درمان پرولاپس رکتوم (درمان بیرون زدگی مقعدی)

درمان بیرون زدگی مقعدی (درمان بیرون زدگی روده)

درمان پرولاپس رکتوم (درمان بیرون زدگی مقعدی)

پرولاپس رکتوم یکی از بیماری های مقعدی به حساب می‌آید که افراد زیادی را همه ساله درگیر خودش می‌کند؛ نکته مثبت این است که این بیماری به هیچ عنوان شایع نیست و می‌توان با لیزر یا روش‌های خانگی آن را از بین برد؛ البته این بیماری در هر جنس و سنی دیده می‌شود و اینطور نیست که تنها افراد ضعیف یا مسن دچارش شوند.

تکنیک استفاده از لیزر در جراحی پرولاپس رکتوم

در مرکز درمانی هیلینگ کلورکتال، با استفاده از تکنیک لیزر دیگر فرد مراجعه کننده احتیاجی به بستری در بیمارستان ندارد. او می تواند به محض تشخیص بیماری در همان جلسه اول با لیزر درمان را آغاز کند؛ در این روش بیمار با استفاده از بی حسی موضعی در محدوده مقعد هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد.

تکنیک قدیمی جراحی سنتی یا عمل پرولاپس رکتوم

در جراحی سنتی فرد در بیمارستان بستری می‌شد و با بی‌هوشی کامل عمل جراحی انجام می‌گرفت؛ بعد از عمل بیمار حداقل یک الی دو روز باید در بیمارستان بستری می‌شد؛ در جراحی سنتی پرولاپس رکتوم بافت و پوست به صورت کامل برداشته می‌شود و فرد بعد از عمل حدود بیست روز در خانه باید استراحت کند. از جمله عوارض جراحی سنتی درصد برگشت بالای این بیماری است، یعنی فرد بعد از عمل ممکن بود بعد از یک یا دو سال دوباره دچار این بیماری شود.

علائم بیماری پرولاپس رکتوم چیست؟

علائم افتادگی مقعد یا پرولاپس رکتوم به آرامی و به مرور زمان ظاهر می‌شود؛ اولین علائمی که در خود متوجه خواهید شد، احساس برآمدگی در ناحیه مقعد است؛ اینطور به نظر می‌رسد که انگار بر روی یک توپ کوچک نشسته‌اید؛ با استفاده از آینه، ممکن است بتوانید برآمدگی قرمز رنگی را در پشت خود ببینید که از مخرج شما خارج می‌شود. بعضی اوقات در حین اجابت مزاج، قسمت کوچکی از راست روده خارج می‌شود اما ممکن است به خودی خود عقب نشینی کند یا به راحتی در جای خود همانطور بماند. فعالیت‌های بدنی طبیعی مانند: راه رفتن، نشستن، دویدن و ورزش نیز ممکن است باعث فشار روی بخشی از روده شما شده باشد که در نهایت به بیماری پرولاپس رکتوم دچار شده‌اید؛ در ابتدا می‌توان آن را به آرامی با دست به محل مناسب خود بازگرداند؛ اگر افتادگی رکتوم بدتر شود ممکن است از لایه داخلی رکتوم خونریزی کند که پیشنهاد می‌شود حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

انواع پرولاپس رکتوم

افتادگی رکتوم با توجه به شدت آن درجه بندی می‌شود:

 1. افتادگی رکتوم جزئی
 2. افتادگی رکتوم کامل
 3. افتادگی رکتوم داخلی

افتادگی رکتوم غیرحاد (افتادگی رکتوم جزئی)

در افتادگی رکتوم جزئی (افتادگی رکتوم غیرحاد)، راست روده به طور کمی نمایان شده و از مقعد خارج شده یا در هنگام ورزش کردن یا حرکات کششی خود را نشان می‌دهد.

افتادگی رکتوم کامل (افتادگی رکتوم خارجی)

در افتادگی رکتوم خارجی (افتادگی رکتوم کامل) حالتی است که پوشش داخلی راست روده به طور کامل از طریق مقعد بیرون زده باشد.

افتادگی رکتوم داخلی

در افتادگی رکتوم داخلی حالتی است که بخشی از دیواره روده بر روی قسمت دیگر می‌افتد اما در نهایت از قسمت مقعد چیزی خارج نمی‌شود.

بهتر است بدانید انواع پرولاپس رکتوم مختلف این عارضه با روش های خانگی، گیاهی، دارویی و … قابل درمان نیست.

جراحی پرولاپس رکتوم

بیماری پرولاپس رکتوم ممکن است بر اثر داشتن سابقه بیماری یبوست یا فشارهای بیش از اندازه روی مقعد به وجود بیایید؛ البته شایان ذکر است همیشه در چنین شرایطی بیمار مبتلا به پرولاپس رکتوم یا همان افتادگی راست روده نمی‌شود زیرا این بیماری جز یکی از بیماری‌های نادر است. روش های مختلفی برای ترمیم پرولاپس رکتوم وجود دارد که یکی از آنها از طریق جراحی پرولاپس رکتوم است. معمولاً پزشک متخصص پس از بررسی کردن و مشخص شدن درجه افتادگی روده شما تصمیم می‌گیرد که با توجه به سن، شرایط جسمی، میزان افتادگی و نتایج آزمایشات، چه نوع جراحی را استفاده کند.

جراحی پرولاپس رکتوم

 1. برداشتن بخشی از راست روده
 2. عقب کشیدن روده
 3. جا انداختن روده

روش های مختلف جراحی:

 1. جراحی رکتوپکسی: برش و ترمیم شکم
 2. جراحی لاپاراسکوپی: بررسی داخل شکم و لگن

لیزر پرولاپس رکتوم

لیزر به عنوان یکی از مدرن ترین و کارآمدترین روش های درمان پرولاپس رکتوم (درمان بیرون زدگی مقعدی) است؛ پیشنهاد ما به شما جهت بهبودی لیزر درمانی است.

مزیت لیزر پرولاپس رکتوم:

 1. در روش لیزر خبری از تیغ و چاقوی جراحی نیست و میزان خونریزی پایین است.
 2. لیزر با استفاده از اشعه و پرتو آسیبی به بافت های سالم اطراف عارضه نمی‌زند.
 3. دوره نقاهت و استراحت این روش بسیار کوتاه است و بیمار می‌تواند در سریع ترین زمان به زندگی طبیعی و کار خود بازگردد.

پشتیبانی 24 ساعته و کاملا رایگان

تماس 1 : 02188065942         تماس 2 : 02188216340           تماس بر خط : 09120997132

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.