنند.

در حال حاضر درمان قطعی و صد در صدی برای بواسیر وجود ندارد و حتی ممکن است بعد از معالجه به دلیل تغذیه ی نامناسب و عدم توجه به توصیه های پزشک این بیماری و علایمش دوباره پدیدار شود و آرامش فرد را سلب نماید.

بواسیر داخلی و بواسیر خارجی

در این تصویر بواسیر داخلی و خارجی را نشان می دهد

علائم بواسیر چیست؟

بواسیر از آن دست بیماری هایی است که علائمش کاملا مشهود و قابل مشاهده است؛ به همین علت تشخیص آن به سادگی صورت می پذیرد. در ادامه به چندین مورد از شایع ترین علائم بواسیر می پردازیم:

 • خونریزی: مهم ترین و نگران کننده ترین علائم بواسیر یا هموروئید، خونریزی از ناحیه مقعد می باشد. در ابتدا حجم خون در حد چند قطره است و ممکن است فرد متوجه خونریزی نشود. اما رفته رفته خونریزی ها پس از دفع مدفوع بیشتر می شود و نگرانی فرد بیشتر می شود. این خونریزی ها علل مختلفی همچون سرطان کولون می تواند داشته باشد اما در اغلب موارد به دلیل ابتلا به بواسیر می باشد.
 • پدیدار شدن کیسه های متورم: پس از گذشت مدت زمان طولانی که فرد دچار یبوست های شدید است، در ناحیه ی خارجی دیواره ی مقعد او کیسه های متورم و ملتهب پدیدار می شود که ظاهر زیبایی ندارند.
 • سوزش و خارش ناحیه ی مقعدی: یکی دیگر از علائم بواسیر، سوزش و خارش مداوم پس از دفع مدفوع می باشد. توصیه می شود برای بهبود این خارش ها در تشت آب ولرم همراه با مقداری بتادین حل شده، برای مدت پنج الی ده دقیقه بنشینید تا سوزش تسکین یابد. توجه داشته باشید که ممکن است این خارش ها علل دیگری از جمله بیماری های انگلی دستگاه گوارشی داشته باشد که با انجام آزمایش تشخیص کامل می شود.
 • باریک شدن مدفوع: از دیگر علائم بواسیر، غیر طبیعی شدن و باریک شدن اندازه ی مدفوع می باشد. در این مورد توصیه می شود سریعا به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است این عارضه علل دیگری همچون سرطان کولون داشته باشد که پزشک با معاینه متوجه آن خواهد شد.

علائم بواسیر بسیار متعدد اند. علاوه بر موارد فوق عللی همچون: درد ناحیه ی مقعد، خروج ترشحات لزج از مقعد، خروج ناکامل مدفوع، عدم اختیار بر دفع مدفوع و ترومبوز وریدی و … می توانند نشانه های ابتلا به بواسیر باشند.

نشانه ها را جدی بگیرید!

در نهایت توصیه ما این است که به هنگام مشاهده ی هر یک از علائمی که ذکر شد به جای درمان های خانگی و غیر اصولی، حتما به پزشک معتبر مراجعه کنید و علائم بواسیر را جدی بگیرید. برخی افراد به دلیل سهل انگاری مراجعه به پزشک را به تعویق می اندازند و برخی دیگیر نیز به دلیل خجالت کشیدن از طرح موضوع با پزشک درمان شان را به تعویق می اندازند. باید بدانیم که هیچ امری مهم تر از حفظ سلامت نیست و بهتر است با مشاهده ی کوچکترین علامت به پزشک مراجعه شود تا زمینه ی شکل گیری بیماری های سختر همچون سرطان روده فراهم نشود.

چه سوالاتی در هنگام مراجعه از پزشک بپرسیم ؟

اکثر بیماران بهبودی بدون عارضه و بدون عود بواسیر دارند. بهبودی کامل معمولاً با حداکثر دو هفته زمان انتظار می رود. چنانچه می خواهید برای درمان بیماری بواسیر خود نزد پزشک بروید می توانید قبل از شروع عمل سوالات زیر را بپرسید . دانستن پاسخ سوالات زیر در صورت مثبت بودن استرس قبل عمل را از شما به خوبی می گیرید .

می توانید از این سوالات استفاده کنید : 
تاکنون چه تعداد از بیماران شما بدون انجام عمل جراحی بواسیرشان درمان شده ؟
چند بار عمل جراحی هموروئید را انجام داده اید ؟
چه تعداد از بیماران شما عوارض ناشی از برداشتن بواسیر توسط جراحی را گزارش کرده اند؟
احتمال عود مجدد بواسیر چیست؟

مشاوره در مرکز درمان بیماریهای کلورکتال

لوگوی مرکز

 

آقای عزیز اگر شما هم از بیماری بواسیر رنج می برید ، اکنون وقت آن است که برای درمان اقدام کنید. هیچ چیزی برای ترس یا مشکلات پس از عمل وجود ندارد . در مرکز درمان بیماری های کلروکتال تهران متخصصان ما وضعیت الان شما را ارزیابی خواهند کرد و بهترین روش درمان را پیش روی شما خواهند گذاشت . قبل از اینکه فکر کنید چه روش های دیگری هم وجود دارد از طریق روش های زیر با متخصصان ما در ارتباط باشید و یک وقت مشاوره رایگان دریافت کنید .

برای گرفتتن وقت مشاوره یا وقت ویزیت برای درمان بیماری با شمارهای ۰۲۱۸۸۰۶۵۹۴۲ , ۰۲۱۸۸۲۱۶۳۴۰ و یا شماره موبایل: ۰۹۱۲۰۹۹۷۱۳۲ تماس بگیرید . متخصصان ما در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستند .

هیلینگ کلورکتال، کلینیک تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاهی با برخورداری پزشکان متخصص و کادر حرفه ای و مجرب، آماده خدمت رسانی در زمینه درمان ضایعات مقعدی با لیزر است.

admin
هیلینگ کلورکتال ، کلینیک تخصصی درمان بیماری های کلورکتال با استفاده از جدیدترین فناوری و متدهای روز دنیا

11 دیدگاه ها

 1. […] و ادویل و … استفاده نمایید. مصرف مسکن می تواند علائم بواسیر را کاهش بدهد ولی باعث رفع بواسیر نمی شود. بنابر این اگر […]

  • admin گفت:

   سلام
   منشی مطب هستم
   لطفا با شماره های زیر تماس بگیرید :
   تلفن تماس: ۰۲۱۸۸۰۶۵۹۴۲ , ۰۲۱۸۸۲۱۶۳۴۰
   شماره موبایل: ۰۹۱۲۰۹۹۷۱۳۲
   ممنون

 2. حشمت گفت:

  سلام ساعت کار کیلنیک رو از کجا می تونیم ببینیم ؟

 3. صوری گفت:

  سلام خونریزی در قسمت مقعد هم جز علائم بیماری بواسیر هستش ؟

 4. بدون نام گفت:

  با سلام
  مطالب خیلی خوبی درباره بیماری بواسیر نوشتید ولی هنوز چند تا سوال دارم که جوابشون رو نگرفتم
  اینجا بنویسم پاسخگو هستید ؟ چون من یکم خجالتی ام شاید نتونم تماس بگیرم

  • admin گفت:

   سلام بله خوشحال میشیم راهنماییتون کنیم

   • خوا گفت:

    سلام ببخشید من یه سوال داشتم من چند وقتی هست که مدفوع ام خیلییییییی باریک هست و سخت بیرون میاد انگار که باید واقعا زور بزنم و در اطراف همون محل یه سری چیز هایی انگار در دلم هست ولی درد ندارم ممکنه سرطان روده بزرگ یا بواسیر باشه خدایی نکرده لطفا پاسخ بدید متشکرم

 5. صبا گفت:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید این شربت شربت لاکتولوز خوبه برای درمان این بیماری ؟ من از بیماراتون بودم حدودا ۲ ماه پیش اومدم کیلینیک عمل کردم

 6. علی گفت:

  سلام خسته نباشید.ببخشید من ۴ ماه پیش از روش سنتیت عمل کردم و می خواستم بدون الان چرا درد دارم؟ چون گفته بودن با این روش دیگه بواسیر بر نمی گرده و الان من میترسم که دوباره مشکل پیش بیاد.میشه لطفا راهنمایی کنید که آیا لیزر کردن دوبارش کمکی می کنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button