درمان آبسه مقعدی، کاری که نباید به فردا موکول شود !

پشتیبانی تلگرام
درمان بیماری فیشر آنال با روش های خانگی
درمان بیماری فیشر آنال با روش های خانگی
اکتبر 13, 2020
عمل شقاق و مراقبت های بعد از آن
عمل شقاق و مراقبت های بعد از آن
اکتبر 18, 2020
Show all
آبسه مقعدی چیست؟

آبسه مقعدی چیست؟

آبسه مقعدی چیست؟

گاهی در ناحیه مقعد و راست روده یک توده عفونی و پر از چرک ایجاد می شود که به آن آبسه مقعدی گفته می شود. این عارضه معمولا در اثر عفونی شدن غدد پری انال موجود در اطراف مقعد ایجاد می شود و باعث درد شدید، ترشح چرک و خون، و انتشار بوی بد در این ناحیه می شود. آبسه مقعدی ممکن است کوچک و کم عمق باشد و در زیر پوست مقعد تشکیل شود (آبسه پری آنال)، و یا در بافتهای عمیق تر اطراف مقعد ایجاد شود (آبسه پری رکتال). آبسه مقعدی عمیق می تواند به فضای بین اسفنکتر داخلی و خارجی مقعدی محدود شود.

(intersphincteric abscess)، بزرگ شود و تا قسمت باسن کشیده شود (ischiorectal abscess)، یا به ندرت، بالاتر از حد کف عضلات لگن تشکیل شود (supralevator abscess). میزان عفونت در آبسه های عمقی شدیدتر است، ولی مسلما در هیچ موردی  درمان آبسه مقعدی را نباید به تاخیر انداخت.

آبسه مقعدی چیست؟

علل ایجاد آبسه مقعدی

دلایل عمده تشکیل آبسه مقعدی عبارتند از:

 • انسداد غدد ناحیه اطراف مقعد و عفونی شدن آنها با باکتری ها (معمولا استافیلوکوک و اشریشیا کولی) و گاهی قارچ ها
 • عفونت شقاق مقعدی
 • عفونت های مقاربتی (STD)

عوامل مستعد کننده ابتلا به آبسه مقعدی

عوامل زیر نیز احتمال ابتلا به آبسه مقعدی را افزایش می دهند:

 • ابتلا به بیماری های التهابی روده مانند کرون یا کولیت اولسراتیو، بیماری التهابی لگن، دیابت، و بیماری هایی که سیستم ایمنی را ضعیف می کند مانند  HIV یا ایدز، بیماری های مقاربتی
 • پذیرنده بودن در رابطه جنسی مقعدی
 • استفاده از داروی پردنیزون یا سایر استروئیدها
 • شیمی درمانی فعلی یا اخیر
 • یبوست و اسهال
 • بارداری
 • قرار دادن اجسام خارجی در مقعد

علائم آبسه مقعدی

علائم اصلی آبسه مقعدی تورم در اطراف مقعد، درد ثابت و ضربان دار که با حرکات روده، سرفه و نشستن تشدید می شود، قرمزی، بافت دردناک و سفت شده در ناحیه مقعد، و تخلیه چرک بد بو در نزدیکی مقعد است. سایر علائم عبارتند از:

 • یبوست همراه با حرکات روده ای دردناک
 • خستگی، تب، تعریق شبانه و لرز
 • درد زیر شکم

تشخیص آبسه مقعدی

پزشک با بررسی تاریخچه بیماری و معاینه انگشتی مقعدی می تواند وجود آبسه را تشخیص دهد. در موارد نادر، ممکن است معاینه تحت بیهوشی انجام شود. برای تشخیص دقیق تر و رد کردن احتمال وجود سایر بیماری ها، ممکن است پروکتوسیگموئیدوسکوپی یا آندوسکوپی انجام شود. همچنین جهت تعیین دقیق محل چرک ممکن است نیاز به سی تی اسکن، MRI یا سونوگرافی باشد.

ابسه مقعدی

وجود التهاب و قرمزی در ناحیه اطراف مقعد می تواند دلیلی بر وجود آبسه مقعدی باشد

درمان آبسه مقعدی

آبسه مقعدی به ندرت به خودی خود برطرف می شود و باید در اسرع وقت نسبت به تشخیص و درمان صحیح  آن اقدام شود. چون اگر درمان آن به موقع و به درستی انجام نشود، می تواند شدت گرفته، منجر به بروز عوارض زیر شود:

 • ایجاد فیستول مقعدی (تونل کوچکی که بین محل آبسه و پوست ارتباط غیرطبیعی ایجاد می کند)
 • گسترش عفونت در کل بدن (سپسیس)
 • بازگشت مجدد یا عود بیماری
 • درد مداوم

روش های موجود در درمان آبسه مقعدی شامل موارد زیر است:

درمان دارویی با آنتی بیوتیک ها

باید گفت که آنتی بیوتیک ها به تنهایی نمی توانند آبسه را برطرف کنند بلکه به عنوان درمان کمکی از آنها استفاده می شود. تجویز آنتی بیوتیک ها توسط پزشک و در موارد زیر صورت می گیرد:

 • وقتی که بیماری شدید است
 • وقتی علت بروز آبسه یک بیماری مقاربتی است
 • وقتی سیستم ایمنی بیمار ضعیف است یا دیابت دارد
 • بعد از عمل جراحی

آنتی بیوتیک هایی که معمولا در درمان آبسه به کار میروند شامل سیپروفلوکساسین، مترونیدازول و آمپی سیلین هستند. نقش این داروها پیشگیری کننده است و با توجه به علت تجویز، از  ۷ تا ۱۰ روز استفاده می شوند.

درمان آبسه مقعدی با جراحی

حتی در مواردی که آبسه سر باز می کند و چرک آن تخلیه می شود، بهتر است جهت تخلیه کامل و جلوگیری از عوارض بعدی، بیمار تحت جراحی قرار بگیرد. درمان جراحی شامل برش و تخلیه آبسه (I&D) به منظور رفع عفونت، التهاب و درد است و به دو شکل زیر انجام می شود:

درمان آبسه مقعدی با جراحی جزئی یا سرپایی

جراحی جزئی در مطب پزشک با استفاده از بی حسی موضعی و احتمالاً تزریق آرام بخش IV انجام می شود. در این روش، جراح با برش جراحی سوراخ کوچکی در پوست نزدیک به مقعد ایجاد می کند و آبسه را شکاف داده، چرک را تخلیه می کند. این عمل باعث برطرف شدن فشار ناراحت کننده بر بیمار و بهبودی بافت ها می شود. بیمار پس از این جراحی سرپایی می تواند به خانه برگردد.

درمان آبسه مقعدی با لیزر

جراحی لیزر آبسه مقعدی شاید راحت ترین روش برای رهایی از آبسه مقعدی باشد. در این روش سرپایی، که در مطب انجام می شود و درد و خونریزی بسیار کمی دارد، به جای تیغ جراحی از پرتوهای لیزر استفاده می شود و رگهای بریده شده همزمان ترمیم می شوند. مدت زمان عمل لیزر کوتاه و بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه است. عمل لیزر به پانسمان داخلی، و بیهوشی عمومی نیاز ندارد و بدون خطر آمبولی و انتقال عفونت است.

جراحی آبسه مقعدی توام با فیستول

بیش از نیمی از آبسه های مقعدی بعد از برش و تخلیه هرگز بازگشت نمی کنند. برخی از آنها یک فیستول مقعدی ایجاد می کنند که یک کانال ارتباطی غیر طبیعی بین محل آبسه و پوست خارجی است. در صورت ایجاد فیستول مقعدی، ممکن است در حین جراحی یک ستون سیلاستیک (silastic seton) در محل قرار داده شود. ستون وسیله ای مانند یک نوار لاستیکی است که اجازه می دهد محل تخلیه آبسه باز بماند که بتواند تا زمانی که التهاب و عفونت برطرف شود به درستی تخلیه شود.

درمان بیماری آبسه مقعدی

نوار زرد رنگ (seton) از کانال فیستول عبور کرده و گره خورده است و تا تخلیه کامل آبسه در آنجا می ماند. اطراف دهانه خارجی فیستول بخیه شده است

بعد از جراحی

بعد از جراحی آبسه یا فیستول، درد و ناراحتی خفیفی وجود دارد که با داروهای مسکن غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا پاراستامول قابل کنترل است. در صورت نیاز داروهای افیونی تجویز می شود. آبسه های تخلیه شده معمولاً باز گذاشته می شوند و بخیه نمی شوند و روی آنها پانسمان قرار می گیرد که باید هر چند وقت یکبار عوض شود.

برای پیشگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز می شود. تا ۵ روز بعد از عمل لکه بینی خون عادی است. اگر خونریزی زیاد باشد (بیش از دو قاشق چای خوری در روز)، باید پزشک را مطلع کرد. بیمار باید در هفته اول از انجام فعالیت های سنگین خودداری کند، و در تاریخی که جراح پیشنهاد میکند، برای بررسی پیشرفت روند بهبودی به وی مراجعه نماید.

رعایت توصیه های زیر در بهبودی عمل آبسه بسیار موثر است:

حمام سیتز

برای کاهش درد و تورم ناحیه آسیب دیده، نشستن در یک وان آب گرم یا آب گرم و نمک (حمام سیتز)، سه یا چهار بار در روز تسکین دهنده است. حمام سیتز در هر بار ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد و باید به مدت ۱ هفته بعد از عمل اجرا شود.

جلوگیری از یبوست

جلوگیری از یبوست برای کاهش تحریک ناحیه عمل بسیار اهمیت دارد که با مصرف غذای نرم، نوشیدن مایعات و خوردن غذاهای حاوی فیبر و استفاده از نرم کننده های مدفوع (پسیلیوم و لاکتولوز) حاصل می شود.

نشستن در حمام سیتز در تسکین تورم و درد بعد از درمان بیماری آبسه مقعدی به روش جراحی موثر است

پیشگیری از آبسه مقعدی

مدیریت دیابت، بیماریهای مقاربتی و سایر عوامل خطر، شانس ابتلا به آبسه مقعدی را کاهش می دهد. افراد مبتلا به بیماری التهابی روده مانند کرون، برای پیشگیری از مشکلات آنورکتال از جمله آبسه نیاز به دارو دارند. رعایت نکات زیر نیز می تواند در پیشگیری از ابتلا به آبسه مقعدی موثر باشد:

 • رعایت نکات پیشگیرانه جهت محافظت از بدن در مقابل برابر بیماری های آمیزشی
 • استفاده از کاندوم، به ویژه در رابطه جنسی مقعدی
 • بهداشت ناحیه مقعد در همه سنین
 • تعویض مداوم پوشک و تمیز کردن مناسب ناحیه مقعد در نوزادان و کودکان نوپا

چشم انداز

با درمان سریع و صحیح، افراد مبتلا به آبسه مقعدی معمولا به درمان پاسخ می دهند و احتمال عود بسیار کم است. نوزادان و کودکان نوپا معمولاً به سرعت بهبود می یابند.

مشاوره در مرکز درمان بیماریهای کلورکتال

لوگوی مرکز

 

اگر شما هم به بیماری فیشر آنال دچار شده اید هیچ چیزی برای ترس یا مشکلات پس از عمل وجود ندارد . در مرکز درمان بیماری های کلروکتال تهران متخصصان ما وضعیت الان شما را ارزیابی خواهند کرد و بهترین روش درمان را پیش روی شما خواهند گذاشت . قبل از اینکه فکر کنید چه روش های دیگری هم وجود دارد از طریق روش های زیر با متخصصان ما در ارتباط باشید و یک وقت مشاوره رایگان دریافت کنید .

برای گرفتتن وقت مشاوره یا وقت ویزیت برای درمان بیماری با شمارهای ۰۲۱۸۸۰۶۵۹۴۲ , ۰۲۱۸۸۲۱۶۳۴۰ و یا شماره موبایل: ۰۹۱۲۰۹۹۷۱۳۲ تماس بگیرید . متخصصان ما در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستند .

هیلینگ کلورکتال ، کلینیک تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاهی با برخورداری پزشکان متخصص و کادر حرفه ای و مجرب، آماده خدمت رسانی در زمینه درمان ضایعات مقعدی با لیزر است.

 

admin
سلام من ادمین و مشاور کلینیک هستم و برای پاسخ به سوالات شما عزیزان و ارایه مشاوره در خدمت شما هستم .
Call Now Button