جراحی آبسه مقعدی

پشتیبانی تلگرام

جراحی آبسه مقعدی

جراحی آبسه مقعدی در اکثر موارد تنها راه چاره برای رهایی از این عارضه دردناک است.
اما آبسه مقعدی چیست؟ آبسه مقعدی در اصل یک عارضه دردناک است که در آن حجم زیادی از چرک وعفونت در نزدیکی مقعد نمایان می شود. عمده آبسه های مقعدی به علت عفونت غدد کوچک مقعد به وجود می آیند. شایع ترین نوع این آبسه، آبسه دورانی می باشد.
آبسه دورانی معمولا به شکل یک تورم دردناک مانند جوش در نزدیکی مقعد ایجاد می شود و عمدتا قرمز رنگ بوده و هنگام لمس، داغ می باشد. آبسه مقعدی در بافت های که عمق بیشتری دارند، معمولا مشاهده نمی شود.
معالجه و تخلیه عفونت آبسه مقعدی به وسیله جراحی آبسه مقعدی که رایج ترین روش درمان برای انواع آبسه مقعد است صورت می پذیرد.

نحوه انجام عمل جراحی آبسه مقعدی

درمان آبسه در اکثر موارد، تخلیه آن با عمل جراحی است. برای این کار معمولا شکافی در پوست نزدیک مقعد ایجاد می شود تا عفونت خالی شود. این کار را می توان در مطب نزد پزشک متخصص با بی حسی موضعی و یا در اتاق عمل با بی حسی قوی تری انجام داد. بستری شدن در بیمارستان ممکن است برای بیمارانی که زمینه ابتلا به عفونت های دیگری را دارند الزامی باشد.

بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی

عمده دردهای ناشی از آبسه شما بلافاصله بعد از جراحی از بین خواهند رفت.
اما امکان دارد بعد از عمل، در ناحیه مقعد خود درد ناچیزی داشته باشید که البته این درد طبیعی است.
اکثر افراد می توانند 1 یا 2 روز بعد از عمل دوباره فرآیندهای عادی زندگی را از سر بگیرند.
معمولا حدود 2 تا 3 هفته زمان نیاز است تا آبسه شما کاملا خوب شود و اکثر افراد بدون هیچ دردسری با گذر زمان بهبود می یابند.
پزشک شما حدود 2 تا 3 هفته پس از عمل نیز شما را معاینه خواهد کرد و اگر فیستولی در محل مشاهده کند، برای ترمیم فیستول شما را دوباره اقدام به جراحی می کند.

میزان فعالیت بعد از جراحی آبسه مقعدی

• وقتی احساس خستگی می کنید حتما استراحت کنید. خواب کافی در تسریع زمان بهبودی شما موثر است.
• سعی کنید هر روز پیاده روی کنید. میزان پیاده روی روزانه خود را افزایش دهید. راه رفتن باعث سرعت گردش خون می شود و به جلوگیری از بیماری های ریوی و یبوست کمک می کند.
• زمانی می توانید دوباره رانندگی کنید که پزشک شما اجازه آن را صادر کرده باشد.
• بیشتر افراد می توانند 1 الی 2 روز پس از جراحی آبسه مقعدی به سر کار خود بازگردند.
• اجازه دهید هنگام دوش گرفتن، آب روی ناحیه آبسه جاری شود. این کار به بهبودی آبسه کمک می کند. هنگام اتمام استحمام، ناحیه مقعد خود را با حوله کاملا خشک کنید.

رژیم غذایی بعد از جراحی آبسه مقعدی

• اگر معده شما دچار مشکل است، سعی کنید غذاهای کم چرب مانند برنج کته، مرغ آب پز و ماست را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
• مصرف مایعات را افزایش دهید (مگر اینکه پزشک به شما بگوید).
• دو روز اول بعد از عمل، رژیم غذایی کم فیبر را در دستور کار خود قرار دهید.
• بهتر است در طول روز چند وعده غذایی کم حجم را در برنامه غذایی خود بگنجانید و غذاهای پر فیبر را به آرامی به برنامه غذایی خود بیفزایید.
• ممکن است متوجه شوید که وضعیت مدفوع شما درست بعد از عمل جراحی منظم نیست. ممکن است دچار یبوست یا اسهال شوید اما این اتفاق طبیعی است. سعی کنید با مصرف ملین ها از بروز یبوست جلوگیری کنید.

گالری تصاویر کلینیک

[robo-gallery id=1462]
Call Now Button