فیشر یا شقاق | درمان و جراحی با لیزر

پشتیبانی تلگرام
هزینه لیزر فیشر
هزینه لیزر فیشر | هزینه درمان شقاق
مارس 11, 2021
هزینه لیزر بواسیر
هزینه لیزر بواسیر (هموروئید)
مارس 17, 2021

بیماری فیشر یا شقاق چیست ؟

فیشر یا شقاق به پارگی قسمتی از ناحیه دهانه ی مقعد می گویند . شقاق که آن را فیشر آنال یا شقاق مقعدی هم کار می برند بر اساس مشکل روده راست و فشار به وجود می آید و سبب کاهش رساندن خون به مقعد شده و باعث اختلال در اجابت مزاج و نشستن و برخاستن می گردد. شقاق می تواند یک پارگی کامل باشد ، به طوری که مدفوع به همراه خون از آن خارج می شود و یا یک ترک خوردگی جزئی باشد که با چند بار پانسمان کردن و خوردن قرص و دارو بتوان به راحتی آن را درمان کرد. در ادامه قصد داریم فیشر یا شقاق را بیشتر توضیح دهیم و در انتها روش های درمانی آنرا مطرح کنیم .

آیا شکاف مقعدی همان فیشر آنال است ؟

به طور کلی شکاف مقعدی همان بریدگی یا پارگی در قسمتی از ناحیه مقعد است که مدفوع از آن خارج می شود . سپس این قسمت شکاف خورده رفته رفته به سمت کانال بالایی مخرج هدایت شده و طول آن افزایش پیدا می کند . شقاق یک بیماری شایع در کناره های مقعد و دهانه ی مقعد است و بیشتر به خاطر عملکردهای ناصحیح ، فشارهای زیاد به روده راست و به وجود می آید .بیماری شکاف مقعدی به طور مساوی مردان و زنان را تحت تأثیر می گذارد. شکاف ها معمولاً باعث درد در حین حرکات روده می شوند که اغلب شدید است.همچنین بیماری شقاق مقعدی شایع ترین علت خونریزی از ناحیه مقعدی در دوران کودکی و نوزادی است.

چرا ما به بیماری شقاق دچار می شویم ؟

شقاق یا فیشر می تواند در اثر هر شرایطی از جمله فشار زیاد وارد کردن در هنگام اجابت مزاج یا دست زدن های بی مورد به مخرج وجود بیاید اما با این حال دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است شامل موارد زیر باشد :

  1. یبوست به طور کلی باعث دیر به دیر توالت رفتن می شود خود یکی از دلایلی است که ممکن است مواد زائد و مدفوع همیشه قبل از خارج شدن جمع شده و به مرور سفت تر شود.
  2. اسهال مزمن یا مداوم می تواند یکی دیگر از دلایلی وقوع بیماری شکاف مقعدی باشد .
  3. بیماری التهابی روده یکی از دلایل شایع بیماری شقاق است . به طور کلی هرچه عملکرد روده راست مختل شده باشد دچار شدن به این بیماری در افراد تشدیدتر می شود . البته اینکه چه چیزی می خوردید هم به عملکرد روده نیز مرتبط است .
  4. زنانی که زایمان می کنند ممکن است تا بعدها به این بیماری دچار شوند . زایمان چون باعث پارگی موقت می شود می تواند عملکرد دفع مدفوع را دچار اختلال کند .
  5. بیشتر عفونت ها هم می توانند حاکی از ابتلای فیش باشند . عفونت هایی مانند سفلیس ، تبخال ، اچ آی وی یا سل و غیره …
  6. در بعضی موارد ، ممکن است هیچ دلیل واضح و قابل فهمیدنی برای شناسایی بیماری شقاق یا فیشر آنال وجود نداشته باشد ، و سپس از آن به عنوان شقاق مقعد ایدیوپاتیک معرفی می کنند . اینگونه بیماری ها می تواند بیشتر به دلیل روش غلط زندگی روزمره فرد بیمار باشد .

علائم بیماران شقاق مقعدی چیست ؟ 

بارزترین علامت شکاف مقعدی ، درد شدید در هنگام دفع مدفوع و سوزش عمیق در ناحیه مقعد برای چندین ساعت پس از حرکات روده است. همچنین ممکن است اسپاسم نوار عضلانی دایره ای یا اسفنکتر باشد که مطابق میل فرد مقعد را بسته یا باز نگه دارد.

برخی از بیماران همچنین ممکن است هنگام دفع مدفوع ، خونریزی داشته باشند که با کشیدن دستمال توالت حجم خارج شده یا در حال خارج شدن را می توانند ببینید . این خون در اثر فشاری که برای اجابت مزاج وارد می کنید در حال خارج شدن است . در واقع این خون همان خونی است که در رگ های اطراف مقعد قرار دارند و در هنگام فشار بی اختیار همراه مدفوع خارج می شوند .

چگونه قبل از دکتر به درستی شقاق مقعدی را تشخیص بدهیم ؟

بدون شک وقتی که به دیدن دکتر می روید با یکبار معاینه شدن پزشک متخصص اینگونه بیماری ها مرض شما را تشخیص داده و روش های درمانی آن را به شما بر اساس درجه بیماریتان معرفی می کند . اما شاید قبل از ملاقات با پزشک بخواهید بدانید که دقیقا به چه بیماریی دچار شده اید . چون همانطور که می دانید بسیاری از بیماری های نشیمنگاهی شبیه یکدیگر هستند و به درستی نمی توان با یکبار نگاه کردن آنها را از همدیگر تشخیص داد . حتی بعضا دیده شده که دکترها با یکبار معاینه متوجه نوع بیماری نمی شوند و نیاز به آندوسکوپی دارند تا رای نهایی نام بیماری شما را صادر کنند . با این حال بد نیست قبل از تشخیص دکتر بتوانید خودتان تشخیص دهید که به چه بیماریی دچار شده اید .

تشخیص شقاق مقعدی معمولاً براساس علائم گزارش شده مانند درد و خونریزی هنگام دفع مدفوع انجام می شود. در بیشتر موارد ، شکاف ایجاد شده در قسمت مقعد با لمس کردن مشخص می شود که شما به شقاق مقعدی دچار شده اید . نکته مهم این است که در هنگام معاینه خود فشار وارد نکنید و از لمس کردن بیش از حد شکاف خودداری کنید . همچنین در نظر داشته باشید شکاف به معنای بریدگی است و آن را با غده یا تورم یا چیزهای دیگر اشتباه نگیرید .

معاینه مقعد به صورت دیجیتالی

در بعضی از موارد ممکن است بیماری شما حتی با نگاه کردن و سایر علائم های رایج آن قابل تشخیص نباشد . در این حالت نیاز است که معاینه رکتوم با ابزارها و دستکش های دیجیتالی انجام شود . این روش شامل قرار دادن انگشت با دستکش دیجیتالی به داخل مقعد است ، فقط در صورت مشکوک بودن به بیماری دیگری که منجر به بروز این علائم شود ، این روش مورد استفاده قرار می گیرد چرا که شکاف های به وجود آمده در ناحیه مقعد می توانند خیلی خطرناک باشد و با هرچه بیشتر بررسی کردن و مطمئن شدن آنها خیال خودتان و پزشک راحتتر می شود.

چه روش های برای درمان شقاق وجود دارند ؟

درمان شقاق با تغییر روش سبک زندگی

بنا به دلایلی ممکن است اشخاص نتوانند در آینده نه خیلی زود نزد پزشک بروند بنابراین روش هایی را ذکر کرده ایم که بتوانید تا قبل از ملاقات حضوری با دکترتان خود را کمی درمان کنید . البته این درمان به معنای درمان کامل نیست اما می تواند تا حدودی درد ناشی از فیشر آنال یا شقاق را تسکین دهد .

شقاق مقعدی معمولاً طی چند هفته خود به خود بهبود می یابد.دلیل این بهبود خود به خودی این است که بدن با شکاف ایجاد شده همانند یک زخم برخورد می کند . البته اندازه زخم هم ملاک است . هرچه شکاف مقعدیتان کوچکتر باشد روند بهبود زودتر انجام می شود.

با این حال ، روش های مختلفی وجود دارد که بیماران می توانند به ترمیم پوست و عمیق تر شدن بافت کمک کرده و از بیشتر شدن اندازه ی شکاف جلوگیری کنند.

نکاتی که باید برای مراقبت از بیماری خود بدانید شامل موارد زیر است :

تا می توانید غذاهای فیبر دار مصرف کنید . غذاهای فیبر دار نه فقط برای شقاق معقدی بلکه برای تمام بیماری های نشیمنگاهی مناسب است . میان هر وعده غذایی خود از میوه ها ، سبزیجات و غلات سبوس دار استفاده کنید .
نوشیدن آب به دفع بهتر مواد زائد کمک کرده و حساسیت ها و عفونت های ناشی از این بیماری را کمتر می کند .

توالت رفتن به موقع باعث کاهش مشکلاتی ناشی از درد و غیره می گردد .شما اگر به شقاق یا فیشر دچار شده اید باید به موقع توالت بروید و تحت هیچ شرایطی آن را تاخیر نیندازید .

سعی کنید برای توالت رفتن خود یک روش منظم را به کار بگیرید . مثلا از یک دستمال مخصوص استفاده کنید . یا نوع نشستن یا مقدار زمانی که می گذارید به یک شکل باشد که بدن در این مواقع اذیت نشود .

ورزش کنید . سعی کنید بدنتان را فعال نگاه دارید . روزانه ۳۰ دقیقه در هوای آزاد ورزش کنید . هوای سالم نه تنها برای ریه ها بلکه برای شمایی که مقعدتان زخم شده است نیز لازم و ضرروی است .

سعی کنید از مصرف محصولات موضعی مانند عطر ، الکل ، مواد شیمایی و رایجه دار بر روی مقعد یا نزدیک آن اجتناب کنید .

روزانه در یک وان حمام آب گرم مقعد خود را قرار دهید و برای حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه در آن استراحت کنید.

درمان شقاق با روش های دارویی 

اگر به هر دلیلی با انجام روش های سبک زندگی روزمره تان با بیماری فیشر مقابله کنید می توانید از روش های درمان با استفاده از داروها و پماد ها نیز استفاده کنید . داروهایی وجود دارند که ممکن است در درمان شکاف مقعدی مفید باشد ، از جمله:

  • استفاده از دارو های تسکین دهنده درد یا ضد درد مانند داروی ایبوپروفن
  • استفاده از داروی ملین برای بهتر کردن عملکرد روده راست بدن
  • داروهای شل کننده درد های عضلانی ناشی از شقاق – به جز دارو می توانید از حوله گرم نیز استفاده کنید
  • استفاده از پماد گلیسیرین به طور موضعی روی مقعد . این دارو رگ های اطراف آن را باز تر کرده و به بهبود بیماری شقاق کمک شایانی می کند

درمان شقاق با روش جراحی 

بیماری شقاق جزء آن دسته از بیماریی هایی است که به خودی خود درمان می شود . دلیل این امر همانطور که در بالاتر ذکر شد شکل زخم بودن آن است و طبیعیت بدن همانند زخم های روی پوست به آن رفتار می کند . اما در بعضی از موارد زخم ایجاد شده انقدر به دهانه ی مخرج نزدیکر است که ممکن است این اتفاق نیافتد و تنها راه حل درمان آن استفاده از روش های جراحی باشد . در جراحی که به آن جراحی مدرن هم نیز گفته می شود ، شخص بیمار با کمک لیزر درمان می گردد و برای همیشه از شکاف ایجاد شده ترمیم می شود . این روش سریع ترین و بهترین روشی است که برای درمان بیماری خود می توانید به کار بگیرید .

درمان شقاق با دو روش جراحی معمولاً انجام می شود

فلپ مقعدی پیشرفته: در این روش جراحی که باز هم توسط لیزر استفاده می شود ابتدا از بافت سالم ناحیه دیگری از بدن (معمولاا بافت های هم سطح و نزدیک مقعد یا از بافت های داخلی معقد ) برای ترمیم شکاف شقاق در مواردی که شکاف خیلی پیچیده است استفاده می کند.

اسفنکتروتومی جانبی:اسفنکتروتومی همان قسمتی از مقعد است که در هنگام خروج مدفوع دهانه مخرج را باز و بسته می کند . پزشکان با این روش جراحی که توسط لیزر انجام می شود ابتدا یک برش در عضله های داخلی ایجاد می کنند . با این کار اسفنکتر آزاد شده و در نتیجه این جراحی باعث پیوند و بهبود شقاق مقعدی می گردد . جراحی اسفنکتروتومی جانبی برای زمانی استفاده می شود که هیچ روش درمانی دیگری جواب ندهد و تنها گزینه ی نهایی بیمار اسفنکتروتومی جانبی باشد .

هر دو روش ممکن است برای درمان شکاف مقعدی در برخی از بیماران مناسب باشد. با این حال ، آنها همچنین با خطر اندکی از بی اختیاری روده همراه هستند. بنابراین ، آنها باید برای بیمارانی که سایر روشهای درمانی ناموفق بوده اند ، اختصاص یابد.

منبع 

هیلینگ کلروکتال

admin
سلام من ادمین و مشاور کلینیک هستم و برای پاسخ به سوالات شما عزیزان و ارایه مشاوره در خدمت شما هستم .
Call Now Button