همه چیز درباره سندروم روده تحریک پذیر

پشتیبانی تلگرام
بیماری زگیل تناسلی
همه چیز درباره زگیل تناسلی
نوامبر 4, 2021
دلایل ابتلا به زگیل تناسلی
دلایل ابتلا به زگیل تناسلی
ژانویه 16, 2022

بیماری های گوارشی یکی از شایع ترین بیماری ها در دنیا به حساب می آیند که همه ساله میلیون ها نفر به آنها مبتلا می شوند و برخی از آنها می توانند خطرناک باشند.یکی از این مواردی که باید توجه زیادی به آن داشته باشید,سندروم روده تحریک پذیر یا همان IBS می باشد که علائم زیادی داشته به راحتی قابل تشخیص است.ما در این مقاله جامع قصد داریم تا این بیماری را به طور کامل بررسی کنیم و ببینیم که چه روش های پیشگیری و درمانی برایش وجود دارد؟ پس تا آخر همراهمان باشید.

معرفی سندروم روده تحریک پذیر 

به طور کلی علائم بیماری عبارتند از داشتن نفخ و صدا بعد از خوردن غذا,احساس درد در ناحیه تحتانی شکم به همراه ظاهر شدن یبوست و اسهال به شکل متناوب که می تواند بسیاری آزار دهنده باشد.البته این مورد را باید در نظر داشته باشید که بیماری سندروم با توجه به علائم قالب نام های متفاوتی دارد که عبارتند از :

  • IBS-D : در این حالت علامت قالب اسهال است.
  • IBS-C : در این حالت علامت قالب یبوست است.
  • IBS-A : در این حالت هر دو بیماری پشت سر هم ظاهر می شوند.
  • IBS-PI : اگر بیماری بر اثر عفونت به وجود آمده باشد.البته مورد آخر می تواند کمی خطرناک باشد و با استفراغ,تب و اسهال نمایان شود.
البته داشتن استرس به مقدار زیاد آن هم برای زمان طولانی یکی از اصلی ترین دلایل ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر به حساب می آید.

متاسفانه امروز به دلیل استفاده زیاد از داروهای مختلف به ویژه آنتی بیوتیک ها که تاثیر زیادی بر روند رشد باکتری ها می گذارند,تعداد نفراتی که به این بیماری مبتلا می شوند بیشتر شده است و در گذشته به هیچ عنوان اینطور نبود (چرا که طبیبان از مواد طبیعی برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کردند).

دلایل ابتلا به IBS (سندروم روده)

در حال حاظر دلایل خاصی برای این بیماری در نظر گرفته نشده است و پزشکان یک سری موارد را اعلام کردند که به احتمال زیاد علت به وجود آمدن IBS هستند.این موارد عبارتند از :

  • داشتن عفونت و مشکلات مختلف در نواحی گوارشی که در حال حاظر بیشترین موارد را به خود اختصاصی می دهد.
  • افراد جوان تر به دلیل یک سری هورمون ها یا فعالیت شدید بیشتر در معرض بیماری قرار دارند.
  • داشتن تب یا اضطراب یکی دیگر از مواردی هستند که متاسفانه در جوامع امروزی به وفور یافت می شود و شما دوستان باید توجه زیادی به آنها داشته باشید.
  • برخی از پزشکان می گویند که وجود اختلال در روند ارتباطی مغز با روده می تواند باعث بروز بیماری شود که هنوز درمانی برای این مورذ یافت نشده است.
  • کسانی که از مواد تحریک آمیز مانند سیگار و مشروبات الکلی زیاد استفاده می کنند باید مراقب باشند که بیشتر از سایرین در معرض این مشکل قرار دارند.

روش های تشخیص سندروم روده تحریک پذیر

نکته تعجب برانگیز این است که در حال حاظر هیچ آزمایشی نیست که بتواند به شکل دقیق این بیماری را تشخیص دهد.برای اینکه پزشکان متوجه حضور این بیماری در بدن شوند,در ابتدا یک سری موارد را از جمله میزان باکتری های داخل روده,بیماری سلیاک و عفونت های انگلی را بررسی می کنند و با توجه به آنها روش درمان پیشنهاد می دهند.بسیاری از پزشکان پیشنهاد می کنند که بیماران مسن (بالاتر از ۵۰ سال) حتما یک غربالگری با کولون بینی انجام دهند.

روش های درمان سندروم روده تحریک پذیر

در حال حاظر هیچ روش قطعی برای از بین بردن این بیماری وجود ندارد و پزشک در ابتدا باید متوجه شود که اصلی ترین دلایل پیدایش بیماری چیست و با توجه به آن شروع به درمان کند.برای مثال اگر استرس و اضطراب بیمار زیاد است,باید با یک روانپزشک صحبت داشته باشد تا به طور کامل یا تا حد زیادی به حالت عادی بازگردد که این کار می تواند با صحبت یا با کمک دارو انجام شود.از جمله موارد دیگری که می توانیم به آنها اشاره داشته باشیم رعایت رژیم غذایی و مصرف به اندازه فیبرهای گیاهی و کاهش مصرف غذاهای آماده می باشد.

چه رژیم غذایی مناسب است؟

در ده سال گذشته اطلاعات بسیار خوبی از رژیم غذایی مناسب افراد دارای روده تحریک پذیر به دست آمد که بسیاری از آنها تاثیرات خوبی بر روند بیماری داشته اند.برای مثال پیشنهاد می شود این افراد رژیم غذایی خود را طوری تنظیم کنند که تا حد امکان فروکتوز و لاکتوز دریافت نکنند.نکته عجیب در رابطه با این بیماری این است که بسیاری از افراد گفته اند که حساسیت غذایی پیدا کردند و در هضم یک سری از مواد غذایی دچار مشکل می شوند,اما آزمایشات علمی در این زمان ناامید کننده ظاهر شدند و مشاهده شد که هیچ مشکلی از این بابت وجود ندارد.با این حال باز هم پیشنهاد می شود که با توجه به نظر بیماران قبلی عمل کنید تا مبادا مشکلی برایتان به وجود بیاید.

استفاده از دارو برای درمان

همانطور که کمی بالاتر توضیح داده شد,خود بیماری بر اساس علائم قالب به چند نمونه تقسیم می شود که پزشک با توجه به آن یک سری داروها پیشنهاد می دهد.اگر شما دچار IBS-C شده اید و یبوست قالب است,می بایست از داروهای نرم کننده مدفوع و ملین ها کمک بگیرید که قیمت بسیار مناسبی داشته و بدون نسخه هم می توانید استفاده کنید (که البته پیشنهاد نمی شود).یا اگر اسهال در بیماری شما قالب است پزشک معمولا یک سری داروهای خاص مانند دیفنوکسیلات یا اوپیئویدها را تجویز می کند.همچنین گاهی مواقع ممکن است که پزشک برای شما سرتونین تجویز کند که حرکات روده را افزایش می دهد و از طرفی دیگر بر هر دو نوع حالت بیماری یعنی IBS-C و IBS-D تاثییر گذار است.

نکته : شما عزیزان باید توجه زیادی به این بیماری داشته باشید! چرا که گاهی مواقع گسترش بیماری های گوارشی باعث بروز موارد مقعدی مانند بواسیر و شقاق می شوند و از این رو حتما باید خودتان را به پزشک متخصص نشان دهید.

وضعیت سندروم روده تحریک پذیر در ایران

در سال ۱۳۸۷ یک آزمایش بر روی ۴۸۰ دانشجو انجام شد که نشان میداد ۲۰% از افراد دچار این بیماری هستند یا در معرضش قرار دارند که خانم های درصد بیشتری را تشکیل می دادند.از این تعداد حدود ۷۰% دچار IBS متناوب بودند که یبوست و اسهال پشت سرهم ظاهر میشدند.نکته قابل توجه این است که دانشجویان پزشکی بیش از سایر افراد در معرض سندروم قرار دارند و به همین خاطر یک سری طرح های سلامت و درمانی در آن زمان در نظر گرفته شد که متاسفانه در این سال ها دیگر خبری بیرون نیامد.

 

admin
هیلینگ کلورکتال ، کلینیک تخصصی درمان بیماری های کلورکتال با استفاده از جدیدترین فناوری و متدهای روز دنیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button