جراحی کیست مویی

پشتیبانی تلگرام

عمل جراحی کیست مویی

روش های مختلفی برای جراحی کیست مویی به عنوان بهترین روش درمان این بیماری وجود دارند که البته مراقبت های بعد از این عمل ها می تواند برای هر فردی در اولویت باشد تا کیست مویی دوباره عود نکرده و برای نواحی اطراف آن رخ ندهد.

کیست مویی و روش های درمان آن

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال در ناحیه ی انتهای دنبالچه و در قسمت بالای خط شکاف باسن و به دلیل بازگشت مو در نواحی به سطوح زیرین پوست رخ می دهد.
مویی که در زیر پوست برگشت پیدا می کند توسط سیستم دفاعی بدن به عنوان یک عامل بیگانه و مهاجم تشخیص داده شده و واکنش های دفاعی بدن که نتیجه ی آن عفونت در این ناحیه می باشد به این موضوع شروع می شود.
این بیماری که از شایع ترین بیماری های ناحیه مقعدی است بیشتر در افرادی رخ می دهد که برای مدت طولانی در یک جای ثابت می نشینند.
البته دلایل مختلف دیگری مانند چاقی، پرمویی و مو های مجعد در جنس مذکر، ارثی بودن، تغذیه ی نامناسب و ... در بروز این بیماری نقش دارند که با استفاده از روش های پیشگیرانه می توان از بروز آن جلوگیری نمود.
درد ناشی از ایجاد کیست مویی و همچنین ترشحات بدبویی که از این ناحیه بیرون می آید افرادی که به این بیماری دچار می شوند را مجاب می کند تا از روش های درمانی مختلف برای از بین بردن قطعی آن استفاده نمایند.
هر چند امروزه از لیزر برای درمان بسیاری از موارد کسیت مویی استفاده می شود اما مطمئناً طیف گسترده ای از افراد درمان قطعی آن را باید در جراحی کیست مویی جست و جو نمایند.

جراحی کیست مویی

روش های مختلفی برای جراحی سینوس پیلونیدال با توجه به عوامل مختلفی مانند محل ایجاد کیست مویی، میزان عفونت ناشی از آن و همچنین میزان پیشرفت و اندازه ی کیست مورد نظر وجود دارند که پزشکان و متخصصین این حوزه با توجه به لزوم اجرای هر کدام از روش ها، از روش مناسب تر برای هر فرد استفاده می کنند.

جراحی سینوس پیلونیدال به روش باز

بعد از اینکه علائم مورد نظر توسط شخص و پزشک متخصص برای بروز کیست مویی اثبات شد که البته به راحتی قابل تشخیص می باشد، می توان از روش های مختلف جراحی از جمله روش جراحی باز استفاده نمود.
در روش جراحی باز سینوس پیلونیدال بیمار برای عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی قرار می گیرد تا پزشک متخصص بتواند به راحتی عملیات درمان و از بین بردن کیست مویی را انجام دهد.
در این روش کیست مویی به طور کامل تخلیه و از بدن خارج می شود و پس از آن محل باز شده برای عمل، بخیه زده نشده و باز می ماند.
این حفره ی که نتیجه ی خالی کردن کیست مویی از داخل بدن می باشد از لایه های زیرین ترمیم می شود.
باز بودن محل جراحی باعث می شود تا بعد از گذشت حدود یک هفته از این محل ترشحات عفونی مختلفی خارج شوند که برای اینکار باید به صورت مرتب پانسمان را تعویض نمود.
اندازه ی حفره ی ایجاد شده روی پوست می تواند با توجه به نوع کیست مویی و پیشرفت آن به اندازه ی یک نخود و بزرگتر از آن باشد.
از مهم ترین مزیت های جراحی کیست مویی به روش باز می توان به احتمال بسیار کم بیماری به دلیل برداشتن کامل ناحیه ی کیست مویی و بافت های تخریب شده ی آن اشاره نمود.
علاوه بر این با توجه به اینکه محل زخم مورد نظر باز می باشد عفونت و چرک ناشی از کیست مویی و عمل به صورت کامل پس از مدتی از بدن خارج می شود.

جراحی کیست مویی به روش باز

در روش جراحی باز محل ایجاد کیست مویی را به صورت یک بیضی باز می کنند تا بتوانند کیست مویی را به طور کامل از بدن خارج نمایند.
پس از خارج نمودن کیست مویی دو طرف محل عمل بخیه زده می شود.
با توجه به اینکه در روش جراحی باز به دلایل مختلف ممکن است بخیه ها باز شده و عفونت در این محل به وجود بیاید، پزشک قبل از عمل برای افراد آنتی بیوتیک تجویز می کند.
از مهم ترین مزایای روش عمل جراحی کیست مویی به صورت باز می توان به سرعت بسیار بیشتر آن نسبت به روش عمل بسته برای بهبود فرد و بازگشت به زندگی برای انجام کار های روزمره اشاره نمود.

جراحی پلاستیک برای درمان کیست مویی

روش های درمانی عمل باز و بسته برای کیست های مویی معمولی مورد استفاده قرار می گیرند و زمانی که کیست مویی دچار پیچیدگی های فراوانی باشد از روش جراحی پلاستیک استفاده می کنند.
در این روش با کمک جراحی پلاستیک و روش های ترمیمی با فلپ ناحیه ی عمل را به طور کامل می بندند تا میزان موفقیت عمل به درصد بسیار بالایی برسد.
البته مدت زمان بستری شدن پس از عمل جراحی پلاستیک بسیار بیشتر از دیگر روش ها می باشد.
برای بیمارانی که شرایط حاد و اورژانسی دارند نیز از روش بر زدن کیست مویی و خارج کردن محتویات عفونی آن استفاده می شود.
هر چند این روش جراحی کیست مویی به دلیل تخلیه نشدن کامل کیست مویی و بافت های تخریب شده ی اطراف آن امروزه زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد.

مراقبت های بعد از عمل جراحی کیست مویی

هر چند مدت زمان بهبودی با توجه به شرایط مختلف بدنی افراد و استفاده از روش های مختلف می تواند با هم تفاوت هایی داشته باشد اما برای بهبودی کامل و عدم بازگشت دوباره ی بیماری باید کسانی که از روش جراحی کیست مویی استفاده می کنند مراقبت های بعد از عمل را بسیار جدی بگیرند.
مدت زمان بهبودی کامل برای روش جراحی بسته تا 4 هفته پیش بینی شده است که این میزان می تواند با توجه به ترمیم بهتر در روش جراحی باز بسیار بیشتر باشد.
تعویض پانسمان به صورت مرتب و تمیز نگه داشتن محل عمل برای جلوگیری از عفونت از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل جراحی کیست مویی در افراد مختلف می باشند.
تا بهبودی کامل در این افراد بعد از عمل جراحی کیست مویی بهتر است آن ها از انجام فعالیت های بدنی و یا ورزش های شدید اجتناب نمایند.
علاونه بر این با توجه به اینکه کیست مویی معمولاً در ناحیه ی مقعد رخ می دهد پس از عمل جراحی افراد باید از نشستن های طولانی مدت در یک مکان خودداری نمایند.
استفاده از دارو های تجویز شده توسط پزشک متخصص، حمام آب گرم برای تمیز نگه داشتن دائمی محل جراحی، عدم پوشید لباس های تنگ بعد از جراحی، استفاده از رژیم غذایی مناسب و ... از دیگر مواردی هستند که در مراقبت های بعد از عمل جراحی کیست مویی باید به آن ها توجه نمود.

گالری تصاویر کلینیک

[robo-gallery id=1462]
Call Now Button