درمان بواسیر با لیزر

درمان بواسیر با لیزر

بیماری بواسیر را می توانیم یکی از شایع ترین بیماری های دنیا در نظر داشته باشیم.

نکته جالب این است که بیش از ۵۰% افراد در طول زندگی خود دست کم یکبار دچار بواسیر می شوند که تعداد زیادی از آنها حتی متوجه حضور بیماری در بدن نمی شوند و بعد از مدتی بیماری از بین می رود.

البته این موضوع برای کسانی است که نوع خفیف بواسیر دارند و معمولا رژیم غذایی مناسب و فعالیت بالایی داشته و به همین خاطر سریعا به حالت اول باز می گردند.

البته اصلا جای نگرانی نیست چرا که در حال حاظر روش های درمان خانگی و جراحی بسیار زیادی برای از بین این بیماری وجود دارند و به هیچ عنوانن کسی از این بیماری آسیب جدی نمی خورد.

به هر حال ما در این مقاله می‌خواهیم روش های درمان بواسیر با لیزر و مواد طبیعی را مورد بررسی قرار دهیم و بینیم که آیا حتما نیاز به روش های تهاجمی است یا می توان با راه های بهتر هم به سلامتی رسید؟ پس با ما همراه باشید.

همه چیز درباره بواسیر یا هموروئید

قبل از اینکه بخواهید به سراغ درمان بواسیر با لیزر و سایر روش ها بروید می بایست با این بیماری بیشتر آشنا شوید و اصلا بفهمید که چور به وجود می آید.

به طور کلی بواسیر به بیماری گفته می شود که در آن وریدهای اطراف مقعد فرد دچار تورم و التهاب می شوند و یک حالت واریس مانند پیدا می کنند.

همین موضوع باعث ایجاد یک سری بافت های زائد بیرون زده خواهد شد که اگر در بیرون مقعد تشکیل شوند به آن بواسیر خارجی و اگر در داخل تشکیل شوند به آن بواسیر داخلی گفته می شود.

هر کدام از این انواع بواسیر روش های درمان و تشخیص خاص خودشان را دارند که باهم بررسی خواهیم کرد.

یکی از ننکاتی که باعث شیوع این بیماری در بین جوامع مختلف به ویژه ایران شده است خجالت کشیدن افراد از گفتن مشکل است.

بسیاری از بیمارانی که با درد و خونریزی های شدید نزد ما می ایند می گویند که هفته هاست با این بیماری سر و کله می زنند و در آخر تسیلم شده اند.

دقت داشته باشید که اگر بواسیر در مدت ۱ هفته از بین نرفت قطعا در آینده هم اتفاق خاصی نمی افتد و می بایست سریعا برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است پزشک برای شما روش های ساده و خانگی را پیپشنهاد کند و دیگر نیازی به لیزر نباشد البته این مورد کاملا بستگی به نوع و شدت بیماری شما خواهد داشت و ما از اینجا نمی توانیم چیزی بگوییم.

بواسیر داخلی

همانطور که گفته شد بواسیر یا هموروئید داخلی به نوعی گفته می شود که نزدیک به ناحیه آنورکتال و درون مقعد ایجاد می‌شود و معمولا روش های درمان خانگی بر روی آن جواب نمی دهد.

دلیلش هم این است که شما نمی توانید مواد مختلف را به شکل مستقیم به ناحیه بواسیری بزنید!

نکته این است که هموروئید داخلی با خونریزی همراه بوده و به همین خاطر ممکن است خانم ها یا افراد کم خون به مرور زمان دچار کم خونی مزمن شوند که همین مورد سیستم ایمنی بدن را تا حد زیادی تضعیف خواهد کرد.

در این حالت بیمار در ۹۰% مواقع درد نخواهد داشت و نیازی به استفاده از مسکن های مختلف نیست.

البته این را بگوییم که ممکن است در بعضی از موراد که بیماری در دو نوع مختلف روی می دهد درد بسیار زیاد باشد.

خون بواسیر داخلی را می توانیم در ۴ شدت مختلف دسته بندی کنیم که برای دو نوع اول می توان از روش های خانگی و مواد غذایی کمک گرفت اما برای دو نوع آخر تنها راه درمان لیزر می باشد.

هموروئید داخلی نوع اول

در آن فرد به هیچ عنوان دچار افتادگی بافت نخواهد شد و تنها وریدهای اطراف مقعد کمی التهاب و خارش پیدا می کنند.

شما می توانید به راحتی و تنها با خوردن یک سری مواد غذایی و انجام فعالیت روزانه ولی سبک از شر این بیماری راحت شوید.

هموروئید داخلی نوع دوم

بافت دچار افتادگی به نسبت کمی می شود که در هننگام نشستن یا ایجاد فشار از مقعد خارج شده و بعد از مدتی خود به خود به جای اولش باز می گردد.

اگر در این مرحله متوجه حضور بیماری در بدن خود شده اید بهتر است با یک پزشک مشورت کنید تا مبادا بیماری عود کند.

هموروئید داخلی نوع سوم

به نسبت شدید است و زمانی که بافت از مقعد بیرون می زند می بایست دست و کمی فشار آن را به داخل فشار دهید.

دقت داشته باشید که تنها راه درمان آن استفاده از لیزر می باشد که هیچ دردی ندارد و خونریزی به کمترین میزان خودش می‌رسد.

هموروئید داخلی نوع چهارم

شدیدترین و بدترین نوع به حساب می آید و بافت همیشه دارای افتادگی بوده و با دست هم به داخل باز نمی گردد.

خونریزی در این حالت به نسبت شدید بوده و اگر درمان نشود ممکن است باعث بروزبیماری های دیگر شود.

بواسیر خارجی

ما همیشه به بیماران خود می گوییم که باید خوشحال باشند بواسیر خارجی گرفته اند چرا که هم روش های درمان بهتر عمل می کنند و هم تشخیص آن بسیار راحت تر بوده و نیازی به انجام آزمایش نخواهد داشت.

شما می توانید مواد گیاهی و طبیعی که در کاهش التهاب و درد تاثیر گذار هستند را بر روی نواحی بواسیری بمالید.

همین موضوع باعث شده است که داروهای مختلفی هم برای این کار به وجود بیاید که هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند.

نکته منفی بواسیر خارجی این است که بیمار در بیشتر مواقع درد دارد که میزانش در هنگام انجام فعالیت یا نشستن بیشتر هم خواهد شد و ممکن است آنقدر زیاد که پزشک نتواند به خوبی معاینه کند.

از آن طرف احتمال اینکه با بیماری های دیگر از جمله فیشر اشتباه گرفته شود بسیار کم بوده و می توانید بدون آزمایش مراحل درمان را شروع کنید.

نشانه های بواسیر

نشانه های بیماری بواسیر از جمله بواسیر داخلی ممکن است با دیگر بیماری های مقعدی اشتباه گرفته شود و به همین خاطر یک فرد عادی ممکن است دچار اشتباه شود.

از جمله مهمترین نشانه های بواسیر داخلی می توانیم وجود خون بر روی مدفوع را مثال بزنیم که اغلب به شکل رگه دیده می‌شود.

دومین مورد که اغلب در بواسیر خارجی دیده می شود درد است.

این میزان درد معمولا هفته به هفته بیشتر شده و برای کنترلش نیاز به مسکن خواهید داشت.

علل به وجود آمدن هموروئید

ما در تمام مقاله هایی که در رابطه با بواسیر می نویسیم به این موضوع اشاره می کنیم که بواسیر یک دلیل خاص ندارد و هنوز کسی نتوانسته یک دلیل برایش بیاورد.

کارها و عوامل زیادی هستند که می توانند در پیدایش این بیماری نقش داشته باشند که روز به روز در حال افزایش هستند.

دلیل این پیشرفت منفی را می توانیم طرز زندگی اشتباه جوامع امروزی بدانیم.

مصرف مقدار زیادی غذا ناسالم و از آن طرف ماهانه ۱۰ دقیقه فعالیت بدنی دارند.

اصلی ترین دلایل بروز هموروئید :

ما هر چقدر هم بگوییم که فیبر موجود در سبزیجات و میوه ها می تواند برای این بیماری معجزه کند باز هم کم است.

متاسفانه افراد مختلف به ویژه کودکان هیچ علاقه ای نسبت به این دسته از مواد غذایی نشان نمی دهند و همین موضوع باعث کاهش چشم گیر فیبر در بدن افراد شده است و همه ساله درصدش بالاتر می رود.

این فبر با تنظیم کردن عملکرد دستگاه گوارش کمک شاخصی به از بین رفتن بیماری های مختلف از جمله یبوست و بواسیر می‌کند.
اما باید بدانید که یبوست خودش یکی از دلایل اصلی ایجاد بواسیر به حساب می آید که دلیلش فشار بسیار زیاد ناشی از دفع می باشد.

فردی که دچار یبوست شده است در هنگام دفع به مشکل بر خواهد خورد و مجبور است برای انجام این کار فشار زیادی به خود وارد کند که همین موضوع باعث التهاب رگ های مقعدی خواهد شد.

یک جا نشستن را هم می توانیم دلیل بعدی در نظر داشته باشیم که در کارمندان به وفور دیده می شود.

به طور کلی فرد می بایست بعد از هر ۲ ساعت نشستن حداقل ۵ دقیقه راه برود تا جریان خون به خوبی کار کند.

خوردن بیش از حد مواد غذایی مانده و فست فودها از اصلی ترین عوامل تاثیر گذار در پیدایش بیماری هستند که در شهرها این مشکل بسیار دیده می شود.

فست فودها از مواد اولیه کم کیفیتی تشکیل می شوند که برای پختشان از روغن های مانده و حیوانی استفاده خواهد شد که به مرور زمان باعث آسیب جدی به دستگاه گوارش فرد می شود.

سعی کنید روزانه حداقل ۷ یا ۸ لیوان کامل آب مصرف کنید که این کار کمک زیادی به سیستم گردش خون و بهبود عملکرد دستگاه گوارش بدن می کند.

بهتر از قبل از درمان بواسیر با لیزر روش های بالا را به خوبی اجرا کنید تا اگر دیدید که اثر گذار هستند ادامه دهید تا بیماری به شکل کامل درمان شود.

البته احتمالش برای حالت شدید بیماری بسیار پایین بوده و بهتر است بدون وقت تلفی اقدام به لیزر کنید.

روش های درمان بواسیر

برای درمان هموروئید می توان از روش های بسیار زیادی استفاده کرد که تعدادی از آنها اثر گذاری کمتر دارند و نباید برای هر نوع و شدتی از بیماری به کار برد چرا که ممکن است باعث افزایش شدت بیماری شوند.

ما قصد داریم تا چند تا از بهترین روش های موجود را بررسی کنیم و ببینیم که چه مزیت و معایبی دارند.پس در ادامه همراهمان باشید!

درمان بواسیر با لیزر

در حال حاظر بهترین و سریع ترین روش درمان هموروئید به حساب می آید که بیمار در طول آن به هیچ عنوان درد و خونریزی نخواهد داشت و جای زخم به جای مانده هم حدود ۱/۳ جراحی سنتی است.

نکته دیگر اینکه کل لیزر حدود ۲۰ دقیقه طول خواهد کشید و بعد از آن بیمار می تواند به زندگی عادی خود برگردد یعنی دوره نقاهت ندارد.

همچنین از نظر هزینه ای اصلا قابل مقایسه با روش سنتی نیست و دلیلش هم این است که هم زمان کار و هم تعداد کادر مورد نیاز تا حد زیادی کاهش یافته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.