شقاق در بارداری چگونه ایجاد میشود؟

از دوران بارداری در میان خانم ها معمولاً به عنوان یکی از بهترین دوران زندگی نام برده می شود که البته خطرات مختلفی مانند شقاق در بارداری نیز خانم ها را تهدید می کند که در برخی از موارد ممکن است حتی پس از زایمان مشکلاتی برای آن ها به وجود بیاورد.

شقاق در بارداری

بارداری همان اندازه که زیباست در صورت عدم مراقبت های لازم می تواند مشکلات مختلفی را برای فرد در حین آن و یا پس از آن به وجود بیاورد. بارداری و شرایط ویژه ی آن باعث شده است تا امروزه خانم ها با مطالعات بیشتری به سراغ این بخش مهم از زندگی خود بروند. زمانی که افراد در دوران بارداری به سر می برند، باید مراقبت های ویژه ای از خود داشته باشند تا با مشکلات مختلفی مانند شقاق در بارداری رو به رو نشوند. شقاق در واقع همان آسیب دیدن بافت های مقعد و ترک برداشتن و از هم گسیختگی آن ها می باشد. این بیماری که یکی از بیماری های مختلف ناحیه ی مقعد می باشد، از طریق روش های مختلف قابل درمان می باشد. نکته ی مهم در درمان شقاق ، اهمیت زمان برای مراجعه به پزشک متخصص می باشد که می تواند باعث جلوگیری از پیشرفت این بیماری و آسیب رساندن به بافت های خارجی پوست و همچنین ایجاد عفونت در آن ناحیه شود. شقاق در بارداری یکی از موضوعات مهمی است که خانم های باردار باید توجه زیادی به علائم و حتی عوامل بروز این بیماری در دوران بارداری داشته باشند. شناخت علائم مختلف فیشر در دوران بارداری مانند سوزش و خارش می تواند باعث کاهش درصد احتمال مبتلا شدن به این بیماری شود.

دلایل بروز شقاق در خانم های باردار

در مطالعات مختلف دلایل متفاوتی را برای شقاق بر شمرده اند که برای افراد در هر سن و با هر شرایطی ممکن است به وجود آورنده ی این بیماری باشند. اما دلایل بروز فیشر در بارداری تقریباً به عملکرد بدن و سیستم آن در دوران بارداری بر می گردد. اولین و مهم ترین دلیل شقاق در بارداری، سنگین شدن رحم خانم ها می باشد. این افزایش اندازه و وزن رحم بانوان باعث می شود تا به قسمت های تحتانی بدن فشار بیشتری وارد شده و همین امر می تواند زمینه را برای بروز مشکلات مختلف در ناحیه ی مقعد از جمله شقاق فراهم نماید. علاوه بر این در هنگام زایمان نیز ممکن است همین قسمت های بدن فشار بسیار زیادی را تحمل کنند که نتیجه ی آن می توان ایجاد ترک و از هم گسیختگی به خصوص در ناحیه مقعد باشد. در دوران بارداری هورمون پروژسترون در بدن خانم ها افزایش می یابد. این هورمون یکی از مواردی است که می تواند احتمال ابتلا به یبوست را بالا ببرد. همانطور که در مطالب قبلی آورده شده است یکی از مهم ترین دلایل بروز فیشر یا شقاق در بدن ، یبوست می باشد. یبوست و فشار زیادی که برای خارج شدن مدفوع به قسمت مقعد وارد می شود همگی از دلایلی هستند که می تواند به ایجاد فیشر کمک نمایند. یکی دیگر از دلایل بروز شقاق در بارداری، کم تحرکی خانم ها می باشد. با توجه به اینکه خانم ها در دوران بارداری اضافه وزن را تجربه می کنند، معمولاً تحرک کمتری دارند که این تحرک کمتر می تواند زمینه را برای ایجاد یبوست و سپس شقاق مقعدی فراهم نماید.

ورزش بارداری

در کنار این موضوع بسیاری از خانم ها با توجه به تصورات غلط در جامعه به صورت عمدی از تحرک خودداری می کنند که می تواند علاوه بر شقاق، مشکلات زیاد دیگری نیز در پی داشته باشد. به همین دلیل به خانم ها توصیه می شود تا بنا بر نظریات متخصص در این زمینه، فعالیت های مختلفی را انجام دهند تا خطر ابتلا به شقاق را کاهش دهند. زمانی که شقاق در بارداری به دلایل بالا به وجود می آید، خود را به شکل و علائم مختلفی روی بدن نشان می دهد که با شناخت آن ها می توان در اسرع وقت برای درمان شقاق اقدام نمود. اولین و مهم ترین علائم فیشر در بارداری ایجاد سوزش و خارش در ناحیه ی مقعد می باشد. خانم هایی که با این مسئله رو به رو می شوند معمولاً آن را با دیگر علائم دوران بارداری اشتباه می گیرند و برای درمان شقاق دیر اقدام می کنند.

علائم فیشر بارداری

علاوه بر این کسانی که در دوران بارداری به سر می برند، معمولاً زمانی که دچار شقاق یا فیشر می شوند، در ناحیه ی مقعد خود احساس درد می کنند. زمانی که این درد در هنگام دفع مدفوع بیشتر شود می توان به وجود شقاق مطمئن تر شد. به همین دلیل است که با توجه به درد های مختلف دوران بارداری نباید هر احساس دردی در ناحیه ی مقعد را به فیشر ربط داد. به طور معمول نشستن و دفع مدفوع برای خانم ها در دوران بارداری با توجه به شرایط خاصی که دارند، کمی سخت تر می شود. زمانی که این خانم ها در حین دفع مدفوع، بر روی سطح آن خون مشاهده نمودند باید به وجود شقاق در مقعد پی ببرند و هر چه سریع تر برای درمان آن به پزشک متخصص مراجعه نمایند. از دیگر علائم فیشر در بارداری می توان به التهاب و تورم اطراف مقعد، سرخی مقعد و اطراف آن، مشاهده ی ترک ها و از هم گسیختگی های اطراف مقعد که در نتیجه ی پیشرفت این بیماری و ظاهر شدن روی سطح پوست می باشد و … اشاره نمود.

درمان شقاق در دوران بارداری

هر چند امروزه روش های مختلفی از جمله عمل جراحی و لیزر برای درمان شقاق یا فیشر مورد استفاده قرار می گیرد اما با روش های خانگی مختلف حتی در دوران بارداری نیز می توان به راحتی از بروز این بیماری جلوگیری نمود. خانم هایی که در دوران بارداری به سر می برند کافیست مراقبت های ویژه ای مانند نمونه های زیر را انجام دهند تا خطر کمتری در مورد بیماری های مختلف ناحیه ی مقعد از جمله شقاق آن ها را تهدید کند.

  • مصرف مایعات به خصوص آب در طول روز
  • اضافه کردن غذاهای فیبردار به رژیم غذایی
  • تحرک و ورزش به صورت ویژه و تحت مراقبت های دکتر متخصص
  • استفاده از روغن زیتون در برنامه غذایی
  • شستشوی مقعد با آب ولرم
  • استفاده از دستمال های نرم برای تمیز کردن مقعد
  • استفاده از ژل آلوئه ورا و مالیدن آن به ناحیه مقعد برای تسکین درد
  • سه الی چهار بار در روز در آب گرم نشستن به مدت ۲۰ دقیقه

شقاق در بارداری

عنوان مقاله ای بود که باهم بررسی کردیم.

برای شما سلامتی همیشگی را آرزومندیم.

خدمات درمانی کلینیک هیلینگ کولورکتال

پشتیبانی 24 ساعته و کاملا رایگان

تماس 1 : 02188065942

تماس 2 : 02188216340

تماس بر خط : 09120997132

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.