بواسیر در کودکان | درمان بیماری بواسیر خردسالان

پشتیبانی تلگرام
بواسیر در مردان | درمان بیماری بواسیر مردانه
بواسیر در مردان | درمان بیماری بواسیر مردانه
سپتامبر 23, 2020
درمان بواسیر با استفاده از دارو
چگونه با دارو و پماد بواسیر را درمان کنیم ؟
سپتامبر 27, 2020
Show all
بواسیر در کودکان درمان بیماری بواسیر خردسالان

بواسیر در کودکان درمان بیماری بواسیر خردسالان

به طور کلی بیماری بواسیر در کودکان بوسیله رگهای متورم در قسمت تحتانی مقعد یا راست روده به وجود می آید . بواسیر گاها به عنوان توده نیز شناخته می شود و می تواند بسیار دردناک باشد. بسیاری از بزرگسالان از این مشکل رنج می برند. اما آیا این مشکل می تواند کودکان را نیز تحت تأثیر قرار دهد؟ پاسخ بله است. اگرچه این بیماری در بزرگسالان بیشتر دیده می شود اما در بسیاری از حالات ممکن است کودکان نیز به آن مبتلا شوند.

بیماری بواسیر خردسالان چگونه است ؟

چه عواملی باعث بواسیر می شوند؟

بواسیر ممکن است در اثر فشار مکرر در حین حرکات روده یا یبوست مزمن یا اسهال ایجاد شود.

علائم بواسیر چیست؟

موارد زیر شایعترین علائم بواسیر است. اگر چه هر کودک ممکن است تجربه ی متفاوتی از علایم را داشته باشد. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. خون قرمز روشن در مدفوع ، دستمال توالت یا در کاسه توالت وجود دارد
 2. تحریک و درد در اطراف مقعد
 3. تورم یا یک توده سخت در اطراف مقعد
 4. خارش در قسمت های ناحیه تناسلی یا روی شکم
  علائم بیماری بواسیر ممکن است شبیه سایر شرایط پزشکی باشد. برای تشخیص مبتلا بودن به بیماری بواسیر همیشه با پزشک کودک خود مشورت کنید.

روش های متفاوت تشخیص بواسیر در کودکان

وجود خون در مدفوع می تواند نشان دهنده سایر اختلالات گوارشی ، از جمله سرطان روده بزرگ باشد ، بنابراین ارزیابی دقیق و تشخیص مناسب مهم است.

 تشخیص بواسیر در کودکان

تشخیص بواسیر در کودکان

تشخیص بواسیر می تواند شامل موارد زیر باشد:

بواسیر چگونه تشخیص داده می شود؟

معاینهی جسمی :  این کار برای بررسی مقعد و راست روده و بررسی رگهای خونی متورم که نشان دهنده بواسیر است انجام می شود.
معاینه روده : پزشک برای بررسی وجود ناهنجاری ، انگشت دستکش شده و روغن کاری شده را به سمت راست روده فرو می کند.
آنوسکوپی :  یک لوله توخالی و روشن که برای مشاهده بواسیر داخلی مفید است در مقعد قرار می گیرد.
پروکتوسکوپی : یک لوله شفاف ، که به پزشک این امکان را می دهد که تمام قسمت های روده راست را معاینه کند .
سیگموئیدوسکوپی : . یکی دیگر از روش های تشخیص است که به پزشک اجازه می دهد داخل بخشی از روده بزرگ را بررسی کند و در شناسایی علل اسهال ، درد شکم ، یبوست ، رشد غیر طبیعی و خونریزی مفید است.
کولونوسکوپی : روشی که به پزشک امکان مشاهده کل طول روده بزرگ را می دهد و اغلب می تواند به شناسایی رشد غیرطبیعی ، بافت ملتهب ، زخم و خونریزی کمک کند. این کار شامل قرار دادن کولونوسکوپ ، یک لوله طولانی ، انعطاف پذیر و شفاف از طریق راست روده به داخل روده بزرگ است. کولونوسکوپ به پزشک اجازه می دهد تا پوشش روده بزرگ روده بزرگ را ببیند ، بافت را برای بررسی بیشتر برداشته و احتمالاً برخی از مشکلات ایجاد شده را درمان کند.

دلایل مبتلا شدن کودکان به بیماری بواسیر

در زیر به برخی از دلایل شایع ابتلای بواسیر در کودکان اشاره شده است.

دلایل مبتلا شدن کودکان به بیماری بواسیر

دلایل مبتلا شدن کودکان به بیماری بواسیر

 • نشستن طولانی مدت روی سطوح سخت باعث ایجاد بیماری در کودکان می شود.
 • اگر کودکی به طور منظم برای مدت طولانی یا بیش از ۱۰ دقیقه روی صندلی توالت بنشیند ، بیشتر در معرض خطر انباشته شدن است. نشستن طولانی مدت روی صندلی می تواند منجر به جمع آوری خون و رکود در ناحیه لگن شود.
 • اگر کودکی وقت زیادی را صرف تلاش برای مدفوع کند .  این امر می تواند ناحیه مقعد او را تحت فشار قرار دهد ، که این امر باعث تشدید ناحیه حساس مقعد وی می شود.
 • اگر کودک غذاهای سالم نمی خورد ، اگر رژیم غذایی وی فاقد میوه های فیبری است و اگر بدنش هیدراته نباشد ، ممکن است دچار یبوست شود که این امر احتمال ابتلا به توده های وی را افزایش می دهد.
 • اگر کودک شما مرتباً احساس خلسه می کند و همچنین در طول روز زیاد گریه می کند ، ممکن است به مشکل جدی یا بیماری بواسیر برخورد کند  . اگر بی وقفه گریه کند و استرس داشته باشد ، خون به سمت ناحیه لگن او هجوم آورده و فشار را بر روی شکمش افزایش می دهد. این خون ممکن است در ناحیه رکتوم راکد شود ، که در این صورت باعث ایجاد بواسیر می شود.
 • تشکیل تومور در روده بزرگ می تواند منجر به رکود خون شود که می تواند منجر به بیماری بواسیر خردسالان شود.
 • اگر کودکی به ندرت مشغول بازی می شود و بیشتر وقت خود را در اطراف نشسته می گذارد ، این می تواند احتمال انباشته شدن را افزایش دهد.
 • نشستن طولانی مدت روی سطوح سخت باعث ایجاد بیماری در کودکان می شود.

دلیل وراثتی بواسیر از پدر و مادر به کودک

اگر والدین کودک سابقه بیماری بواسیر داشته باشند ، این احتمال وجود دارد که کودک به دلایل وراثتی همین مورد را پیدا کند. چنین توده های مادرزادی گاهی اوقات درست در هفته اول تولد مشاهده می شود. این گره های توده ای هنگام دفع مدفوع یا گریه بیرون بیاید باعث ناراحتی بیشتر می شود.

بواسیر در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان معمولاً با مشاهده ناحیه خارجی مقعد یا انجام معاینه داخلی مقعد به دنبال نشانه های وجود بواسیر می گردند. از آنجا که همورویید داخلی نرم هستند و نمی توان فوراً به عنوان بواسیر ارزیابی کرد ، پزشک ممکن است از پروکتوسکوپ یا هر وسیله دیگری استفاده کند که به او اجازه می دهد نگاهی به داخل مقعد بیندازد. اگر شرایط شدید باشد ، پزشک می تواند از طریق کولونوسکوپی معاینه گسترده ای را در مورد کل دستگاه روده بزرگ انجام دهد.

روش های درمان بیماری بواسیر در کودکان

برای درمان بواسیر در کودکان ، می توان یک یا چند روش درمانی که در زیر به انها اشاره کرده ایم را امتحان کرد . فراموش نکنید استفاده از همه ی روش های درمانی به صورت یکجا ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات جدید شود .

پیشگیری یا درمان بواسیر در کودکان و خردسالان

روش اول : حمام های گرم دو یا سه بار در روز می توانند موجب تسکین ناحیه مقعد شوند. در هنگام استحمام به آنها یک صابون مخصوص خودشان را بدهید و بعد از اتمام کار محل حمام را تمیز و پاکیزه نگه دارید . در صورتی که پس از کودک شخص دیگری نیاز به استحمام دارد بگذارید تا آب کف و دیواره های حمام کاملا خشک شود .

روش دوم : اگر ناحیه مقعد ملتهب شده و احساس خارش داشته باشد ، باید از یخ یا کمپرس سرد برای تسکین سریع استفاده کنید.

روش سوم : تمیز کردن ناحیه مقعدی با آب می تواند باعث تسکین شود. اگر کودک شما از دستمال توالت استفاده می کند ، از او بخواهید به جای آن از دستمال مرطوب استفاده کند ، زیرا دستمال توالت خشک می تواند مقعد او را تحریک کند.

روشم چهارم : اگر برای کودک شما خیلی دردناک است ، به او مقداری مسکن مانند استامینوفن بدهید. این می تواند باعث کاهش درد و همچنین درد در آن ناحیه شود.

روش پنجم : شما همچنین می توانید از کرم های آرام کننده درد بواسیر موجود در بازار برای کودک خود استفاده کنید. با این حال ، بهتر است قبل از استفاده از داروها یا کرم های بدون نسخه برای کودک خود با پزشک خود صحبت کنید.

فعالیت های بدنی و غذاهای فیبر دار

روش ششم : اگر کودک شما یبوست دارد یا اگر وقت زیادی را در توالت می گذراند و سعی می کند مدفوع کند ، بهتر است ابتدا مشکل اصلی یعنی یبوست را برطرف کنید. با قرار دادن میوه ها ، سبزیجات و غذاهای حاوی غلات در رژیم غذایی ، تغییری در رژیم غذایی وی ایجاد کنید. از دادن غذاهای شیرین و غذای تهیه شده با آرد تصفیه شده به او خودداری کنید ، زیرا هضم این مواد غذایی دشوار است. غذاهای رشته ای را در رژیم غذایی وی بگنجانید.

فراموش نکنید استفاده از همه ی روش های درمانی یا پیشگیری از بیماری بواسیر به صورت یکجا ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات جدید شود .

خوردن سبزیجات-غذای کودکان

خوردن سبزیجات-غذای کودکان

روش هفتم : اطمینان حاصل کنید که فرزند شما هیدراته است. در طول روز او را به اندازه کافی آب بنوشانید. نوشیدن آب باعث هیدراته شدن بدن او می شود و سیستم گوارشی او سالم می ماند و به درستی کار می کند. او باید روزانه حداقل ۸-۱۰ لیوان آب بنوشد.

روش هشتم : کودک خود را برای انجام نرمش یا ورزش تشویق کنید. بگذارید ورزش کند ، با شما دویدن کند یا هر روز به راحتی پیاده روی کند. فعالیت بدنی یک ضرورت است ، بنابراین مطمئن شوید که او سبک زندگی فعالی را دنبال می کند.

اگر کودک شما مدفوع نگه دارد ، این ممکن است به یک عادت تبدیل شود. لحظه ای که کودک احساس نیاز به مدفوع کرد مطمئن شوید که کودک سریعا به دستشویی می رود.

سوالات متداول مراجع کنندگان به مرکز درمان بیماری های کلروکتال

[su_spoiler title=”آیا بیماری بواسیر در کودکان طبیعی است ؟” open=”yes” class=”direction: ltr;”]به طور کلی نه اما نشستن های طولانی مدت و خوردن غذاهای فاقد فیبر باعث دچار شدن کودکان به این بیماری می گردد. [/su_spoiler]

[su_spoiler title=”علائم بیماری بواسیر در کودکان چیست ؟” open=”No” class=”direction: ltr;”]درد شدید در اطراف مقعد – خونریزی از راست روده – دل درد – تب – اسهال [/su_spoiler]

[su_spoiler title=”آیا درمان این بیماری خطرناک است ؟” open=”No” class=”direction: ltr;”]متخصصان مرکز درمان بیماریهای کلورکتال با جراحی لیزر بدون درد و خونریزی شما را درمان می کنند. [/su_spoiler]

[su_spoiler title=”مدت زمان درمان با جراحی لیزر چقدر است ؟” open=”No” class=”direction: ltr;”]کمتر از بیست دقیقه  [/su_spoiler]

[su_spoiler title=”ساعت کار کلینیک تا چه ساعتی می باشد ؟” open=”No” class=”direction: ltr;”]ساعت کاری کلینیک همه روزه از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۸ – جمعه ها از ۱۵ تا ۱۸[/su_spoiler]

مشاوره در مرکز درمان بیماریهای کلورکتال

لوگوی مرکز

 

گر شما هم از بیماری بواسیر رنج می برید ، اکنون وقت آن است که برای درمان اقدام کنید. هیچ چیزی برای ترس یا مشکلات پس از عمل وجود ندارد . در مرکز درمان بیماری های کلروکتال تهران متخصصان ما وضعیت الان شما را ارزیابی خواهند کرد و بهترین روش درمان را پیش روی شما خواهند گذاشت . قبل از اینکه فکر کنید چه روش های دیگری هم وجود دارد از طریق روش های زیر با متخصصان ما در ارتباط باشید و یک وقت مشاوره رایگان دریافت کنید .

برای گرفتتن وقت مشاوره یا وقت ویزیت برای درمان بیماری با شمارهای ۰۲۱۸۸۰۶۵۹۴۲ , ۰۲۱۸۸۲۱۶۳۴۰ و یا شماره موبایل: ۰۹۱۲۰۹۹۷۱۳۲ تماس بگیرید . متخصصان ما در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستند .

هیلینگ کلورکتال، کلینیک تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاهی با برخورداری پزشکان متخصص و کادر حرفه ای و مجرب، آماده خدمت رسانی در زمینه درمان ضایعات مقعدی با لیزر است.

 

admin
سلام من ادمین و مشاور کلینیک هستم و برای پاسخ به سوالات شما عزیزان و ارایه مشاوره در خدمت شما هستم .
Call Now Button