لیزر هموروئید

لیزر هموروئید

شاید شمایی که دارید این مقاله را می خوانید به فکر این باشد که به سراغ لیزر هموروئید یا همان بواسیر بروید و برای همیشه از دست بیماری خلاص شوید.

این کار بسیار درست است و در حال حاظر سریع ترن و بهترین روش درمان همین لیزر کردن بوده که به تازگی وارد ایران شده و آنقدر مزیت دارد که دیگر کسی به سمت جراحی سنتی نخواهد رفت.

به هر حال قبل از اینکه با این موضوع آشنا می بایست کمی بیشتر درباره روش های پیشگیری و درمان بواسیر و اینکه چطور به وجود می آید بخوانید تا بتوانید بهترین روش درمان برای خودتان را انتخاب کنید.

متاسفانه بواسیر در این سال ها پیشرفت و شیوع بسیار زیادی داشته است و همانطور که جلوتر می رویم شدتش افزایش پیدا می کند.

یکی از اصلی ترین دلایل این موضوع وضعیت بسیار بد رژیم غذایی و عدم تحرک افراد است.

اگر دقت داشته باشید هر روز میزان مصرف فست فود در دنیا بیشتر می شود و از آن طرف با آمدن گوشی های موبایل و تفریحات کامپیوتری دیگر کسی علاقه ای به ورزش یا بازی کردن در بیرون پیدا نمی کند و این مشکل در کودکان و نوجوانان بسیار شایع است.

بیماری بواسیر یا هموروئید چیست؟

خب اکنون می خواهیم تمام موارد مرتبط با این بیماری و اینکه اصلا چه ظاهری دارد و انواع آن صحبت داشته باشیم.

هموروئید در حقیقت به نوعی بیماری مقعدی گفته می شود که در آن رگ های اطراف مقعد دچار تورم و قرمزی می شوند که اگر شدت پیدا کنند یک بافت اضافه از خود به جای خواهند گذاشت.

این بیماری را می توانیم شایع ترین بیماری آنورکتال در نظر داشته باشیم که تقریبا هیچ خطر جدی برای انسان به وجود نمی آورد.

البته اگر درمان نشود باعث ایجاد بیماری های مختلف مانند ابسه مقعدی خواهد شد.

نکته مهم در رابطه با بیماری های مقعدی به ویژه بواسیر این است که معمولا یک دلیل ابتلا ندارند و چند موارد با همکاری یکدیگر باعث ایجاد آنها می شوند.

از این رو پزشکان متخصص نمی توانند به طور ۱۰۰% بگویند که فرد چرا به بواسیر مبتلا شده است.

خود بیماری هموروئید معمولا در دو نوع مختلف یعنی هموروئید داخلی و خارجی دیده می شود که تفاوت هایی از نظر درمان و علائم با یکدیگر دارند که بررسی خواهیم کرد.

فقط قبل از هر چیزی این موضوع را به شما بگوییم که ممکن است فرد هر دو نوع بواسیر یا دو نوع بیماری مختلف مقعدی را همزمان بگیرد که در این صورت درمان کمی بیشتر طول خواهد کشید.

البته عمل لیزر هموروئید به هیچ عنوان فرقی برای این دو بیماری نخواهد کرد و در هر دو صورت بین ۱۵ الی ۲۵ دقیقه طول خواهد کشید.

هموروئید داخلی

اولین نوع از هموروئید که معمولا در افراد بیشتری هم دیده می شود همین نوع داخلی می باشد.

برای تشخیص شدت هموروئید داخلی کار کمی سخت تر خواهد بود که دلیلش عدم دسترسی درست به محل مورد نظر است و از این رو ممکن است پزشک متخصص از شما بخواهد که یک یا چندین آزمایش مختلف انجام دهید.

از جمله علائم بواسیر داخلی می توانیم به خونریزی اشاره کنیم که همانطور که پیش می رود بیشتر هم می شود و از این رو بهتر است کسانی که بدن ضعیفی دارند برای جلوگیری از ایجاد کم خونی مزمن سریعا برای درمان اقدام کنند.

نکته مثبت در رابطه با هموروئید داخلی این است که در ۹۰% مواقع دردی به بیمار وارد نمی شود.

نداشتن درد می تواند باعث عدم تشخیص طولانی مدت بیماری در فرد شود! چرا که درد مانند یک هشدار عمل می کند که به ما می گوید بدن در خطر است.

در آخر هم این را بگوییم که هموروئید داخلی در ۴ شدت مختلف ایجاد می شود که هر کدام از آنها روش های درمان خودشان را دارند :

هموروئید داخلی درجه ۱

اولین مرحله از بیماری بوده و فرد به هیچ عنوان دارای افتادگی بافت نخواهد شد و تنها خونریزی دارد.

در این حالت روش های درمان خانگی یا رعایت یک سری نکات مانند ورزش کردن و خوردن فیبرهای گیاهی می توانند باعث کنترل و از بین رفتن بیماری شوند.

البته گاهی مواقع دیده شده است که فرد با روش های خانگی بیماری را از بین می برد، اما بعد از مدتی دوباره همه چیز به حالت اول باز می گردد.

هموروئید داخلی درجه ۲

در این حالت مقدار خونریزی بیشتر شده و از آن طرف هم بافت دارای کمی افتادگی خواهد بود که در هنگام انجام فعالیت سنگین یا نشستن بیرون زدگی پیدا می کند.

البته این را بگوییم که بافت خود به خود بعد از چند دقیقه به جای اول خود باز می گردد و نیازی نیست که کاری انجام دهید.

هموروئید داخلی درجه ۳

در این حالت افتادگی که در اثر انجام فعالیت ایجاد می شود را می بایست با دست به جای اولش باز گردانید و خونریزی ممکن است به حد مزمن برسد.

نکته این است که تنها روش درمان برای این نوع هموروئید استفاده از لیزر یا روش جراحی سنتی است تا بیماری قابل برگشت نباشد.

هموروئید داخلی درجه ۴

در این حالت کار از کار گذشته است و بیماری با خونریزی شدید همراه است.

به هیچ عنوان نباید بگذارید که بیماری به این مرحله برسد که درمان کمی سخت تر خواهد شد و ممکن است خونریزی های شدید باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن فرد شود.

افتادگی در این حالت حتی با دست هم به جای خودش باز نمی گردد و بهتر است سریعا با پزشک مشورت کنید!

هموروئید خارجی

نوع دوم هموروئید که معمولا تشخیصش بسیار راحت بوده و از آن طرف روش های خانگی اثر بیشتری بر آن دارد همین بواسیر خارجی است.

معمولا درصد بیشتری از بیماران به آن مبتلا می شوند و لیزر هم به راحتی بر رویش اثر خواهد داشت.

البته این نوع بواسیر ممکن است از نوع شدید و همراه با لخته خون باشد که به آن بواسیر ترومبوزه گفته می شود که بسیار دردناک بوده و بیمار به مدت ۲ الی ۴ روز درد شدیدی احساس خواهد کرد.

نکته دیگر این است که بواسیر خارجی با درد همراه است و همانطور بیشتر و بیشتر خواهد شد تا اینکه به قدری افزایش پیدا می کند که پزشک نمی تواند بدون داروی بی حسی کار معاینه را انجام دهد.

البته از آن طرف باید بگوییم که بیمار به هیچ عنوان خونریزی نخواهد داشت و اگر دیدید که خونریزی دارید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید که مبادا بیماری دیگری گرفته باشید.

علت ایجاد هموروئید

قبل از اینکه بخواهید به سراغ لیزر هموروئید یا روش های درمان خانگی بروید می بایست با علت به وجود آمدن بیماری و اینکه بیشتر در چه سنینی به وجود می آید آشنا شوید.

از ابتدا این موضوع را بگوییم که بیماری هموروئید می تواند در هر فردی و جنسیتی ایجاد شود و ربطی به این موارد ندارد.

به دلیل رژیم غذایی بسیار نامناسب و فعالیت اندک افراد مسن یا نوجوانان بیشتر در این اقشار دیده می شود.

به هر حال همانطور که گفته شد این بیماری دلیل خاصی ندارد و معمولا چندین علت در به وجود آمدن آن دخیل هستند.

دلایل ابتلا به بواسیر :

همیشه این را گفته ایم که بیماری های گوارشی خودتان از قبیل یبوست و اسهال را سریعا درمان کنید که باعث ایجاد موارد دیگر نشوند.

برای مثال کسی که یبوست دارد در هنگام دفع دچار مشکل خواهد شد و به دیواره مقعد فشار زیادی وارد می شود که همین موضوع می تواند به مرور زمان باعث فیشر یا بواسیر شود.

برای درمان یبوست و اسهال تنها کافیست از داروهای مختلف با تجویز پزشک یا روش های خانگی استفاده کنید.

مورد بعدی که می تواند تاثیر زیادی در ایجاد اختلال در دستگاه گوارش فرد داشته باشد مصرف بیش از اندازه غذاهای آماده و کنسروها می باشد که مشخص نیست از مواد غذایی با چه کیفیتی تشکیل شده اند و برای پخت آنها چه روغنی به کار رفته است.

دقت داشته باشید که این مواد گاهی مواقع نگهدارنده در خود دارند که به شدت آسیب زا بوده و به مرور زمان باعث بروز بیماری های مختلف می شوند.

سومین موردی که امروز می خواهیم به آن اشاره کنیم فعالیت بسیار کم در طول روز است!

زمانی که برای مدت زیادی یک جا می نشینید این مورد باعث ایجاد فشار زیادی بر نواحی تحتانی بدن از جمله مقعد و و رگ های آن خواهد شد.

در نتیجه این فشار باعث ایجاد تورم در رگ ها و ایجاد بواسیر می شود.

متاسفانه افراد امروزی هیچ علاقه ای به خوردن سبزیجات و میوه ندارند و همین مشکل باعث شده که میزان فیبر مصرفی افراد در طول این سال ها کاهش چشم گیری داشته باشد.

فیبر می تواند کمک زیادی به درست عمل کردن دستگاه گوارش بدن بکند و در نتیجه دیگر بیماری های مختلف گوارشی از جمله یبوست به وجود نخواهند آمد.

همه چیز درباره لیزر هموروئید

در این قسمت از نحوه انجام لیزر هموروئید و اینکه این کار چقدر طول می کشد و چه مزیت هایی دارد توضیح داده می‌شود.

از یک دستگاه لیزر پیشرفته برای از بین بردن بواسیر استفاده خواهد شد که نسبت به جراحی سنتی مزیت های بسیار زیادی دارد.

مزایای لیزر هموروئید

  • در طول این کار از داروی بی حسی استفاده خواهد شد و بیماری به هیچ عنوان دردی احساس نمی کند.
  • زخم به جای مانده از لیزر به نسبت جراحی سنتی بسیار کمتر بوده و به همین خاطر سریع تر جوش می خورد.
  • کار لیزر حدود ۲۰ دقیقه طول خواهد کشید و بعد از آن بیماری می تواند به زندگی روزمره خود برگردد و در حقیقت هیچ دوره نقاهتی ندارد.
  • هزینه لیزر نسبت به جراحی بسیار کمتر بوده و دلیلش هم این است که مدت کار و پرسنل مورد نیاز کاهش یافته است.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.