جراحی شقاق

پشتیبانی تلگرام

جراحی شقاق مقعد

جراحی شقاق مقعد در اکثر اوقات تنها راه حل برای رهایی از این وضعیت دردناک می باشد.
شقاق مقعد چیست؟ شقاق مقعد یا فیشر، در واقع یک پارگی كوچک در بافت نازک و مرطوب مخاط است كه روی مقعد خراش ایجاد می کند. هنگام عبور مدفوع سخت و یا بزرگ در هنگام کار کردن روده، احتمال دارد شقاق مقعد ایجاد شود. شقاق مقعد معمولا سبب ایجاد درد و خونریزی با تحرکات روده در شخص می شود. همچنین فرد بیمار ممکن است در انتهای مقعد، دچار اسپاسم عضلانی گردد.

عمل جراحی شقاق مقعد

یکی از روش های درمان شقاق ، جراحی است .
اسفنکتروتومی یک نوع عمل جراحی است که شامل برش عضلات اسفنکتر در اطراف مقعد، برای رهایی از درد می باشد و سبب می شود تا شقاق شما سریعتر بهبود یابد. جراح معمولا این روش درمان را پس از انجام آزمایش های مختلف به شما توصیه می کند. شما معمولا این روش را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهید، به این معنی که در طول عمل بیهوش هستید. این عمل جراحی به دو روش کلی قابل انجام است.
در یک روش که به اسفنکتروتومی باز معروف است، جراح شما شکاف کوچکی را در پوست شما ایجاد نموده تا به عضله اسفنکتر برسد. در این روش پزشک می تواند عضلات شما را به طور واضح مشاهده كند، این شکاف در پوست شما معمولا تا زمان بهبودی کامل باقی خواهد ماند.
در روش دیگر که به اسفنکتروتومی بسته معروف است، جراح شما یک تیغه را از زیر پوست شما عبور داده تا به ماهیچه برسد و منطقه مورد نظر را برش دهد.

خطرات عمل جراحی شقاق مقعد چیست؟

اگرچه اسفنکتروتومی بازده بالاتری از سایر درمان های شقاق مقعد دارد، اما بی اختیاری مدفوع یک عارضه رایج پس از این جراحی است. حداکثر 3 نفر از هر 10 نفر ممکن است در کنترل مدفوع خود پس از این درمان دچار مشکل شود. بیشتر اوقات، این مشکلات کاملا طبیعی و موقتی می باشند.
خطر بروز عفونت بعد از جراحی شقاق مقعد نیز وجود دارد. در صورت بروز عفونت، ممکن است آبسه کوچکی روی زخم و یا در نزدیکی محل زخم شما ایجاد شود که می تواند هنگام نشستن یا کارکردن روده، برای فرد آزار دهنده و توام با درد باشد. عفونت معمولا با تخلیه آبسه یا در بعضی موارد با مصرف آنتی بیوتیک ها رفع می گردد.
همچنین ممکن است پس از جراحی، شما به یک فیستول مقعد دچار شوید. فیستول یک کانال کوچک بین مقعد و پوست پیرامون آن است. فیستول معمولا عارضه حادی نیست و روش درمان فیستول جراحی است.

پس از جراحی شقاق مقعد

پس از جراحی شقاق مقعد می توانید از پاراستامول یا ایبوپروفن برای کاهش درد خود استفاده کنید.
شما باید مصرف مایعات خود را افزایش داده و رژیم غذایی سرشار از فیبر را در دستور کار خود قرار دهید تا مانع بازگشت مجدد شقاق مقعد شوید. غذاهای پر فیبر، شامل میوه و سبزیجات ، خوراکی های سبوس دار و غلات می باشند. همچنین امکان دارد پزشک به شما توصیه کند که مکمل های حاوی فیبر را نیز تهیه و مصرف نمایید.
اگر اسفنکتروتومی داشته اید، ممکن است زخم شما به منظور بهبودی به روش طبیعی باز باشد، پس ناحیه جراحی را تمیز و خشک نگه داشته تا فرآیند بهبودی شما تسریع شده و از بروز عفونت پیشگیری کنید.

Call Now Button