عمل جراحی بواسیر با لیزر

عمل جراحی بواسیر با لیزر

بواسیر یا همان هموروئید را می توانیم یکی از شایع ترین انواع بیماری های مقعدی در نظر داشته باشیم که هر روز بیشتر از روز قبل شایع شده است.

به همین خاطر بهتر است تا حد امکان کارهایی انجام دهید یا مواد غذایی مصرف کنید که توسط پزشکان متخلف توصیه شده اند.

البته این بیماری روش های درمان زیادی دارد که می توانید با توجه به وضعیت خودتان و نظر پزشک یکی از آنها را انتخاب کنید تا درمان سریع تر آغاز شود.

به هر حال ما در این مقاله می خواهیم بهترین روش درمان یعنی عمل بواسیر با لیزر را بررسی کنیم و ببینیم که آیا موارد دیگر از جمله جراحی سنتی و روش های خانگی می توانند جای آن را بگیرند یا خیر.پس همراهمان باشید!

بواسیر یا هموروئید

ما در هر مقاله ای که در رابطه با با هموروئید می نویسیم و یک موضوع خاص از این بیماری را بررسی می کنیم.

معمولا قبل از آن به سراغ بررسی کلی و اینکه روش های درمان و پیشگیری مترفه آن چه مواردی هستند می پردازیم.

برای شروع باید بدانید که بواسیر به نوعی از بیماری های مقعدی به حساب می آید که معمولا با درد و خونریزی همراه بوده و بیمار میتواند متوجه حضور آن در بدن شود.

این بیماری باعث تورم و التهاب رگ های ناحیه پایینی و مقعدی بدن می‌شود.

همین رگ ها به مرور زمان باعث ایجاد یک نوع بافت اضافه می شوند که ممکن است دچار افتادگی شده و از مقعد بیرون بزند که کمی جلوتر متوجه خواهید شد که چه فرقی با نوع معمولی دارد.

بیماری بواسیر در دو نوع متفاوت ایجاد می شود که اگر در داخل بدن یا همان مقعد باشد به آن بواسیر داخلی و اگر خارج باشد به آن بواسیر خارجی گفته می شود که هر کدام از آنها یک سری علائم و روش های درمان خاص خودشان را دارند.

البته این موضوع را بگوییم که منظور ما از روش درمان خاص این است که مواد غذایی و داروها ممکن است تاثیر متفاوتی بر روی آنها داشته باشند.

هموروئید خارجی

اولین نوع از هموروئید که به راحتی قابل تشخیص بوده و معمولا روش های درمان خانگی بهتر بر روی آن عمل می کنند همین بواسیر خارجی است.

نکته خاص در رابطه با بواسیر خارجی این است که معمولا با درد همراه بوده و به همین خاطر بیمار سریع تر متوجه حضور بیماری در بدن خود خواهد شد.

البته گاهی مواقع ممکن است که شدت بیماری زیاد شود یا یک بیماری ناشناس دیگر در بدن وجود داشته باشد که باعث ایجاد خونریزی شده که در این صورت می بایست سریعا نزد پزشک بروید.

بواسیر خارجی را می توانیم در اطراف سوراخ مقعد ببینیم که اغلب به شکل یک بافت زائد ایجاد می شود و هر چقدر بگذرد ممکن است درد آن بیشتر شود.

هموروئید ترومبوزه

این نوع هموروئید را می توانیم شدید ترین بواسیر در نظر داشته باشیم که درد بسیار زیادی به بیمار می دهد.

بواسیر ترومبوزه نوعی از بیماری است که خون و لخته بر زیر بافت زائد جمع می شود که اغلب به رنگ صورتی یا قرمز تیره خواهد بود.

گاهی مواقع ممکن است پزشک از داروی بی حسی برای معاینه شخص استفاده کند چرا که درد بیماری در چند روز تقریبا غیر قابل تحمل خواهد بود.

هموروئید داخلی

آخرین نوع هموروئید که در داخل ناحیه مقعدی تشکیل می شود هموروئید داخلی بوده که اغلب با خونریزی همراه است.

شاید از خودتان سوال کنید که چرا بواسیر داخلی درد ندارد اما خارجی دارد؟

در جواب باید بگوییم که بواسیر داخلی در ناحیه ای تشکیل می شود که معمولا اعصاب درد بسیار کمی دارد که کمتر پیش می‌آید در اثر لمس یا حرکت تحریک شود.

البته این موضوع مهم را هم بدانید که خود خونریزی می تواند مشکلات زیادی به ویژه برای افراد ضعیف به وجود بیاورد و در آینده باعث ایجاد بیماری های بیشتر شود.

نکته دیگری که می بایست بدانید این است که معمولا تشخیص این بیماری سخت تر از نوع خارجی بوده چرا که دید کافی نسبت به ناحیه نداریم و همین موضوع باعث می شود که گاهی برای معاینه و تشخیص نیاز به انجام یک سری آزمایشات مختلف باشد.

در آخر هم این را بگوییم که هموروئید داخلی خود در ۴ نوع مختلف دیده می شود که هر کدام شدت های مختلفی دارند و ممکن است درمان های خانگی و دارویی بر رویشان جواب ندهد.

هموروئید داخلی ابتدایی

این نوع بواسیر که تشخیصش کار به نسبت سختی هم می باشد به نوعی گفته می شود که فرد به هیچ عنوان بافت زائد نخواهد داشت و تنها رگ های اطراف مقعد کمی ملتهب می شوند.

این عارضه به همراه خونریزی اندکی که به شکل رگه هایی بر روی مدفوع قابل دیدن هستند مشخص می‌شود.

هموروئید داخلی متوسط

دومین نوع هموروئید که شدت بیشتر دارد را می توانیم مرحله ای در نظر داشته باشیم که بافت دارای افتادگی بوده که در هنگام نشستن یا انجام فعالیت های سنگین از مقعد بیرون می زند.

البته خود بافت بعد از چند دقیقه دوباره به حالت اول خود باز خواهد گشت.

نکته دیگر اینکه روش های درمان خانگی تا حدی می توانند این بواسیر را از بین ببرند با این تفاوت که احتمال بازگشت بیماری وجود دارد.

هموروئید داخلی شدید

یک مرحله شدیدتر را می توانیم زمانی داشته باشیم که بافت دارای افتادگی خود به خود به جای اول خود باز نخواهد گشت و می بایست این کار را به شکل دستی اننجام دهید.

البته خونریزی هم تا حدی افزایش پیدا می کند که اگر درمان نشود باعث ایجاد کم خونی مزمن در بیمار خواهد شد.

هموروئید داخلی بسیار شدید

آخرین و بدترین نوع بواسیر داخلی که معمولا هیچ درمانی به جز لیزر ندارد.

در این نوع بافت دارای افتادگی همیشه بیرون زدگی دارد حتی با دست هم نمی توانید آن را به جای اولش باز گردانید.

علل به وجود آمدن بواسیر

قبل از عمل بواسیر با لیزر بهتر است که روش های این قسمت را به خوبی بخوانید تا اگر بیماری در شدت کمی قرار دارد به راحتی درمان و کنترلش کنید.

البته ما هیچ ضمانتی در این زمینه نخواهیم داد و همانطور که همیشه گفته ایم روش های خانگی و دارویی به هیچ عنوان نمی‌توانند جای لیزر را بگیرند.

اصلی ترین دلایل ابتلا به بواسیر :

در حال حاظر مهم ترین علت به وجود آمدن بواسیر و حتی سایر بیماری های مقعدی را می توان یبوست در نظر داشت.

این بیماری گوارشی می تواند آسیب جدی به دیواره مقعد بزند چرا که بافت مدفوع بسیار سفت شده و همین موضوع باعث می‌شود که در هنگام دفع به سختی خارج شود.

مورد دیگری که می توانیم به آن اشاره کنیم عدم مصرف فیبرهای گیاهی است که یک مرحله قبل تر از یبوست قرار می‌گیرد.

زمانی که مصرف فیبر در بدن کاهش می یابد دستگاه گوارش نمی تواند به خوبی عمل کند و به همین خاطر بیماری های زیادی به وجود می‌آید.

فیبر را می توانید به وفور در سبزیجات و میوه های مختلف پیدا کنید.

سومین موردی که می بایست به آن دقت کنید این است که بعد از خوردن وعده غذایی به هیچ عنوان فعالیت سنگین یا سریع انجام ندهید که حرکات روده و معده را بهم می زند.
همین به هم خوردن اولین جرقه برای شروع یبوست یا اسهال خواهد بود.

البته بلند کردن اجسام سنگین هم می تواند فشار زیادی به رگ های اطراف مقعد وارد کند و باعث التهاب آنها شود.

مورد دیگری اینکه اگر باردار هستید قطعا فشار درون شکمی بالایی دارید و چه بسا اگر چند قلو باردار باشید.
این فشار درون شکمی به مرور زمان فشار بیشتر به نواحی تحتانی بدن و عضلات وارد می کند و این یعنی تورم رگ ها.

آخرین مورد که معمولا درصد کمی از بیماران با آن مواجه می شوند ژنتیک است.
به این صورت که اگر در فامیل درجه ۱ شما این بیماری شایع باشد شما هم مستعد بیماری به حساب می آیید و به همین دلیل باید بیشتر از بقیه افراد مراقبت کنید.

روش های درمان بواسیر

همانطور که گفته شد برای درمان بواسیر روش های به نسبت متنوعی وجود دارند که بسیاری از آنها تنها برای موارد خفیف استفاده می شوند و تعدادی دیگر هم می توانند هر نوع را درمان کنند.

البته ما از اینجا و بدون انجام معاینه نمی توانیم هیچ مورد مشخصی را به شما بگوییم و می بایست برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

برای شروع بهتر است با روش های درمان خانگی شروع کنید و سپس به سراغ لیزر بروید.

البته باید بدانید که اگر روش های بعد از ۳ روز هیچ تاثیری نداشتند بهتر است لیزر کنید.

عمل بواسیر با لیزر

در حال حاضر لیزر بهترین روش درمان بواسیر به حساب می آید که بیمار در مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه به طور کامل از بیماری خلاص خواهد شد.

نکته مثبت دیگری که می توانیم بگوییم این است که به هیچ عنوان درد و خونریزی احساس نخواهید کرد و همین موضوع باعث شده است که به راحتی جای عمل جراحی سنتی را بگیرد.

مزیت های اصلی لیزر :
  • در کمترین زمان ممکن بیماری از بین خواهد رفت.
  • به هیچ عنوان از داروهای بیهوشی در این کار استفاده نمی شود و به همین خاطر کسانی که نسبت به این داروها حساسیت دارند هم می توانند لیزر کنند.
  • هزینه عمل بواسیر با لیزر به نسبت جراحی سنتی کمتر بوده و دلیلش هم این است که دستگاه سریع تر کار را انجام می دهد و پرسنل کمتری هم نیاز است.
  • به هیچ عنوان ننیاز به گرفتن وقت نیست و می توانید در همان روز لیزر کنید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.