جراحی بواسیر

پشتیبانی تلگرام

جراحی بواسیر

بیماری بواسیر به عنوان یکی از بیماری های خوش خیم به تورم و یا گشاد شدن عروق مقعدی گفته می شود. این بیماری که با علائمی مانند درد، سوزش، خارش، زائده های بیرون زده از مقعد، خونریزی و غیره ... همراه می باشد را می توان از طریق روش های مختلف درمان نمود.

همانطور که گفته شد بواسیر یکی از بیماری مقعدی است که در طولانی مدت ظاهر می شود و سپس با ایجاد مشکلاتی از جمله درد در هنگام اجابت مزاج و غیره زندگی روزمره فرد مبتلا شده را تحت تاثیر قرار میدهد . درمان بیماری بواسیر دارای روش های مختلفی است که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند . به طور مثال درمان با روش های خانگی که شامل غذا یا داروهای گیاهی می شود ممکن است درد فرد مبتلا شده را کمتر کند اما به طور کلی نمیتوان برای همیشه آن را از بین برد . به همین جهت کلینیک های جراحی بواسیر دایر شدند تا روش درمان را کمتر از بیست دقیقه برسانند و تنها با یکبار جراحی برای همیشه فرد مبتلا را از شر این بیماری راحت سازند .

چرا بواسیر را جراحی کنیم ؟

 1. نیاز به بیهوشی ندراد
 2. عوارض بسیار کمتری دارد
 3. درد و خونریزی کمتری دارد
 4. یکبار برای همیشه درمان می شوید
 5. زمان کمتری نسبت به سایر روش های درمانی دارد
 6. هیچ محدودیت سنی نداشته و توسط لیزر انجام می شود

لیزر درمانی برای درمان بواسیر

یکی از نوین ترین و البته بهترین روش های درمانی برای از بین بردن بواسیر استفاده از لیزر درمانی می باشد.
در لیزر درمانی با استفاده از نور، حرارت لیزر و مادون قرمز شکل های مختلفی از انعقاد در رگ های خونی قسمت مقعد صورت می گیرد تا این انسداد باعث درمان بواسیر در این نقطه از بدن شود.
استفاده از لیزر با توجه به مزایای بسیار زیادی که دارد نسبت به جراحی بواسیر بیشتر مورد استقبال بیماران قرار می گیرد.
طول درمان کمتر لیزر که در برخی از موارد به یک روز نیز نمی رسد می تواند موجب افزایش درخواست ها برای این روش درمانی باشد اما آنچه که می تواند مانعی برای انجام این روش برای همه ی افراد باشد، هزینه های بسیار زیاد آن است.
نداشتن درد و ترس مردم از خونریزی و عمل های جراحی که در این روش وجود ندارد می توان به عنوان دیگر مزایای لیزر درمانی نسبت به جراحی بواسیر بیان شود.
البته با توجه به تخصصی بودن کار، پیدا کردن پزشکان متخصصی که بتوانند در مدت زمان مورد نظر لیزر درمانی را برای افراد انجام دهند بسیار سخت است.
از دیگر معایب لیزر درمانی که باعث می شود تا بیماران از روش های دیگری مانند جراحی بواسیر استفاده کنند ای است که با این روش فقط هموروئید های خارجی درمان شده و از آن نمی توان برای درمان هموروئید داخلی استفاده نمود.

جراحی بواسیر

به دلایلی که در بالا گفته شد و البته برای درمان انواع بواسیر می توان از جراحی هموروئید استفاده نمود.
جراحی بواسیر از طریق روش های مختلفی صورت می گیرد و طول درمان آن ها معمولاً با توجه به میزان توانایی های فرد و همچنین نوع جراحی با هم متفاوت می باشد.
به طور کلی به عمل برداشتن بافت های هموروئیدی در مقعد هموروئیدکتومی گفته می شود.
جراحی بواسیر یا همان هموروئیدکتومی از طریق روش های مختلف از جمله استاپلر، رابربند، هموروئیدکتومی بسته و هموروئیدکتومی باز انجام می شود.
از جمله پرکاربرد ترین روش های جراحی که برای درمان این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد می توان به هموروئیدکتومی بسته و باز اشاره نمود.
هر چند در گذشته از روش های سنتی در جراحی این بیماری استفاده می شده است اما با توجه به خطراتی که آن روش ها برای افراد مختلف داشته اند امروزه از روش های مطمئن تری استفاده می شود.
در ادامه به صورت مفصل هر کدام از این روش ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

روش استاپلر برای درمان بواسیر

در این روش با استفاده از یک پروب، شریان ها و مکان های درگیر در بیماری بواسیر را مورد عمل قرار می دهند تا بافت های کمتری در ناحیه ی مقعد از این بیماری آسیب ببینند.
از جمله مهم ترین مزایای این روش را می توان درد کمتر آن نسبت به دیگر روش های جراحی دانست.
این روش برای درمان بواسیر درجه 3 و 4 که به صورت مکرر عود می کند به کار برده می شود.
البته این روش عوارض مختلفی از جمله عفونت، خونریزی مقعد، آسیب دیدن دیواره مقعد و ... را به همراه دارد.
هر چند دوره ی نقاهت این روش برای جراحی هموروئید کمتر از روش های دیگر می باشد اما به دلیل آسیب کلی که می تواند به مقعد برساند معمولاً پیشنهاد نمی شود.

استفاده از رابر بند برای جراحی هموروئید داخلی

یکی دیگر از روش های درمان بواسیر استفاده از یک باند پلاستیکی است که به دور هموروئید داخلی پیچیده شده و باعث جریان خون می شود.
یکی از مهم ترین مسائل در روش رابربند برای درمان این بیماری دقت در قرار دادن باند پلاستیکی در محل درست می باشد که می تواند در درمان بیماری بسیار موثر باشد.
هر چند بعد از دو هفته هموروئید و باند لاستیکی در این روش با هم از بین می روند اما به دلیل اینکه فقط برای بواسیر داخلی می توان از آن استفاده نمود، رابربند به عنوان یک روش کلی برای درمان بواسیر خارجی در نظر گرفته نمی شود.

هموروئیدکتومی بسته

همانطور که در بالا نیز اشاره شد این روش به عنوان یکی از پرکاربردترین روش های جراحی بواسیر مورد استفاده قرار می گیرد.
هموروئیدکتومی بسته در بیش از 95 درصد می توان باعث درمان قطعی بیماری بواسیر شده و فرد را از درمان های دیگر بی نیاز می کند.
در این روش ناحیه ای که بواسیر در آن ایجاد شده است با استفاده از لیزر یا چاقو، قیچی و دیگر وسایل پزشکی برش داده می شود و بافت های آسیب دیده در مقعد برداشته می شوند.
پس از برداشته شدن بافت های آسیب دیده محل برش داده شده با استفاده از نخ بخیه زده می شود. این نخ ها معمولا به صورت جذب بدن شده و نیازی برای خارج کردن و برداشتن آن ها وجود ندارد.

هموروئیدکتومی باز

در این روش نیز مانند روش بسته ابتدا موضع هموروئید باز شده و بافت های آسیب دیده از بدن خارج می شوند.
مهم ترین تفاوت این روش با هموروئیدکتومی بسته را می توان باز ماندن محل جراحی بواسیر دانست که می تواند به درمان بهتر این بیماری برای خارج شدن عفونت و ترمیم بافت های تخریب شده کمک نماید.

عوارض جراحی بواسیر

به طور کلی درمان بیماری بواسیر بدون عوارض است اما گاهی اوقات ممکن است به دلیل تفاوت در روش های درمان از جمله جراحی بدون لیزر همراه با درد یا خونریزی باشد . روش های مختلف جراحی برای درمان این بیماری معمولاً در بیمارستان و شرایط بیهوشی انجام می شوند. لذا با توجه به اینکه بیهوشی در عمل جراحی نیازمند زمان بوده و ممکن است عوارض مختلفی را به همراه داشته باشد، می توان این موضوع را به عنوان یکی از معایب روش جراحی بواسیر برای درمان این بیماری دانست.
در کنار این موضوع جراحی هموروئید عوارض مختلفی مانند عوارض زیر را به همراه دارد که نیازمند مراقبت های ویژه و استفاده از مراکز و کلینیک های پیشرفته برای درمان بواسیر از طریق جراحی می باشد.

از جمله عوارض جراحی بدون لیزر موارد زیر می باشد :

 • خونریزی حاد
 • مشکلات دفع مدفوع
 • عفونت در محل عم
 • تشکیل شدن خون لخته 
 • انسداد روده و یا تنگ شدن مقعد
 • احتمال عود کردن بیماری به دلایل مختلف

گالری تصاویر کلینیک

[robo-gallery id=1462]
Call Now Button