بواسیر چه علائمی دارد؟

بواسیر چه علائمی دارد؟

در این مقاله قصد داریم علل به وجود آمدن بواسیر، علائم بواسیر، راه های پیشگیری و در نهایت درمان بواسیر، این بیماری آزار دهنده را به تفصیل شرح دهیم.

بواسیر چیست؟

متخصصان حوزه ی علوم پزشکی و طب آورده اند که در بخش انتهایی مجرای مقعدی ماهیچه ی حلقوی شکل ارادی وجود دارد.

در اطراف این ماهیچه، سیاهرگ های بسیاری یافت می شود این سیاهرگ ها به انبساط و انقباض ماهیچه ی حلقوی بسیار کمک می کنند.

حال اگر این سیاهرگ ها به دلیل فشار های وارده ملتهب و متورم شوند، در اصطلاح پزشکی فرد دچار بواسیر و یا هموروئید شده است.

علل به وجود آمدن بواسیر

امروزه در دنیا به دلیل عدم وجود تغذیه مناسب و همچنین استفاده ی بیش از حد مردمان از فست فود ها، عملکرد دستگاه گوارش دچار اختلالات فراوانی می گردد.

نبود فیبر و سبزیجات در برنامه ی غذایی شایع ترین علت به وجود آمدن یبوست در سنین مختلف شناخته شده است.

ابتلا به یبوست و ایجاد فشارهای شکمی در طولانی مدت آسیب های جدی به دیواره ی روده و همچنین سیاهرگ های موجود در مقعد وارد می کند که در نهایت باعث شکل گیری بواسیر یا همان هموروئید می گردد.

از دیگر علل این بیماری شایع و زجر دهنده می توان به چاقی مفرط، ایستادن برای مدت طولانی، نشستن های غیر استاندارد و مداوم، سرطان کولون و روده ی بزرگ، ناتوانی در کنترل ماهیچه ی ارادی مقعد به علت کهولت سن، عدم استفاده از آب کافی در شبانه روز، کبد چرب و … اشاره کرد.

انواع بواسیر

در بیمارانی که به علت درد و سوزش شدید در ناحیه مقعد به پزشک مراجعه کرده اند، اغلب دو نوع متفاوت از بواسیر دیده شده است که در ادامه به شرح آن می پردازیم

بواسیر داخلی

در بواسیر داخلی، قسمت انتهایی جداره ی روده ی بزرگ در اثر یبوست های طولانی مدت و یا دیگر عللی که قبل تر عنوان شد دچار التهاب و تورم در اکثر مواقع نیز منجر به خون ریزی های شدید می شود.

این خونریزی ها به هنگام دفع مدفوع، سوزش بسیار زیاد و غیر قابل تحملی را به همراه دارد.

فرد به هنگامی که برای درمان به پزشک مراجعه می کند ابتدا داروهای ضد یبوست، آنتی هموروئید و انواع پماد های موضعی تجویز می شود.

در صورت عدم بهبود فرد پس از طی کردن دوره ی درمان با دارو بنا به تشخیص پزشک فرد بستری و جراحی می شود.

به دلیل شیوع زیاد این بیماری در افراد مختلف، عمل جراحی هموروئید بسیار رواج دارد و جای نگرانی و اضطراب وجود ندارد چرا که در اغلب موارد این عمل موفقیت آمیز گزارش شده است.

بواسیر خارجی

به هنگامی که فرد در ناحیه ی بیرونی ماهیچه ی مقعدی خود کیسه های کوچک و گاهی اوقات متورمی را مشاهده کند، در اصطلاح پزشکی به بواسیر خارجی و یا هموروئید مبتلا شده است.

اگر در ناحیه ی مقعد خود به هنگام اجابت مزاج احساس سوزش و درد دارید و همچنین کیسه های کوچک و متورم را لمس می‌کنید توصیه می شود که حتما به پزشک مراجعه نمایید.

در اکثر موارد پزشک پماد های موضعی تجویز می کند که اغلب پس از گذراندن دوره ی درمان، این کیسه های خونی متورم شروع به کوچک شدن و بهبود می کنند.

در حال حاضر درمان قطعی و صد در صدی برای بواسیر وجود ندارد و حتی ممکن است بعد از معالجه به دلیل تغذیه نامناسب و عدم توجه به توصیه های پزشک این بیماری و نشانه های دوباره پدیدار شود و آرامش فرد را سلب نماید.

علائم بواسیر

بواسیر از آن دست بیماری هایی است که علائمش کاملا مشهود و قابل مشاهده است به همین علت تشخیص آن به سادگی صورت می پذیرد.

در ادامه به چندین مورد از شایع ترین علائم بواسیر می پردازیم.

خونریزی

مهم ترین و نگران کننده ترین علائم بواسیر یا هموروئید، خونریزی از ناحیه مقعد می باشد.

در ابتدا حجم خون در حد چند قطره است و ممکن است فرد متوجه خونریزی نشود اما رفته رفته خونریزی ها پس از دفع مدفوع بیشتر می شود و نگرانی فرد بیشتر می شود.

این خونریزی ها علل مختلفی همچون سرطان کولون می تواند داشته باشد اما در اغلب موارد به دلیل ابتلا به بواسیر می باشد.

پدیدار شدن کیسه های متورم

پس از گذشت مدت زمان طولانی که فرد دچار یبوست های شدید است در ناحیه ی خارجی دیواره ی مقعد او کیسه های متورم و ملتهب پدیدار می شود که ظاهر زیبایی ندارند.

سوزش و خارش

یکی دیگر از علائم بواسیر سوزش و خارش مداوم پس از دفع مدفوع می باشد.

توصیه می شود برای بهبود این خارش ها در تشت آب ولرم همراه با مقداری بتادین حل شده برای مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه بنشینید تا سوزش تسکین یابد.

توجه داشته باشید که ممکن است این خارش ها علل دیگری از جمله بیماری های انگلی دستگاه گوارشی داشته باشد که با انجام آزمایش تشخیص کامل می شود.

باریک شدن مدفوع

از دیگر علائم بواسیر، غیر طبیعی شدن و باریک شدن اندازه مدفوع می باشد.

در این مورد توصیه می شود سریعا به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است این عارضه علل دیگری همچون سرطان کولون داشته باشد که پزشک با معاینه متوجه آن خواهد شد.

علائم بواسیر بسیار متعدد اند علاوه بر موارد فوق نشانه هایی همچون درد ناحیه ی مقعد، خروج ترشحات لزج از مقعد، خروج ناکامل مدفوع، عدم اختیار بر دفع مدفوع و ترومبوز وریدی و … می توانند نشانه های ابتلا به بواسیر باشند.

این نشانه ها را جدی بگیرید!

در نهایت توصیه ما این است که به هنگام مشاهده ی هر یک از علائمی که ذکر شد به جای درمان های خانگی و غیر اصولی حتما به پزشک معتبر مراجعه کنید و علائم بواسیر را جدی بگیرید.

برخی افراد به دلیل سهل انگاری مراجعه به پزشک را به تعویق می اندازند و برخی دیگیر نیز به دلیل خجالت کشیدن از طرح موضوع با پزشک درمان شان را به تعویق می اندازند.

باید بدانیم که هیچ امری مهم تر از حفظ سلامت نیست و بهتر است با مشاهده کوچکترین علامت به پزشک مراجعه شود تا زمینه شکل گیری بیماری های سخت تر همچون سرطان روده فراهم نشود.

چه سوالاتی در هنگام مراجعه از پزشک بپرسیم؟

اکثر بیماران بهبودی بدون عارضه و بدون عود بواسیر دارند.

بهبودی کامل معمولا با حداکثر دو هفته زمان انتظار می رود.

چنانچه می خواهید برای درمان بیماری بواسیر خود نزد پزشک بروید می توانید قبل از شروع عمل سوالات زیر را بپرسید.

دانستن پاسخ سوالات زیر در صورت مثبت بودن استرس قبل عمل را از شما به خوبی می گیرید.

می توانید از این سوالات استفاده کنید :

  • تاکنون چه تعداد از بیماران شما بدون انجام عمل جراحی بواسیرشان درمان شده؟
  • چند بار عمل جراحی هموروئید را انجام داده اید؟
  • چه تعداد از بیماران شما عوارض ناشی از برداشتن بواسیر توسط جراحی را گزارش کرده اند؟
  • احتمال عود مجدد بواسیر چیست؟
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.