آیا سرطان روده بزرگ کشنده است

پشتیبانی تلگرام
پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی
پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی
مارس 31, 2021
لیزر هموروئید چگونه است
لیزر بواسیر چگونه است؟
آوریل 3, 2021

سرطان روزده بزرگ یکی از انواع سرطان می باشد که متسفانه در بین مردم بسیار شیوع پردا کرده است و ممکن است در سال های آینده درصد بیشتری را به خود مبتلا کند.این بیماری با نام های مختلفی از جمله سرطان کولون,سرطان رکتوم و Colorectal Cancer هم شناخته می شود (مورد آخر نام انگلیسی است).به طور کلی سرطان به نوعی از بیماری گفته می شود که سلول های بیش از حد بزرگ یا تکثیر می شوند و اگر این مشکل برای رکتوم به وجود بیاید,به آن سرطان رکتوم گفته می شود.به هر حال ما در این مقاله می خواهیم ببینیم که آیا سرطان روده بزرگ کشنده است و از آن طرف چه روش های درمانی برای آن وجود دارد! پس تا انتها همراه ما باشید.

معرفی کلی سرطان روده بزرگ

خب قبل از اینکه بخواهیم به این سوال شما پاسخ دهیم,می بایست بیشتر با بیماری آشنا شوید و ببینید که چطور عمل می کند.این بیماری می تواند به دلایل بسیا زیادی به وجود بیاید و اگر بتوانید سبک زندگی و رژیم غذاییتان را عوض کنید,احتمال ابتلا را تا ۹۰% کاهش داده اید و باقی موارد بر می گردد به ژنتیک شما.برای تشخیص سرطان تنها کافیست یک تکه از کولون را برداشته و با کولونوسکوپی بررسی اش کنیم.البته یک روش بسیار جدید برای درمان این بیماری به وجود آمده است که هنوز به مرحله انسانی نرسیده است که مرتبط با تغییر ژن های سلول های سرطانی می باشد.این سلول به دلیل تغییرات ژنتیکی که درونشان ایجاد می شوند,اقدام به بزرگ تر و تکثیر شدن می کنند و اگر فعالیت ژن ها را برعکس کنیم بعد از ۶ ماه دیگر خبری از بیماری نخواهد بود.البته این روش در حال حاظر بر روی موش های آزمایشگاهی پیاده سازی شده است و به موفقیت رسیده.

لیزر فیشر مزمن

عوامل ایجاد کننده سرطان رکتوم

دلایل بسیار زیادی هستند که می توانند به مرور زمان باعث پپیدایش این بیماری شوند و اغلب آنها به سبک زندگی افراد بر می گردد که اگر درست شود,تقریبا تمام راه را رفته ایم.به هر حال اصلی ترین دلایل را می توانیم موارد زیر در نظر داشته باشیم :

 • اولین و مهمترین عامل تاثیر گذار در حال حاظر رژیم غذایی بسیار غلطی است که در جامعه ایران رواج بسیار زیادی داشته و روز به روز در حال افزایش است.مصرف بیش از اندازه فست فودها و غذاهای کنسرو شده که مشخص نیست از چه مواد اولیه ای برای تهیه آنها استفاده شده است و مواد نگهدارنده ای درونشان قرار دارد باعث آسیب جدی به دستگاه گوارش انسان خواهد شد.
 • سرطان رکتوم می تواند در هر فردی با هر جنسیت و سنی رخ دهد.اما بیشتر افرادی که دچار این بیماری می شوند بیش از ۵۰ سال سن دارند.همانطور که جلوتر می رویم,دستگاه های مختلف بدن به ویژه دستگاه گوارش استهلاک بیشتری پیدا می کند و دیگر نمی تواند مانند روز اول کار کند.
 • ممکن است پولیپ های موجود در دیواره روزده بزرگ به مرور زمان بزرگ تر شوند و همین موضوع می تواند در مرور زمان باعث ایجاد سرطان رکتوم شود.بهتر است قبل از هر کاری با پزشک متخصص مشورت کنید تا بعد از انجام آزمایشات و معاینه,یک روش درمان برایتان تجویز کند.
 • چهارمین عامل تاثیر ژنتیک فرد است.با توجه به بررسی های انجام شده,دانشمدان متوجه شده اند که یک سری ژن های حامل در سلول های بدن این افراد وجود داشته اند که ممکن است به نسل بعدی هم منتقل شوند.
 • گاهی مواقع ممکن است فرد به بیماری التهاب دیواره روده بزرگ یا همان کولیت اولسروز مبتلا شده باشد که همین بیماری می تواند احتمال ابتلا به سرطان رکتوم را افزایش دهد.
 • عوامل زیاد دیگری از جمله مصرف الکل و مواد مخدر در کنار اضافه وزن می توانند تاثیر بسیار زیادی داشته باشند.بسیاری از افراد تصور می کنند که استعمال دخانیات چندان به چشن نمی آید,اما باید بدانید که حتی یک نخ سیگار هم می تواند باعث بروز این مشکل شود.

البته در حال حاظر گفته می شود که اگر دوز بسیار اندک آسپرینی را زیر نظر پزشک مصرف کنید (یا سایر داروهای ضد التهاب),می توانید تا حد زیادی از ابتلا به این سرطان جلوگیری کنید.البته این موضوع هنوز به طور کامل حل نشده است و نباید بدون معاینه این کار را انجام دهید.به طور کلی بین ۸ الی ۱۲ درصد کل کسانی که به سرطان رکتوم دچار می شوند,از طریق ژنتیک بوده و اگر کسی در خانواده خود این مشکل را داشته است می بایست سریعا برای انجام آزمایشات مختلف به پزشک مراجعه کند.

نشانه های سرطان رکتوم

علائم این بیماری ممکن است با موارد دیگر از جمله بواسیر,تب و عفونت ها شباهت بسیار زیادی داشته باشد و به همین دلیل نباید سرخود کاری انجام دهید و با ۴ خط خواندن یک نسخه برای خودتان آماده کنید.دقت داشته باشید که اگر بیماری در مراحل ابتدایی و خفیف خود باشد,قطعا می توان با روش های درمانی ساده تر آن را از بین برد.علائم سرطان روده عبارتند از :

 • اولین و مهمترین روش تشخیص این بیماری,وجود خون بر روی مدفوع می باشد که ممکن است شدتش زیاد یا کم باشد.به هر حال این مورد را می توان در آزمایشات مختلف به راحتی تشخیص داد.
 • ممکن است سیستم ایمنی فرد به ندرت ضعیف شود و برای دفع بیماری اقدام به بالا آوردن معده یا همان استفراغ کند.این موضوع در بیمارانی که در مراحل شدید قرار دارند,بیشتر خواهد بود.
 • سومین موردی که می توانیم به آن اشاره کنیم,ضعف و خستگی همیشگی بدن می باشد.در این حالت فرد احساس می کند که اننگل یا عفونت دارید و معمولا کمتر کسی به ذهنش می رسد که دچار سرطان رکتوم شده باشید.
 • یکی دیگر از نشانه های بسیار شایع در بیماران را می توانیم زردی یا همان یرقان در نظر داشته باشیم.در این حالت صورت فرد رنگ پریده و زرد خواهد شد که نشان دهنده ضعف بدن می باشد و می بایست هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کند.
 • یبوست و اسهال دو عضو جدا نشدنی از بیماری های مقعدی می باشند که اگر ادامه دار باشند باید شک کنید.همچنین ممکن استمدفوع فرد تا حد زیادی باریک شده باشد.البته این باریک شدن مدفوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

شدت های مختلف سرطان روده بزرگ

قبل از اینکه ببینیم آیا سرطان روده بزرگ کشنده است یا نه,می بایست با شدت و مراحل آن آشنا شویم.سرطان دارای دو نوع خفیف و شدید می باشد که در نوع خفیف تنها یک قسمت از بدن اسیب می بیند که می توان با جراحی آن را از بین برد.اما در نوع شدید تقریبا کل بدنالوده شده است و می بایست از روش های دارویی و شیمی درمانی کمک گرفت که سختی بسیار زیادی دارند.البته تشکیل سرطان روده بزرگ خود دارای چند مرحله مختلف است که عبارتند از :

به وجود آمدن پولیپ

مرحله شامل از بین رفتن ژن مربوط به سرکوب کردن تومور APC می شود.البته ممکن است در کنار آن یک سری از ژن های دیگر هم از بین بروند که با توجه به شدت بیماری متفاوت است.در این مرحله اولین سد در مقابل تشکیل سرطان نابود می شود که پولیپ یا تورم ایجاد خواهد شد.

به وجود آمدن آدنوما

در این مرحله هم یک سری از ژن های کنترل کننده (سرکوب گر) DCC نابود می شوند که به مرور زمان توده بزرگ تر خواهد شد که به آن تومور خوشخیم آدنوما گفته می شود.درمان بیماری در این حالت کار راحتی بوده است و از ان طرف تشخیص سختی خواهد داشت.

به وجود آمدن کارسینوما

بدترین و آخرینن مرحله تشکیل سرطان یعنی از بین رفتن ژن های کنترل کننده p53 و سایر ژن ها می باشد که بعد از آن بافت دقیقا مانند سرطان شده و می توان بگوییم که فرد دارای سرطان روده بزرگ است.تومور این نوع التهاب از نوع بدخیم بوده و شدت بسیار بیشتری خواهد داشت.

آیا سرطان روده بزرگ کشنده است

خب قطعا این سوال برای بسیاری از شما عزیزان پیش آمده است که آیا سرطان روده بزرگ کشنده است یا نه؟ در جواب باید بگوییم که اگر به سراغ روش های درمانی بروید به هیچ عنوان کشنده نیست و تنها بدن را تا حد زیادی ضعیف خواهد کرد.البته این موضوع را هم در آخر بگوییم هر بیماری قابلیت کشنده بودن را دارد و این کاملا به سیستم ایمنی بدن شما و شدت بیماری مورد نظر دارد!

admin
سلام من ادمین و مشاور کلینیک هستم و برای پاسخ به سوالات شما عزیزان و ارایه مشاوره در خدمت شما هستم .
Call Now Button