درمان طبیعی بواسیر

پشتیبانی تلگرام
درمان هموروئید با استفاده از نارون کوهی
استفاده از نارون کوهی برای درمان بواسیر
ژانویه 25, 2020
درمان بواسیر در زنان
درمان بواسیر در زنان
فوریه 29, 2020
Show all
درمان های طبیعی بواسیر و هموروئید

درمان های طبیعی بواسیر و هموروئید

بواسیر یا هموروئید رگهای بزرگ اطراف مقعد است که ممکن است خارجی یا داخلی باشد. بواسیر معمولا به دلیل فشار زیاد ناشی از یبوست، اسهال و فشار برای دفع مدفوع ایجاد می شود. با این حال، ممکن است بواسیر یا هموروئید مرتبط با چاقی، بارداری یا بلند کردن اجسام سنگین باشد. شایعترین علامت آن خونریزی جزئی هنگام اجابت مزاج است، اما ممکن است با خارش همراه بوده و دردناک باشد. می توانید با درمان طبیعی بواسیر به درد خاتمه دهید و یا با درمان های خانگی، تغییر سبک زندگی، و با استفاده از داروهای بدون نسخه در خانه درمان بواسیر را انجام دهید. با این حال اگر هموروئید درمان نشده یا علائم وخیم شدند باید به پزشک مراجعه کنید.

روش اول: درمانهای خانگی بواسیر

 1. برای تسکین هموروئید دوش آب گرم بگیرید.

دوش آب گرم

اگر نمی خواهید حمام کنید، می توانید حمام سیتز بگیرید که در چند اینچ آب می نشینید. حدود ۱ فنجان نمک اپسوم را به وان اضافه کرده و ۲-۳ قاشق غذاخوری نمک اپسوم را در چند اینچ آب درون وان اضافه کنید. آب نباید زیاد گرم باشد. این عمل را ۲-۳ بار در روز تکرار کنید. نمک اپسوم روند بهبودی را تسریع می بخشد.

 1. برای تسکین درد و ناراحتی از کمپرس آب گرم استفاده کنید.

کمپرس آب گرم

یک دستمال تمیز و پنبه ای را در آب گرم خیس کنید. کمپرس را حدود ۱۰-۱۵ دقیقه و به طور مستقیم روی هموروئید قرار دهید. این عمل را روزی ۴ بار تکرار کنید. با این کار درد کمتر می شود.

 1. درمان طبیعی بواسیر با قابض کننده

درمان طبیعی بواسیر

یکی از درمان طبیعی بواسیر این است که می توانید بعد از اجابت مزاج از پد پنبه ای آغشته به نارون کوهی استفاده کنید. نارون کوهی قابض است و ممکن است ورم را کاهش دهد. حداقل روزی ۴-۵ بار این عمل را تکرار کنید.

 1. بعد از دستشویی کردن خود را کاملاً تمیز کنید.

دستمال مرطوب پاک کردن بواسیر

پس از اجابت مزاج، خود را کاملاً تمیز کرده تا دچار سوزش نشوید. می توانید از دستمال کودک یا دستمال توالت مرطوب به جای دستمال توالت خشک استفاده کنید.

 1. برای تسکین ورم و درد به مدت ۵-۱۰ دقیقه پک یخ روی مقعد قرار دهید.

کمپرس یخ

یکی از درمان طبیعی بواسیر این است که پک یخ استفاده کنید. پک یخ ورم هموروئید را کاهش می دهد اما نباید طولانی مدت از آن استفاده کنید. از پک یخ حداکثر ۵-۱۰ دقیقه استفاده کنید.

 1. بر روی بالشتک نشسته تا فشار کمتری به بواسیر وارد شود.

بالشتک گرم

روی بالشتک فوم یا بالشتک دونات بنشینید. بالشتک به تسکین فشارهای مربوط به هموروئید کمک می کند. در حالی که بالشتک به “درمان” بواسیر کمک نمی کند، به کاهش ناراحتی کمک می کند.

 • به خاطر داشته باشید که هموروئید به دلیل فشار بیش از حد به رگ هاست.

روش دوم: تغییر سبک زندگی برای درمان طبیعی بواسیر

 1. هنگام اجابت مزاج از فشار زیاد اجتناب کنید.

درمان طبیعی بواسیر

روده شما قسمت اعظم اجابت مزاج را انجام می دهد. اگر هیچ اتفاقی نیفتاد، یک ساعت یا دیرتر به توالت برگشته و دوباره تلاش کنید اما مهمتر از همه، به خود فشار وارد نکنید.

 1. برای روان شدن مدفوع آب بیشتری بنوشید.

مصرف آب زیاد برای درمان طبیعی بواسیر

یکی از درمان طبیعی بواسیر این است که مصرف آب را به حداقل ۸-۱۰ لیوان در روز افزایش دهید. مدفوع حاوی مقادیر زیادی آب است – و هرچه آب مدفوع بیشتر باشد، نرم تر شده و دفع مدفوع راحت تر خواهد بود.

 1. مصرف غذاهای غنی از فیبر را افزایش داده تا مدفوع حجیم تر شود.

غذا های فیبر دار برای درمان طبیعی بواسیر

فیبر به حفظ آب در مدفوع کمک کرده و آن را حجیم می کند تا راحت تر از روده و مقعد عبور کند – و در صورتی که مبتلا به هموروئید هستید درد کمتری هنگام اجابت مزاج داشته باشید. منابع غنی فیبر عبارتند از:

 • دانه ها – یک مشت دانه ی چیا فیبر بدن را تامین می کند.
 • غلات شامل برنج قهوه ای، جو، ذرت، چاودار، گندم بلغور، کاشا (گندم سیاه) و جو دوسر
 • میوه ها، به خصوص با پوست
 • سبزیجات (به خصوص سبزیجات برگ دار مانند چغندر برگی، کولارد سبز، اسفناج، کاهو، چغندر سبز)
 • لوبیا و حبوبات – توجه داشته باشید که در برخی افراد مصرف لوبیا و حبوبات گاز معده را افزایش می دهد
 1. ملین مصرف نکنید زیرا روده را ضعیف می کنند.

ملین

برای درمان طبیعی بواسیر از ملین ها استفاده نکنید. ملین ها روده را ضعیف کرده و باعث یبوست مزمن می شوند. اگر احساس می کنید به ملین نیاز دارید، ملین گیاهی مصرف کنید.

 • سنا و پسیلیوم ملین های گیاهی هستند. سنا مسهل طبیعی است. می توانید قرص سنا (طبق دستورالعمل سازنده) یا دمنوش آن را میل کنید. همچنین می توانید مکمل پسیلیوم همچون متاموسیل استفاده کنید. پسیلیوم حجیم کننده طبیعی است.
 1. درمان طبیعی بواسیر با ورزش

درمان طبیعی هموروئید با ورزش

برای درمان طبیعی هموروئید ورزش کنید. ورزش هوازی، استقامت، قلبی عروقی و یا حتی پیاده روی. ورزش قلب شما را قوی تر کرده و کارایی سیستم قلبی عروقی را بهتر می کند. در حین ورزش نیز گردش خون بالا خواهید بود و بدین ترتیب هموروئید درمان می شود (زیرا هموروئید کیسه های خونی ناشی از کم تحرکی و سیستم قلبی عروقی ضعیف است)

 1. اجابت مزاج را به تاخیر نیندازید.

اجابت مزاج به موقع

در درمان طبیعی هموروئید اجابت مزاج را به تاخیر نیندازید و طولانی مدت در توالت ننشسته و به خود فشار وارد نکنید بیش از حد انتظار ننشینید – نشستن خطر ابتلا به هموروئید را افزایش می دهد.

 1. برنامه توالت را تنظیم کنید.

زمانبندی اجابت مزاج

سعی کنید هر روز در ساعتی مشخص اجابت مزاج داشته باشید. این امر باعث می شود که خونریزی هنگام اجابت مزاج کمتر شده و در سلامتی شما موثر است.

روش سوم: داروهای بدون نسخه در درمان طبیعی بواسیر

 1. استفاده از ژل دندان کودک برای تسکین درد

ژل دندان کودک، تسکین دهنده درد

ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما اگر هموروئید بسیار دردناک و ناراحت کننده است، ژل دندان کودک را روی هموروئید بمالید. ژل حاوی ضد عفونی کننده موضعی است که درد و ناراحتی را کاهش می دهد.

 1. برای تسکین هموروئید از مسکن موضعی و تسکین دهنده خارش استفاده کنید.

ژل آلوئه ورا و درمان طبیعی هموروئید

مقعد را به آرامی با آب گرم تمیز کرده و با دقت خشک کنید. سپس از مقدار کمی ژل آلوئه ورا یا پماد آماده سازی H برای کاهش درد هموروئید استفاده کنید. هر زمان که لازم شد از آنها استفاده کنید.

 • پمادهای تسکین دهنده هموروئید مانند آماده سازی H معمولاً حاوی ژله روغنی، روغن معدنی، روغن کبد کوسه و فنیل افرین است که ماده ضدعفونی بوده و به کوچک شدن هموروئید کمک می کند.
 • ژل آلوئه ورا حاوی ترکیباتی است که به مهار عفونت و بهبود زخم های کوچک کمک می کند.
 • از کرمهای استروئیدی خودداری کنید زیرا به بافت ظریف اطراف هموروئید آسیب وارد می کنند.
 1. از یک مسکن بدون نسخه برای کاهش درد بواسیر استفاده کنید.

مسکن درد بواسیر

اگر درد شما پیوسته است، ممکن است بخواهید مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن، آسپیرین یا ایبوپروفن مصرف کنید. این مسکن ها به شما کمک کرده تا احساس راحتی بیشتری داشته و همچنین به کاهش ورم کمک می کنند. مانند همیشه با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد مصرف داروهای ایمن مشورت کنید.

روش چهارم: چه زمان باید به پزشک مراجعه کنیم

 1. هنگام درد شدید، خونریزی زیاد یا هموروئید مداوم به پزشک مراجعه کنید.

بواسیر داخلی و خارجی

به طور معمول، هموروئید در طی یک هفته از شروع درمان خانگی درمان می شود. اگر هموروئید در شما درمان نشده و یا فوراً عود کند، بهتر است با پزشک صحبت کنید. علاوه بر این، اگر بواسیر باعث درد شدید یا خونریزی شدید شود، ممکن است به درمان های بیشتری نیاز داشته باشید. این علائم را نادیده نگیرید.

 • با پزشک در مورد علائم هموروئید و همچنین نحوه مراقبت از آن صحبت کنید.
 1. در صورت احساس ضعف و سرگیجه به پزشک مراجعه کنید.

تماس با پزشک متخصص بواسیر

در حالی که نیازی به نگرانی نیست، ممکن است این علائم نشانه بیماری جدی تر باشد. بهتر است که پزشک شما را معاینه کرده تا از سلامتی شما مطمعن شود. اگر به درمان نیاز دارید، پزشک شما را درمان خواهد کرد.

 • به پزشک مراجعه کرده یا به مرکز مراقبت فوری مراجعه کنید. در مورد علائم اولیه با آنها صحبت کنید.
 1. اگر بالای ۴۰ سال سن داشته با پزشک مشورت کرده و خونریزی مقعد را با او در میان بگذارید

اگرچه خونریزی مقعد در بواسیر طبیعی است، ممکن است نشانه ی سرطان مقعد یا سرطان روده بزرگ باشد. نگران نباشید زیرا احتمالاً هموروئید است. با این وجود، پزشک شما را معاینه کرده و تشخیص صحیحی ارائه می دهد، بنابراین شما به خوبی درمان خواهید شد

 • اگر خونریزی مقعد مکرر است، اجابت مزاج را برای بررسی تغییر رنگ، پیوستگی و تکرر آن کنترل کنید. مشاهدات خود را برای کمک به تشخیص به پزشک گزارش دهید، زیرا سرطان مقعد یا روده بزرگ ممکن است باعث این نوع تغییرات شود.
 1. معاینه انوع  بواسیر

بعد از گفتگو در مورد علائم، احتمالاً پزشک شما را معاینه می کند. اگر مبتلا به بواسیر داخلی باشید، با انگشت و دستکش شما را معاینه می کنند. این کار به آنها در تشخیص کمک می کند

 • تشخیص پزشک ممکن است فقط بر اساس علائم باشد.
 • معاینه دردناک نیست، اما ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید.

نکته: اگرچه ممکن است از هموروئید خجالت بکشید، اما کاملاً طبیعی است و افراد زیادی به آن مبتلا هستند. پزشک شما احتمالاً موارد زیادی را درمان کرده، بنابراین خجالت نکشید.

 1. در مورد دیگر درمان های هموروئید شدید با پزشک صحبت کنید.

اگر هموروئید شما درمان نشده یا تأثیر زیادی بر زندگی شما گذاشته است، ممکن است پزشک روش های پزشکی را برای درمان توصیه کند. بیشتر این روشها اندکی تهاجمی هستند. معمول ترین راه های درمان هموروئید شدید عبارتند از:

 • لیگاند، که شامل بستن یک باند لاستیکی اطراف هموروئید برای قطع جریان خون است.
 • تزریق محلول شیمیایی برای کوچک کردن هموروئید بدون ایجاد درد.
 • سوزاندن هموروئید تا زمانی که سفت شده و علایم از بین بروند.
 • استاپل هموروئید، که جریان خون را به هموروئید داخلی مسدود می کند و در نتیجه کوچک می شود.
 • هموروئیدکتومی، جراحی هموروئید شدید که عملکرد روزانه شما را مختل کرده است.

منبع: wikihow

admin
سلام من ادمین و مشاور کلینیک هستم و برای پاسخ به سوالات شما عزیزان و ارایه مشاوره در خدمت شما هستم .
Call Now Button