دلایل بروز بواسیر و ابتلا به این عارضه چیست؟

دلایل بروز بواسیر چیست؟

برای پاسخ دادن به سوال دلایل بروز بواسیر، می توان گفت که هنوز دلیل قطعی برای این بیماری مشخص نشده است و در واقع می توان گفت بواسیر را مجموعه ای از دلایل مختلف در کنار هم می توانند به وجود بیاورند.

  • اصلی ترین مورد در بررسی دلایل بروز بواسیر را می توان فشار زیاد به مقعد برای دفع مدفوع دانست.
  • این کار باعث فشار آوردن به رگ های اطراف مقعد شده که در نتیجه ی آن این رگ ها متورم شده و بواسیر در آن ناحیه به وجود می آید.
  • یبوست شدید یکی از دلایلی است که باعث می شود تا افراد در هنگام دفع مدفوع فشار زیادی به مقعد خود وارد نمایند.
  • یبوست شدید در نتیجه ی رژیم غذایی نامناسب و یا کم تحرکی و حتی مشکلات معده می تواند باشد.
  • افراد مبتلا به یبوست حتما قبل از ابتلا به بواسیر باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه و برای درمان این مشکل اقدام کنند.
  • نشستن طولانی مدت برای مدفوع و یا انجام دیگر کارها در یک مکان خاص می تواند از دیگر دلایل قابل بررسی در ذکر دلایل بروز بواسیر باشد.
  • یکی از مهم ترین محرک ها برای ایجاد بواسیر که معمولاً در میان دلایل بروز بواسیر توجه ویژه ای به آن می شود و افراد زیادی با این مشخصات به پزشک مراجعه می کنند، وجود اضافه وزن و چاقی در افراد می باشد. این افراد معمولاً به دلیل وزن سنگین خود زمانی که برای دفع مدفوع اقدام می کنند، فشار زیادی را به این قسمت وارد می کنند. حال در نظر بگیرید که افراد چاق به دلیل عدم تحرک کافی مستعد ابتلا به بیماری یبوست می باشند که خودش از عوامل اصلی ایجاد کننده بواسیر می باشد. بنابراین کسانی که اضافه وزن دارند یا از چاقی مفرط رنج می برند، حتما باید روش های پیشگیری از بروز بواسیر را جدی تر بگیرند تا بتواند درصد احتمال ابتلا به آن را کاهش دهند.
  • مورد بعدی در بررسی دلایل بروز بواسیر به دوران بارداری خانمها بر می گردد که تحت شرایط خاصی این احتمال برای آنها بیشتر می شود که به بواسیر داخلی مبتلا شوند.
  • علاوه بر یبوست شدید، اسهال های شدید و دوره ای نیز در میان دلایل بروز بواسیر دیده می شود.
  • از دیگر دلایل بروز این بیماری می توان به آمیزش مقعدی، نگه داشتن بیش از حد مدفوع در داخل معده، عدم استفاده از مواد غذایی فیبردار، عدم نوشیدن مایعات و … اشاره نمود.

پیشگیری از بواسیر مهم تر از دانستن دلایل بروز می باشد.

شاید اگر به پزشک های متخصص در این زمینه نیز مراجعه نمایید همگی به شما بگویند که روش های پیشگیری از این بیماری را جدی بگیرید تا بتوانید خطر ابتلا به آن را کاهش دهید.

بواسیر چیست؟

قبل از اینکه بدانیم دلایل بروز بواسیر چیست باید سوال مهم تری یعنی بواسیر چیست؟ را پاسخ دهیم تا بتوانیم علل و علائم آن را بهتر درک کنیم.

بیماری بواسیر را در اصطلاحات پزشکی با نام هموروئید نیز شناخته می شود.

مهم ترین مشخصه ی این بیماری متورم شدن رگ ها در قسمت انتهایی روده و یا مقعد می باشد.

بیماری هایی مانند بواسیر، شقاق، آبسه مقعدی و … که در ناحیه ی مقعد رخ می دهند، معمولاً با نوعی خجالت در میان افراد و عموم جامعه ذکر می شوند که این موضوع باعث شده است تا درصد بالایی از افراد مبتلا به بواسیر به سمت درمان های خانگی روی بیاورند و یا از گفتن مشکل خود به دیگران امتناع نمایند.

آشنایی بیشتر با این بیماری می تواند افراد را برای درمان بواسیر تحت نظر پزشک متخصص نیز ترغیب نماید.

بیشتر افراد تا سن ۵۰ سالگی معمولاً نوعی از بواسیر را تجربه می کنند که در اکثر موارد خود به خود بیماری بهبود می یابد.

علائم بواسیر

بواسیر معمولاً با علائمی مانند درد همراه است هر چند همانطور که در بالا اشاره شد، متورم شدن رگ های اطراف مقعد مهم ترین مشخصه و علامت این بیماری می باشد.

انواع بواسیر

بواسیر ابتدا مشکلی را برای افراد به وجود نمی آورد اما زمانی که برای درمان آن اقدام نشود و این بیماری پیشرفت کند علاوه بر درد های شدید که حتی گاهاً باعث جلوگیری از نشستن افراد می شود، خونریزی همراه با مدفوع و یا خارش شدید در ناحیه ی مقعد برای بیمار می تواند اتفاق بیوفتد.

بواسیر معمولاً به سه نوع داخلی، خارجی و ترومبوزه تقسیم می شود که در هنگام مواجهه با نوع سوم یعنی ترومبوزه باید حتما جهت درمان به پزشک متخصص مراجعه نمود.

ترومبوزه معمولاً در لبه ی کنار مقعد به وجود آمده و به اندازه ی یک لوبیا می باشد.

ناحیه ای که این نوع از بواسیر در آن رشد و نمود پیدا می کند باعث ایجاد مشکلات زیادی در هنگام خروج مدفوع و یا نشستن عادی برای افراد می شود.

پیشگیری بواسیر

با توجه به مواردی که در مورد دلایل بروز بواسیر اشاره شد، می توان گفت که پیشگیری از این بیماری بسیار آسان می باشد فقط باید به مواردی که در ادامه گفته می شود توجه نمود.

ورزش کردن یکی از مهم ترین مواردی است که در پیشگیری از بواسیر می تواند اثرات بی نظیری داشته باشد.

ورزش کردن باعث کارایی بهتر معده و هضم بهتر غذا شده و این کار در نهایت ابتلا به یبوست را مهم ترین دلیل بروز بواسیر بود را کاهش می دهد.

علاوه بر این اضافه کردن غذاهای فیبردار به رژیم غذایی نیز می تواند در کارایی معده و کاهش یبوست موثر باشد.

فیبر در مواد غذایی نقش مهمی در نرم کردن مدفوع و کاهش فشار برای خروج آن از مقعد را خواهد داشت.

در کنار این موارد بیماران با آگاهی از دلایل بروز بواسیر چیست؟ می توانند در هنگام خروج مدفوع و یا نشستن های طولانی مدت در یک مکان، نکات خاصی را رعایت کنند تا کم ترین فشار به مقعد آن ها وارد شود.

روش های خانگی نیز برای بواسیر توسط پزشکان طب سنتی پیشنهاد می شود که در بسیاری از موارد می تواند ضمن درمان در پیشگیری از آن نیز موثر باشد.

دلایل بروز بواسیر

عنوان مقاله ای بود که باهم بررسی کردیم.

برای شما سلامتی همیشگی را آرزومندیم.

خدمات درمانی کلینیک هیلینگ کولورکتال

پشتیبانی 24 ساعته و کاملا رایگان

تماس 1 : 02188065942

تماس 2 : 02188216340

تماس بر خط : 09120997132

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.