جراحی شقاق

پشتیبانی تلگرام

شقاق یا شکاف مقعدی چیست؟

شقاق (یا شکاف مقعدی) زخم خطی یا بیضی شکل در قسمت ناحیه مقعد است که به طور معمول از داخل مقعد تا لبه ی شکاف اصلی آن گسترش پیدا می کند . این پارگی کوچک می تواند درد زیادی بعد از اجابت فرد ایجاد کند. در هنگام اجابت و درد ممکن است مقداری خون به بیرون ترشح کند . به اشتباه بسیاری تصور می کنند این خون به علت بیماری بواسیر یا همان همورویید است اما شقاق با بیماری همورویید فرق می کند . شقاق معمولاً به دلیل عبور مدفوع سخت باعث ایجاد شکاف های نازک و بعضا زخیم در کنارهای دیوارهای بیرونی مقعد ایجاد می کند در حالی که بواسیر یا همورویید به صورت یک تورم داخلی یا خارجی نمایان می شود که درد بیشتری نسبت به شقاق دارد . در بیماری شقاق تنها زمانی که فرد در حال مدفوع کردن باشد این درد پدید می شود ولی در بیماری بواسیر درد و سوزش هر زمانی ممکن است وجود داشته باشد .

جراحی شقاق مقعد

جراحی شقاق مقعد در اکثر اوقات تنها راه حل برای رهایی از این وضعیت دردناک می باشد.
شقاق مقعد چیست؟ شقاق مقعد یا فیشر، در واقع یک پارگی كوچک در بافت نازک و مرطوب مخاط است كه روی مقعد خراش ایجاد می کند. هنگام عبور مدفوع سخت و یا بزرگ در هنگام کار کردن روده، احتمال دارد شقاق مقعد ایجاد شود. شقاق مقعد معمولا سبب ایجاد درد و خونریزی با تحرکات روده در شخص می شود. همچنین فرد بیمار ممکن است در انتهای مقعد، دچار اسپاسم عضلانی گردد.

عمل جراحی شقاق مقعد

یکی از روش های درمان شقاق ، جراحی است .
اسفنکتروتومی یک نوع عمل جراحی است که شامل برش عضلات اسفنکتر در اطراف مقعد، برای رهایی از درد می باشد و سبب می شود تا شقاق شما سریعتر بهبود یابد. جراح معمولا این روش درمان را پس از انجام آزمایش های مختلف به شما توصیه می کند. شما معمولا این روش را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهید، به این معنی که در طول عمل بیهوش هستید. این عمل جراحی به دو روش کلی قابل انجام است.
در یک روش که به اسفنکتروتومی باز معروف است، جراح شما شکاف کوچکی را در پوست شما ایجاد نموده تا به عضله اسفنکتر برسد. در این روش پزشک می تواند عضلات شما را به طور واضح مشاهده كند، این شکاف در پوست شما معمولا تا زمان بهبودی کامل باقی خواهد ماند.
در روش دیگر که به اسفنکتروتومی بسته معروف است، جراح شما یک تیغه را از زیر پوست شما عبور داده تا به ماهیچه برسد و منطقه مورد نظر را برش دهد.

مزیت ها جراحی شقاق با لیزر

بیماری شقاق از جمله بیماری های مقعدی می باشد که درد و خونریزی به همراه دارد. در صورتی که شدت آن افزایش پیدا کند افراد را آزار می دهد و به همین دلیل باید به دنبال بهترین راهکار باشند تا بتوانند آن را درمان نمایند. روش های خانگی بسیار زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد که هر یک از این روش ها اصول و استانداردهای خاص خودشان را دارند. اما در برخی از موارد بیماری دیگر با استفاده از روش های خانگی درمان نمی شود و باید به فکر راهکار دیگری باشید.

درمان با لیزر بدون هیچ عوارضی

درمان با لیزر یکی از بهترین و ایمن ترین روش های درمانی می باشد که شما می توانید برای درمان بیماری خود آن را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که برای انتخاب این روش جهت درمان بیماری خود باید بهترین پزشک را که تخصص بیشتری دارد انتخاب کنید. مزیت هایی که عمل جراحی شقاق با لیزر دارد بسیار زیاد می باشد و به همین دلیل است که نسبت به روش های درمانی دیگر از محبوبیت بیشتری برخوردار است. هر یک از روش های دیگری که شما برای درمان بیماری شقاق خود انتخاب کنید بدون شک دارای معایب و یا دردهایی می باشد. با این وجود شما باید به خوبی دقت داشته باشید که بهترین روش را انتخاب کنید تا بتوانید هر چه سریعتر بهبودی خود را به دست آورید.
درمان بیماری شقاق مقعدی

جراحی با لیزر چگونه انجام می شود ؟

برای اینکه پزشک با استفاده از جراحی لیزر، بیماری شقاق مقعدی شما را درمان سازد در ابتدا ناحیه مقعد را بی حس می کند. سپس بعد از اینکه این ناحیه بی حس شد با استفاده از لیزر زخمی که در ناحیه مقعد دارید را بر می دارد. در این روش عضله ای که دور مقعد وجود دارد بسیار کم برش داده می شود تا بیمار در این روش درمانی آزار نبیند. این روش از آنجایی که مزیت های زیادی را به همراه دارد و قیمت آن هم مناسب است، افراد برای درمان بیماری خود از این روش درمانی استفاده می کنند. البنه که برای درمان شقاق مقعدی، پزشک باید زخم را به خوبی مورد بررسی قرار دهد و سپس با استفاده از روش های متنوع بیماری را درمان سازد.
  • بدون نیاز به بستری شدن یا خوابیدن طولانی مدت در کلینیک
  • بهبود و ترمیم فوری زخم های ناشی از عمل جراحی پس از اتمام عمل
  • درمان بیماری شقاق بدون درد و خونریزی تنها در 20 دقیقه با کادر مجرب و پزشک متخصص
  • درمان بیماری کاملا ایمن و بدون هرگونه خطرات احتمالی و جسمی به صورت تضمینی
  • مشاوره رایگان برای پاسخ به سوالات شما و کاهش هرگونه استرس قبل از عمل بیماری شقاق
خطرات عمل جراحی شقاق مقعد چیست؟

اگرچه اسفنکتروتومی بازده بالاتری از سایر درمان های شقاق مقعد دارد، اما بی اختیاری مدفوع یک عارضه رایج پس از این جراحی است. حداکثر 3 نفر از هر 10 نفر ممکن است در کنترل مدفوع خود پس از این درمان دچار مشکل شود. بیشتر اوقات، این مشکلات کاملا طبیعی و موقتی می باشند.
خطر بروز عفونت بعد از جراحی شقاق مقعد نیز وجود دارد. در صورت بروز عفونت، ممکن است آبسه کوچکی روی زخم و یا در نزدیکی محل زخم شما ایجاد شود که می تواند هنگام نشستن یا کارکردن روده، برای فرد آزار دهنده و توام با درد باشد. عفونت معمولا با تخلیه آبسه یا در بعضی موارد با مصرف آنتی بیوتیک ها رفع می گردد.
همچنین ممکن است پس از جراحی، شما به یک فیستول مقعد دچار شوید. فیستول یک کانال کوچک بین مقعد و پوست پیرامون آن است. فیستول معمولا عارضه حادی نیست و روش درمان فیستول جراحی است.

پس از جراحی شقاق مقعد

پس از جراحی شقاق مقعد می توانید از پاراستامول یا ایبوپروفن برای کاهش درد خود استفاده کنید.
شما باید مصرف مایعات خود را افزایش داده و رژیم غذایی سرشار از فیبر را در دستور کار خود قرار دهید تا مانع بازگشت مجدد شقاق مقعد شوید. غذاهای پر فیبر، شامل میوه و سبزیجات ، خوراکی های سبوس دار و غلات می باشند. همچنین امکان دارد پزشک به شما توصیه کند که مکمل های حاوی فیبر را نیز تهیه و مصرف نمایید.
اگر اسفنکتروتومی داشته اید، ممکن است زخم شما به منظور بهبودی به روش طبیعی باز باشد، پس ناحیه جراحی را تمیز و خشک نگه داشته تا فرآیند بهبودی شما تسریع شده و از بروز عفونت پیشگیری کنید.

گالری تصاویر کلینیک

[robo-gallery id=1462]
Call Now Button