درمان بواسیر یا هموروئید

درمان بواسیر یا هموروئید

روش های خانگی درمان بواسیر

خط اول درمان بواسیر، درمانهای خانگی است. این درمانها شامل موارد زیر هستند:

 • خوردن غذاهایی که فیبر زیادی دارند، معمولا دریافت ۲۵ تا ۳۵ گرم فیبر در روز برای نرم کردن مدفوع مناسب است
 • مصرف نرم کننده مدفوع یا مکمل فیبر، برای پیشگیری یا رفع یبوست
 • مصرف منظم و کافی مایعات
 • خودداری از وارد آوردن فشار حین عمل دفع، یا نشستن طولانی مدت در توالت
 • درمان دارویی شامل مصرف مسکن ها، کرم ها، پمادها یا شیاف های بدون نسخه که به منظور تسکین درد خفیف، تورم و خارش به کار می روند. بیحس کننده های موضعی، کورتیکواستروئیدها، اکسید روی (محافظت
 • کننده)، فنیل افرین (ضد احتقان) نیز در این زمره اند.
 • استفاده از حمام گرم چند بار در روز، حمام گرم باعث تسکین درد می شود. برای این منظور می توان از حمام معمولی یا حمام سیتز استفاده کرد. در حمام سیتز، فرد در یک وان پلاستیکی می نشیند و فقط نشیمنگاه او در آب قرار دارد.


درمان گیاهی بواسیر

خاکشیر

خاکشیر با رفع مشکل یبوست برای درمان بواسیر مفید است. با دفع راحت و نرم مدفوع، عوارض بواسیر کم شده و بیماری زودتر بهبود می یابد.

مالت جو

برای بهبود عملکرد سیتم گوارشی، قبل از هر وعده غذایی پودر مالت جو را با آب یا شیر مخلوط کرده و میل کنید.

بابونه

بابونه برای آرامش اعصاب، رماتیسم، رفع اختلالات گوارشی و رفع التهاب مفید است. دمنوش بابونه و استعمال موضعی این گیاه برای درمان بواسیر مفید است.

انجیر

مصرف انجیر، یکی از قدیمی ترین روش های درمانی بیماری یبوست و بواسیر است.

اسفرزه

مصرف گیاه علفی اسفرزه، برای رفع یبوست و کنترل هموروئید مفید است. دانه های این گیاه را با آب فراوان مصرف کنید. پودر پوسته اسفرزه، منبع غنی فیبر است.

شاه بلوط هندی

با مصرف این گیاه، عروق مقعد تنگ می شود، افزایش تن دیواره ها پمپاژ خون را زیاد می‌کند. با کاهش آنزیم و از بین رفتن عروق آسیب دیده ناشی از شکست دیواره ها، خون لخته نمی‌بندد. این گیاه را دم کرده و میل کنید.

فیبر

مصرف غذاهای حاوی فیبر برای جلوگیری از بروز و بهبود هموروئید مفید است. سبزی‌ها، میوه ها و بذر کتان منبع فیبر هستند.

سرکه سیب

سرکه سیب یکی از مؤثرترین، روش های درمان بیماری های مقعدی است. سرکه سیب را به پنبه تمیزی آغشته کنید و به ناحیه مقعد بزنید. نوشیدن ترکیب سرکه سیب و عسل برای رفع بیماری بواسیر مفید است.

آلوئه ورا

آلوئه ورا برای بهبود زخم و جلوگیری از خونریزی مفید است. ژل آلوئه ورا را روی زخم های مقعدی بمالید.

زغال اخته

مصرف زغال اخته برای تقویت دیوارهای مویرگی مفید است. با تقویت دیوارهای مویرگ، جریان خون عروق کانال نیز بهبود می یابد. با بهبود گردش خون مویرگ ها، احتمال پارگی مویرگی کم می شود.

فندق جادوگر

استعمال عصاره ی درخت فندوق جادوگر، برای رفع درد و خارش زخم های بواسیر مفید است.

روغن تره

برای درمان بیماری بواسیرخارجی، روغن تره را پس از هر بار اجابت مزاج، شستشو و خشک کردن مقعد، با پنبه تمیزی به زخم های مقعد بمالید.


درمان بواسیر با دارو و پماد

بیماری بواسیر یکی از بیماری هایی می باشد که همراه با درد شدید، خونریزی، خارش و علائم دیگر افراد را آزار می دهد. شما زمانی که دچار این بیماری شوید باید با استفاده از روش های متنوع آن را سریعا درمان کنید. یکی از بهترین روش های درمان بیماری بواسیر استفاده کرده از داروهای شیمیایی می باشد. در واقع باید بدانید روش های خانگی زیادی برای درمان وجود دارد، ولی بسیاری از شاید ترجیح بدهند برای درمان بواسیر خود از دارو استفاده کنند. شما زمانی که به درمان این بیماری بی توجهی نشان دهید امکان دارد با مشکلات زیادی مواجه شوید. برای درمان ابتدایی هموریید استفاده از برخی پمادها جایز است و شما می توانید از آنها به روش اصولی استفاده کنید. در مورد استفاده از آنها پزشک به شما نحوه آن را اعلام می کند.

پمادهای درمانی بواسیر عبارتند از :

پماد نیتروگلسیرین

با جذب این پماد در بدن، نیتریک اکسید که گشاد کننده رگ ها و تسکین درد بواسیر است، در بدن آزاد شده و بواسیر را درمان می کند.

پماد وکسلیموس

این پماد در واقع یک داروی گیاهی ساخته شده از گیاه مورد است. از آنجا که این گیاه دارای خواص ضد التهابی و التیام بخشی است برای درمان هموروئید مفید خواهد بود. این دارو کاربردهای بسیاری دارد و با اثرات مسکن، قابض، ضد باکتری و قارچ و ضد التهابی که دارد در کاهش علائم هموروئید مانند درد، خونریزی و سوزش و درمان شقاق موثر می باشد.

پماد آنتی هموروئید

برای درمان بواسیر داخلی، التهاب راست روده، شقاق همراه با فیستول و خارش های مقعد این پماد بسیار مؤثر است.

پماد هیدروکورتیزون

استعمال این پماد برای کاهش درد، خارش، تورم و مشکلات دیگر مقعدی مفید است.

پماد اپیروئید

برای درمان بواسیر در مراحل اولیه، استعمال این پماد مفید است.

پماد لیدوکائین

این پماد بی حسی، برای تسکین درد بواسیر مفید است.

روش های پزشکی درمان بواسیر

در صورتی که تا یک هفته پس از انجام درمانهای خانگی بهبودی حاصل نشود و علائم هنوز وجود داشته باشند، باید از روشهای پزشکی مدد جست. درمان پزشکی بواسیر شامل روشهای کمتر تهاجمی، و روش های جراحی است.

درمان بواسیر با روش های کمتر تهاجمی

این روشها در مطب هم قابل انجام هستند و سعی بر این دارند که با استفاده از تکنیک های مختلف، خونرسانی به بواسیر را قطع کرده، آن را کوچک کنند تا به از بین رفتن آن کمک کنند.

درمان بواسیر توسط باند لیگاسیون پلاستیکی (Rubber band ligation)

باند لیگاسیون متداول ترین روش غیر جراحی برای از بین بردن بواسیر است. در این روش پزشک یک باند کوچک و محکم لاستیکی را در اطراف بواسیر قرار می دهد تا به وسیله آن گردش خون در بافت را قطع کرده، باعث از بین رفتن آن شود.

درمان بواسیر با اسکلروتراپی (Sclerotherapy)

در این روش، یک داروی شیمیایی اسکلروز کننده به بواسیر داخلی (درجات ۱ و ۲) تزریق می شود تا در محل بواسیر بافت اسکار ایجاد شود و در جای خود ثابت بماند. البته، برای رسیدن به این هدف می توان از گرما، نور یا دمای انجماد نیز استفاده کرد.

اسکلروتراپی، درمان بواسیر به شیوه تزریقی است که با ایجاد اسکار، بافت بواسیر را در محل خود تثبیت می کند.

درمان بواسیر با انعقاد مادون قرمز (Infrared coagulation)

از آنجا که گلبول های قرمز تمایل زیادی به جذب اشعه مادون قرمز دارند، تاباندن این اشعه باعث انعقاد رگهای تغذیه کننده بواسیر می شود که نهایتا آن را کوچک می کند. این روش درمان بواسیر بیشتر برای هموروئید داخلی به کار می رود و نیاز به بی حسی ندارد.

استفاده از لیزر در درمان بواسیر یا هموروئید

با استفاده از تکنیک لیزر دیگر فرد مراجعه کننده احتیاجی به بستری در بیمارستان ندارد و می توان به محض تشخیص بیماری در همان جلسه اول با لیزر درمان انجام شود. در این روش بیمار با استفاده از بی حسی موضعی در محدوده مقعد هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد.

مزیت های عمل هموروئید با لیزر :

 • حدود ۲۰ دقیقه زمان میبرد
 • استفاده از بی حسی موضعی بجای بیهوشی
 • بدون درد و خونریزی
 • بدون دوران نقاهت
 • زخم بسیار کوچک نسبت به تیغ جراحی
 • احتمال انتقال عفونت بسیار کم
 • میزان موفقیت بالا
 • احتمال عود و بازگشت کم

جراحی سنتی یا عمل بواسیر با تیغ

در جراحی سنتی فرد در بیمارستان بستری میشد و با بی هوشی کامل عمل جراحی انجام می گرفت و حداقل یک الی دو روز بعد از عمل در بیمارستان بستری می شدند. در جراحی سنتی بواسیر (هموروئید) ، بافت و پوست به صورت کامل برداشته می شود و فرد بعد از عمل حدود بیست روز در خانه باید استراحت کند. از جمله عوارض جراحی سنتی درصد برگشت بالای این بیماری است ، یعنی فرد بعد از عمل ممکن بود بعد از یک یا دو سال دوباره دچار بیماری بواسیر (هموروئید) شود.

درمان بواسیر با بستن شریان بواسیر با هدایت داپلر

در این روش جراحی که در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، با استفاده از یک پروب مقعدی ویژه مجهز به دستگاه داپلر، رگهای خونی منتهی به بواسیر داخلی شناسایی شده و سپس بسته می شوند. این کار باعث کوچک شدن و فیکس شدن آنها در محل می شود.

درمان بواسیر با هموروئیدوپکسی استاپلر

این روش بیشتر برای بواسیری که از مقعد بیرون زده است انجام می شود و در اتاق عمل و تحت بیهوشی صورت می گیرد. در این روش، از تجهیزات منگنه مانند مخصوصی برای بالا کشیدن بافت هموروئید و بستن آن استفاده می شود. با این کار هموروئید بیرون زده بالا کشیده می شود و خونرسانی به آن قطع می گردد تا بعد از مدتی از بین برود.

درمان بواسیر با استاپلر

درمان بواسیر با استاپلر، ترتیب تصاویر از بالا به پایین و از چپ به راست است.

درمان بواسیر توسط هموروئیدکتومی با برش جراحی

حدود ۵ تا ۱۰ درصد از مبتلایان به بواسیر در نهایت به هموروئیدکتومی نیاز دارند. وقتی سایر درمان ها با شکست مواجه شده اند و خونریزی مداوم یا علائم مزمن وجود داشت، جراحی هموروئیدکتومی موثرترین درمان برای همه انواع بواسیر است.

بیماری بواسیر یا هموروئید چیست؟

بیماری بواسیر یا هموروئید (Hemorrhoid) تورم و التهاب رگهای اطراف مقعد یا قسمت تحتانی راست روده (رکتوم) است. در بسیاری از موارد بواسیر پس از چند روز خود به خود برطرف می شود. اما گاهی می تواند تبدیل به یک مشکل بدتری شود که علاوه بر ایجاد درد و سوزش باعث اختلال در فعالیت های ساده ای روزانه مانند نشستن یا راه رفتن شود. درمان بواسیر به منظور به حداقل رساندن علائم قابل مشاهده ، کوچک کردن، و یا از بین بردن تورم آن صورت می گیرد و طیفی از درمانهای خانگی و جراحی های بدون درد و خونریزی همراه با لیزر را شامل می شود.

انواع بواسیر یا هموروئید

در صورتی که بواسیر در زیر پوست اطراف مقعد ایجاد شود به آن بواسیر خارجی و در صورتی که در لایه پوششی مقعد و پایین راست روده ایجاد شود، به آن بواسیر داخلی گفته می شود.

بواسیر داخلی

از آنجا که بواسیر داخلی فاقد عصب پوستی است درد ندارد و علامت مشخص آن خونریزی است. ولی در صورتی که بزرگ شود و از مقعد بیرون بزند قابل رویت می شود و در این صورت به آن هموروئید پرولاپس (Prolapsed hemorrhoid) گفته می شود.

بواسیر داخلی بر اساس شدت این بیرون زدگی به چهار درجه زیر تقسیم می شود:

بواسیر داخلی درجه ۱: داخلی است و هنوز از مقعد بیرون نزده است
بواسیر داخلی درجه ۲: از مقعد بیرون زده است ولی به خودی خود به داخل می رود
بواسیر داخلی درجه ۳: از مقعد بیرون زده است و توسط فشار انگشت به داخل می رود
بواسیر داخلی درجه ۴: از مقعد بیرون زده است و توسط فشار انگشت هم به داخل نمی رود

بواسیر خارجی

بواسیر خارجی معمولا با درد و خارش توام است و با لمس حس می شود. در صورتی که خون درون رگهای بواسیر خارجی لخته شود بسیار دردناک و متورم می شود و در این حالت به آن بواسیر ترومبوزه (Thrombosed hemorrhoid) گفته می شود.

دلایل گسترش بواسیر

میزان گسترش بیماری بواسیر به عوامل متنوعی بستگی دارد و شما بهتر است که به خوبی با این عوامل آشنایی داشته باشید در این صورت بدون شک به بهترین نحو ممکن می توانید بیماری خود را کنترل کنید.

برخی از مهمترین عواملی که وجود دارد و باید به آن توجه داشته باشید عبارت است از :

 • سن
 • جنسیت
 • فعالیت
 • وزن
 • رژیم غذایی

سن

شما باید بدانید در صورت رعایت نکردن هر یک از اصول مراقبت از یبوست و بواسیر احتمال دارد که شما در هر سنی به این بیماری دچار شوید. اما بیشتر در سن 45 تا 65 سال افراد به این بیماری دچار می شوند و آن را به خوبی در قسمت بالا توضیح دادیم.

جنسیت

به طور کلی شما باید بدانید که هم مردان و هم زنان به این بیماری دچار می شوند. اما در ایران بیشتر زنان به بیماری مبتلا می شوند و دلیل آن را هم به خوبی توضیح دادیم.

فعالیت

یکی از مهمترین و اصلی ترین دلایل مبتلا شدن افراد به بیماری این است که یک جا می نشینند. همین عامل به عنوان مهمترین و اصلی ترین عامل شناخته شده است. فعالیت برای بدن ضرورت زیادی دارد و باید شما به صورت روزانه فعالیت داشته باشید تا به این بیماری دچار نشوید.

وزن

آن دسته از افرادی که وزن بالایی دارند بیشتر به این بیماری دچار می شوند. در واقع باید بدانید که آنها فشار بیشتر به ناحیه مقعد خود می آورند و بیشتر به این بیماری هم دچار می شوند.

رژیم غذایی

شما باید رژیم غذایی خود را به نوعی برنامه ریزی کنید که دارای فیبر زیادی باشد تا به یبوست و بیماری بواسیر دچار نگردید.

پیشگیری از ابتلا به بواسیر

حتما شما هم شنیده اید بهترین درمان پیشگیری است. رعایت کردن نکات بهداشتی هنگام اجابت مزاج و زیاد نگه نداشتن مدغوع دو مورد از بهترین نکاتی است که اگر همیشه آن را به درستی رعایت کنید هیچگاه به این بیماری دچار نمی شوید. همچنین نرم نگه داشتن مدفوع از جمله عواملی است که سبب می شود از ابتلا و درمان بواسیر و سایر بیماری های آنورکتال در امان باشیم. غذاهای فیبردار بخورید، تغذیه نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بیماری های نشیمنگاهی دارد. اگر افراد به طور مداوم از غذاها و سبزیجاتی استفاده کنند که فیبر زیادی دارد و در برنامه غذایی خود انواع میوه ها و سبزیجات را بگنجانند همیشه مدفوع نرم و اجابت مزاج آسانی خواهند داشت و در نتیجه به بیماری بواسیر دچار نخواهند شد. در درمان کیست مویی و درمان بواسیر یکی از موارد ضروری، جلوگیری از فشار زیاد به مقعد است. نحوه نشستن و مدت زمان نشستن در توالت بسیار مهم است. برای پیشگیری از این بیماری ها باید از هرگونه ایجاد فشار در این نواحی جلوگیری کرد. فعالیت بدنی افراد در ایجاد روند مناسب در حرکت مواد غذایی درون روده نقش بسیار مهمی دارند. این امر در صورتی که فرد فعالیت های ورزشی مناسبی را در پیش گیرد به تعادل وزنی او نیز کمک خواهد کرد.

پس جهت پیشگیری از ابتلا به بواسیر :

 • زیاد نگه نداشتن مدفوع
 • فشار نیاوردن هنگام اجابت مزاج
 • رعایت نکات بهداشتی در اجابت مزاج
 • زیاد ننشستن یا بد نشستن مخصوصا در هنگام کار
 • زیاد تحرک داشتن و انجام روزش یا نرمش های روزانه

درمان بواسیر یا هموروئید

عنوان مقاله ای بود که باهم بررسی کردیم.

برای شما سلامتی همیشگی را آرزومندیم.

خدمات درمانی کلینیک هیلینگ کولورکتال

پشتیبانی 24 ساعته و کاملا رایگان

تماس 1 : 02188065942

تماس 2 : 02188216340

تماس بر خط : 09120997132

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.