پرولاپس رکتوم

پشتیبانی تلگرام

علائم بیماری پروپلاس رکتوم چیست ؟

علائم افتادگی پرولاپس رکتوم به آرامی و به مرور زمان ظاهر می شود. اولین علائمی که در خود متوجه خواهید شد ، احساس برآمدگی در ناحیه مقعد است. اینطور به نظر می رسد که انگار بر روی یک توپ کوچک نشسته اید . با استفاده از آینه ، ممکن است بتوانید برآمدگی قرمز رنگی را در پشت خود ببینید که از مخرج شما خارج می شود. بعضی اوقات در حین اجابت مزاج ، قسمت کوچکی از روده راست خارج می شود ، اما ممکن است به خودی خود عقب نشینی کند یا به راحتی در جای خود همانطور بماند. فعالیت های بدنی طبیعی ، مانند راه رفتن ، نشستن ، دویدن و ورزش نیز ممکن است باعث فشار روی بخشی از روده سایت شما شده باشد که در نهایت به بیماری پرولاپس رکتوم دچار شده اید .

در ابتدا می توان آن را به آرامی با دست به محل مناسب خود بازگرداند. اگر افتادگی رکتوم بدتر شود ، ممکن است از لایه داخلی رکتوم خونریزی کند که پیشنهاد می شود حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید .

  انواع پرولاپس های رکتوم


افتادگی رکتوم با توجه به شدت آن درجه بندی می شود ، از جمله:

  • افتادگی غیرحاد یا جزئی - روده راست به طور کمی نمایان شده از مقعد خارج شده و یا در هنگام ورزش کردن یا حرکات کششی خود را نشان می دهد .

  • افتادگی کامل یا خارجی- در حالتی است که پوشش داخلی روده راست به طور کامل از طریق مقعد بیرون زده باشد.

  • افتادگی داخلی - در حالتی است که بخشی دیواره بخشی از روده بر روی قسمت دیگر می افتد اما در نهایت از قسمت مقد چیزی خارج نمی شود . 

جراحی پرولاپس رکتوم

بیماری پرولاپس رکتوم ممکن است بر اثر داشتن سابقه بیماری یبوست یا فشارهای بیش از اندازه روی مقعد به وجود بیایید .که البته شایان ذکر است همیشه در چنین شرایطی بیمار مبتلا به پرولاپس رکتوم یا همان افتادگی روده راست نمی شود ، همچنین اینکه این بیماری جز یکی از بیماری های نادر است . روش های مختلفی برای ترمیم پرولاپس رکتوم وجود دارد که یکی از آنها از طریق جراحی استفاده می شود. معمولا پزشک متخصص جراحی روده بزرگ پس از بررسی کردن و مشخص شدن درجه افتادگی روده شما تصمیم می گیرد که با توجه به سن ، شرایط جسمی ، میزان افتادگی و نتایج آزمایشات ، چه نوع جراحی را استفاده کند. گزینه ها شامل برداشتن بخشی از روده راست یا عقب کشیدن روده و جا انداختن آن است.
نوع های  جراحی عبارتند از:


 ترمیم شکم از طریق جراحی سنتی (رویکرد باز)
 جراحی لاپاراسکوپی جراحی با کمک ربات

علل افتادگی رکتوم

اختلالات عصبی - آسیب قبلی کمر یا لگن
اجابت مزاج بی نظم (جلوگیری از مدفوع)
هیپرتروفی خوش خیم پروستات
بیماری انسداد مزمن ریوی 
سیاه سرفه (سیاه سرفه)
اختلال عملکرد کف لگن
عفونت های انگلی
فیبروز سیستیک
جراحی قبلی
اسهال
بارداری

مقیاس درجه بندی افتادگی رکتوم

درجه I: احساس خفیف افتادگی رکتوم
درجه دوم: احساس افتادگی دردآور در مقعد
درجه III: نمایان شدن افتادگی جزئی در مقعد
درجه چهارم: افتادگی در حالت تحرک در مقعد
درجه V: افتادگی کامل رکتوم

گالری تصاویر کلینیک

[robo-gallery id=1462]
Call Now Button