جراحی فیستول

پشتیبانی تلگرام

عمل جراحی فیستول

جراحی فیستول شاید مناسب ترین گزینه یا بهترین روش درمان فیستول نباشد، اما در اکثر موارد راه حلی جز جراحی پیش روی پزشک متخصص نخواهد بود.
فیستول چیست؟ فیستول در واقع یک نقطه اتصال می باشد که دو یا چند عضو و یا عروق را که معمولا به یکدیگر متصل نیستند، به هم وصل می کند. فیستول ها می توانند در هر نقطه ای میان روده و پوست، یا میان واژن و راست روده و یا قسمت های دیگر بدن به وجود آیند. شایع ترین محل برای ایجاد یک فیستول، در اطراف مقعد و یا واژن می باشد.

عمل جراحی فیستول مقعد

رایج ترین روش جراحی فیستول برای برای ناحیه مقعد، فیستولوتومی می باشد. در این عمل جراحی، به وسیله ایجاد یک برش در تمام طول فیستول سعی در تخلیه عفونت نموده و تلاش می شود تا فیستول همانند یک زخم صاف بهبود یابد. فیستولوتومی رایج ترین درمان برای بسیاری از فیستول های مقعد می باشد. فیستولومی معمولا فقط برای فیستول هایی که از قسمت عمده ای از ماهیچه های اسفنکتر عبور نمی کنند توصیه می شود، زیرا در این موارد احتمال به وجود آمدن بی اختیاری مدفوع پس از عمل پایین است. اگر جراح ناچار باشد در حین عمل، بخش کوچکی از ماهیچه های اسفنکتر مقعد را قطع کند، تمام سعی خود را برای کاهش خطر بی اختیاری مدفوع انجام خواهد داد. در مواردی که خطر بی اختیاری مدفوع بالا باشد، احتمال دارد به جای آن درمان دیگری توصیه شود.

عمل جراحی فیستول واژن

اکثر افراد برای بهبود فیستول واژن نیاز به عمل جراحی دارند. قبل از انجام عمل، پوست و بافت پیرامون و اطراف فیستول، باید کاملا سالم و عاری از هرگونه عفونت و التهاب باشد. پزشک شما ممکن است انجام معاینات سه تا شش ماه قبل از انجا عمل جراحی را برای مطمئن شدن از سلامت بافت های پیرامون توصیه کند. جراحی فیستول معمولا توسط یک جراح زنان، یک جراح کولورکتال یا هر دوی آنها در قالب یک تیم انجام می گیرد. هدف از این کار، تخلیه فیستول و بسته شدن دهانه آن با بافت سالم است.

عوارض جراحی فیستول

از دست دادن اختیار روده، به این معنی که شما نمی توانید در بعضی مواقع باد معده خود را کنترل کنید. خطر بروز این مشکل برای انواع روش های درمان می تواند متفاوت باشد. زمانی که پزشک متخصص شما قبل از عمل جراحی شما را معاینه می کند، به شما توصیه خواهد کرد که کدام روش درمانی برای شما مناسب تر است و شما را عوارض هر روش درمانی آگاه می کند.
مدت زمان بهبودی زخم شما پس از عمل ممکن است طولانی باشد.
این احتمال وجود دارد که فیستول شما مجددا برگردد. احتمال وقوع این اتفاق در میان روش های مختلف درمان متفاوت است. در صورت برگشتن فیستول، ممکن است شما به نوع دیگری از جراحی احتیاج داشته باشید.

 
مراقبت های غذایی بعد از جراحی فیستول

پرهیز از خوردن و مصرف غذاهای چرب و تند و حاوی ادویه
افزایش مصرف غلات سبوس دار، سبزیجات، میوه ها و گوشت های بدون چربی
افزایش مصرف فیبرها که به پیشگیری از بروز یبوست کمک می کند.

 

گالری تصاویر کلینیک

[robo-gallery id=1462]
Call Now Button