درمان پرولاپس رکتوم

پشتیبانی تلگرام
هزینه عمل هموروئید
هزینه عمل هموروئید
مارس 23, 2021
لیزر هموروئید در تهران
لیزر هموروئید در تهران | لیزر هموروئید در کرج
مارس 25, 2021

پرولاپس رکتوم یکی از بیماری های مقعدی به حساب می آید که افراد زیادی را همه ساله درگیر خودش می کند.اما نکته مثبت این است که این بیماری به هیچ عنوان شایع نیست و می توان با لیزر یا روش های خانگی (ممکن است کارساز نباشند) آن را از بین برد.البته این بیماری در هر جنس و سنی دیده می شود و اینطور نیست که تنها افراد ضعیف یا مسن دچارش شوند,به همین خاطر می بایست با روش های پیشگیری اش آشنا شوید تا مبادا در دردسر بیوفتید! پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا بیشتر با این بیماری آشنا شوید.

معرفی بیماری پرولاپس رکتوم

به بیماری که آن بافت انتهایی روده بزرگ یعنی رکتوم دچار افتادگی شده است گفته می شود که ممکن است شدید باشد و ناحیه مقعدی بیرون بزند.دلیل اصلی بروز بیماری این است که گاهی مواقع در اثر زایمان یا موارد مختلف,فشار درون شکمی فرد تا حد زیادی افزایش پیدا می کند و روده نمی تواند این حد از فشار جانبی را تحمل کند و در نتیجه بیماری رخ می دهد.

درمان پپرولاپس رکتوم

خود کلمه پرولاپس به معنی بیرون زدگی اندام های داخلی از منافذ بدن می باشد که اگر در ناحیه مقعدی اتفاق افتاده باشد,به آن پرولاپس رکتوم گفته می شود.این بیماری مقعدی خود در سه حالت مختلف ایجاد می شود که هر کدام از آنها شدت خاصی دارند :

 1. پرولاپس خفیف : در این حالت,رکتوم به هیچ عنوان از سوراخ مقعد بیرون ننخواهد زد و تنها دارای یک افتادگی اندک می باشد که با روش های خانگی به راحتی قابل درمان می باشد.
 2. پرولاس نیمه شدید : این حالت که می تواند نگران کننده باشد,زمانی اتفاق می افتد که قسمتی از رکتوم در ناحیه مقعدی قابل مشاهده بوده و به اصطلاح بیرون زدگی دارد.
 3. پرولاپپس شدید : آخرین و بدترین نوع بیماری می باشد که در آن مقدار زیادی از بافت رکتوم بیرون زدگی پیدا می کند و تنها راه درمانش استفاده از لیزر یا تیغ جراحی می باشد.

پرولاپس رکتوم از نظر شایع بودن

این بیماری از نظر میان شایع بودن به هیچ عنوان نمی تواند با سایر بیماری های مقعدی از جمله بواسیر و فیشر رقابت کند و این نکته مثبتش است.شاید برایتان سوال باشد که چه افرادی بیشتر دچار پرولاپس می شوند؟ در جواب باید بگوییم که افراد مسن و همچنین خانم ها در دوران یائسگی بیشترین موارد ابتلا را تشکیل می دهند.اما این بدان معنا نیست که شما نباید کاری انجام دهید و باید بدانید که حتی نوزادان تازه متولد شده و هم در خطر ابتلا قرار دارند.اما قبل از هر کاری و شروع درمان های مختلف,بهتر است برای معاینه نزد پزشک متخصص بروید تا با انجام معاینه جسمی و آزمایشات مختلف,بتواند یک روش درمان برایتان تجویز کند.

چه تفاوتی بین بواسیر و پرولاپس رکتوم وجود دارد

بسیاری از افراد این دو بیماری را با یکدیگر اشتباه می گیرند و تصور می کنند که می توان برای هر دو از یک روش درمان استفاده کرد.اما بهتر است بدانید که بواسیر در نتیجه ایجاد فشار بر رگ های اطراف مقعد به وجود می آید و ظاهری متفاوت با پرولاپس دارد (برای دریافت اطلاعات بیشتر کلیک کنید) و می توان گفت که سختی بیشتری دارد.برای مثال شما در بواسیر داخلی خونریزی شدیدی خواهید داشت,حال اینکه پرولاپس معمولا با خونریزی همراه نیست.البته از نظر بیرون زدگی شباهت بسیار زیادی به هم دارند و افراد عادی معمولا متوجه آن نمی شوند.

درمان پرولاپس رکتوم

دلایل ابتلا به پرولاپس

همانطور که همیشه گفته می شود,دلایل ابتلا به بیماری های مقعدی بسیار متفاوت هستند و هیچوقت یک دلیل خاص ندارند و این قانون برای رکتوم هم صدق می کند.به همین خاطر ما هم تمام مواردی که ممکن است باعث بروز این بیماری شوند را برای شما آورده ایم :

 • یبوست و اسهال که همیشه جزو موارد اصلی بیماری های مقعدی بوده اند و هستند.شما می بایست از روش های خانگی مانند دمنوش و خوردن سبزیجات و همچنین روش های دارویی برای درمان این بیماری ها کمک بگیرید.
 • سعی کنید حداقل تا ۱ ساعت بعد از خوردن غغذا به هیچ عنوان کارهای سنگین یا سریع (مانند دویدن) انجام ندهید که این موارد می توانند در فعالیت روده بزرگ و سایر اندام های دستگاه گوارش مشکل ایجاد کنند.
 • همینطور که سن بالاتر می رود,قدرت عضلات مختلف ناحیه رکتوم کمتر شده و باعث ایجاد افتادگی خواهد شد.به همین خاطر است که می گوییم هر روز حداقل ۳۰ دقیقه ورزش سبک داشته باشید تا عضلات مستحکم بمانند (عضلات بر روی هم تاثیر خواهند گذاشت).
 • اگر در گذشته جراحی در ناحیه مقعد داشته اید,باید بیشتر از بقیه افراد مراقبت کنید تا مبادا دچار پرولاپس شوید.
 • گاهی مواقع اعصاب ناحیه رکتوم در اثر ضربه یا بیماری های مختلف تضعیف می شوند و به همین خاطر دیگر آنطور که باید عضلات را منقض نمی کنند که همین مشکلات باعث ایجاد پرولاپس رکتوم خواهد شد.
 • آخرین عوامل تاثیر گذار را می توانیم بیماری های دیگر از جمله فیبروز کیستیک,دیابت و هیسترکتومی بدانیم که در کشورهای خارجی بسیار شایع هستند.

پرولاپس رکتوم چه علائمی دارد؟

اغلب بیماری های مقعدی علائم شبیه به هم دارند و تشخیص اینکه فرد به کدام یک مبتلا شده است,برای یک فرد عادی (غیر از پزشک) کار به نسبت سختی به حساب می آید.اما به طور کلی در پلواپس رکتوم یک بافت قرمز رنگ از ناحیه مقعدی بیرون می زند که این می تواند همیشگی (شدید) یا در هنگام دفع اتفاق بی افتد (خفیف).بسیاری از افراد تور می کنند که این بیماری خود به خود از بین می رود و به همین خاطر برایدرمانش انجام نمی دهند,اما باید بدانید که همیشه اینطور نیست و اگر از نوع شدید شود,درد به نسبت زیادی خواهد داشت و شما را در انجام کارهای روزانه دچار دردسر می کند.البته گاهی مواقع بافتی که از مقعد بیرون می زند را می بایست با دست به داخل برگردانید!

از دیگر علائم و نشانه های بیماری می توانیم به بیرون آمدن یک سری مایعات چرکی یا خون اشاره کنیم که به آرامی سرازیر می شوند.همچنین گاهی مواقع فرد گرفتار بی اختیاری مدفوع می شود که به احتمال زیاد,اسفنکتر داخلی دچار آسیب شده است.

درمان پرولاپس رکتوم

چطور این بیماری را تشخیص دهیم

دقت داشته باشید که در هیچکدام از بیماری های دنیا,شما نباید خودتان تشخیص دهید و به سراغ روش های درمان بروید! چرا که این کار می تواند ضربه بزرگی به سلامتی شما بزند و اگر اشتباه تشخیص بدهید و داروی اشتباهی هم مصرف کنید,عواقب بدی در انتظارتان خواهد بود.به همین دلیل است که همیشه می گوییم نزد پزشک بروید تا با بررسی بیماری و عمل های قبلی و معاینه جسمی بتواند بهترین مشاوره را به شما بدهد.اما ساده ترین راه تشخیص همان بی اختیاری مدفوع و خونریزی می باشد که در بسیاری از بیماران دیده می شوند.

البته در بعضی مواقع ممکن است نتوان با معاینه جسمی تشخیص درستی داد و به همین دلیل پزشک شما را برای انجام یک سری آزمایشات می فرستد و این آزمایشات کاملا بستگی به شرایط شما دارد.

روش های درمان پرولاپس رکتوم

برای درمان این بیماری شما می توانید از روش های مختلف خانگی,دارویی و جراحی استفاده کنید که در حال حاظر بهترین و کم خطرترین روش,استفاده از لیزر می باشد که در طوور آن شما هیچگونه درد و خونریزی نخواهید داشت.اما ما در ابتدا روش های خانگی و دارویی را به شما عزیزان خواهیم گفت تا “شاید” توانستند بیماری را از بین ببرند.

درمان خانگی پرولاپس رکتوم

در حال حاظر روش قطعی خانگی برای درمان این بیماری وجود ندارد و می توانید با رعایت یک سری نکات از افزایش شدتش جلوگیری کنید.برای مثال می توانید مقدار مصرف فیبر را افزایش دهید تا هم دستگاه گوارش بتواند به خوبی عمل کند و هم به بیماری های دیگر از جمله یبوست و اسهال دچار نشوید.نکته بعدی این است که هر روز مقدار کمی روغن زیتون در برنامه غذایی خود قرار دهید که این کار می تواند اثر زیادی بر دفع داشته باشد و بیمار درد نکشد.به طور کلی اغلب روغن های گیاهی می توانند برای بدن در این شرایط بیماری مفید باشند و هر چقدر بیشتر مصرف کنید,بهتر است.

درمان پرولاپس رکتوم با دارو

بسیاری از افراد در اولین ملاقات این سوال را از ما می پرسند که آیا روش دارویی برای درمان این بیماری وجود دارد یا نه؟ در جواب باید بگوییم که در حال حاظر هیچ روش یا داروی خاصی برای این بیماری وجود ندارد و به همین دلیل ما هم در این مقاله به چیکدام از آنها اشاره نخواهیم کرد.چرا که این کار نیاز به معاینه و دیدن شرایط بیمار دارد و نمی توان از راه دور چیزی تجویز کرد.

لیزر,بهترین درمان

همانطور که گفته شد,اگر به دنبال یک روش درمانی سریع و بدون درد هستید که دیگر هیچ اثری از بیماری در بدنتان نماند,پیشنهاد ما استفاده از لیزر می باشد که به تازگی ابداع شده و هزینه بسیار کمتری نسبت به جراحی سنتی دارد.از جمله مزیت های لیزر پرولاپپس رکتوم می توانیم موارد زیر را نام ببریم :

 • در طول عمل لیزر به هیچ عنوان بیمار درد یا خونریزی نخواهد داشت.
 • برای انجام این کار معمولا از داروی بی حسی استفاده می شود و به همین خاطر کسانی که نسبت به داروهای بیهوشی حساسیت دارند هم می توانند لیزر کنند.
 • کل کار حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه طول خواهید کشید و بعد از ان می توانید به زندگی عادی خود برگردید.

 

admin
هیلینگ کلورکتال ، کلینیک تخصصی درمان بیماری های کلورکتال با استفاده از جدیدترین فناوری و متدهای روز دنیا

12 دیدگاه ها

 1. نوشین گفت:

  سلام. آیا انجام لیزر و برش در پرولاپس روده نهایت ۵ سانتی مشکلات بی اختیاری ایجاد نخواهد کرد؟؟ بیمار ۶۹ ساله هستند و در زایمان این مشکل ایجاد شد و مشکل آی بی اس یبوستی دارند. پزشک جراح روش سنتی باز کردن شکم رو گفتند و پزشک جراح عمومی اعتقادی به عمل ندارند و خطرناک میدونند. ممنون از راهنمایی

 2. سعید عرب گفت:

  درود خدمت شما
  من مرد ۴۶ سالمه، از خیلی سال که یادم نمیاد این مشکل پرولاپس دارم و باید بعد از بیرون زدن با انگشت به داخل ببرم.
  یادم نمیاد کی بود که این مشکلو نداشتم، یکبار هم پیش دکتر رفتم با یک دستگاهی از مقعد یک تیکه برداشت، من به دکتر گفتم که همه زائده رو بر نداشت،ولی دکتر گفت برداشت. تقریبا ۴ ساله که این عملو انجام داد، بعد از دفع باید با انگشت به داخل ببرم. واقعا زندگیمو مختل کرد.
  آیا با لیز تمام بیرون زدگی گرفته میشه، طول درمانش چند روزه؟

 3. فهيمه گفت:

  ۴ روز است که از مقعدم چیزی بیرون زده که نه خونریزی دارم نه بی اختیاری مدفوع ولی یبوست شدید گرفتم که با وصف خوردن روغن زیتون و فیبر انطور که باید دفع انجام نمبشود و هر چه با دست فشار میدم بره تو سریع به بیرون برمیگرده . تو این وضع کرونا جرات دکتر و بیمارستان ندارم چه کنم

 4. داود گفت:

  سلام ببخشید همسر بنده به بیماری Ibs روده مبتلا شده اند و بیشتر از ۳ساله درگیر این بیماری هستند و بطور دائم اسهال هستند و این اسهالهای مکرر باعث افتادگی روده و همچنین همورئید داخلی شده و خونریزی خیلی شدیدی داشتند که ۲ بار تحت عمل جراحی قرار گرفته اند که ثمره ای براش نداشته و در جراحی دوم از دستگاه استابلر استفاده شده است که الان خونریزی خیلی شدیدی از اطراف حلقه استابلر بروز می کند و همچنین روده و حلقه استابلر از مقعدشون بیرون میاد و بعد از اجابت مزاج به سختی و بادست به سرجاش برمی گرده و چندین بار هموگلوبین خونش به کمتر از ۴ افت کرده بود که چندین بار تزریق خون انجام شده است اگه کاری از دستتون جهت درمان قطعیشون برمیاد لطفا راهنمایی بفرمائید.
  اگر لطف کنید با شماره ام تماس بگیرید
  ۰۹۳۶۲۸۲۸۸۵۱

 5. پریوش مهدی فر گفت:

  سلام خانمی هستم ۶۰ ساله
  من بعد از جراحی یک فیشر مزمن و همورویید داخلی ( ۴ سال پیش).
  مبتلا به تنگی اسفنکتر و مجرای روده شده‌ام. همچنین به تشخیص پزشک، دچار ناکفایتی عضلات کف لگن هستم. بدنبال این عارضه، متناوبا، مبتلا به احتباس مدفوع، عدم توانایی در دفع، دردهای وحشتناک ناحیه رکتوم می‌شوم که گاهی به بیرون‌زدگی مخاط منجر میشود. مدتی هم فیزیوتراپی روده انجام دادم این روند غیر قابل تحمل و عذاب‌آور هست. آیا روش درمانی جراحی یا غیر حراحی و لیزرتراپی برای چنین عارضه‌ای وجود ندارد؟

  • admin گفت:

   درود بر شما.
   به دلیل اینکه مشکل شما بسیار تخصصی هست بهتر که همین حالا با مشاور ما ارتباط بگیرید تا شما رو به طور کامل راهنمایی کنند
   ۰۹۱۲۰۹۹۷۱۳۲

   موفق باشید

 6. احسان کریمی گفت:

  پدر من در نزدیکی مقعدبا فاصله اندکی یک تومور بدخیم سرطانی دارندکه باید با عمل جراحی برداشته شود.آیا این جراحی با روش لیزر در مرکز شما قابل انجام است؟ و اگر قابل انجام است هزینه کلی یا متوسط آن معمولا چه مقداری است؟با احترام/کریمی ‌

  • admin گفت:

   سلام . متاسفانه با توضیحات شما دقیقا متوجه مشکل پدرتون نشدیم و بهتر هست به شکل تلفنی با مشاوره در میان بگذارید تا بهتر راهنمایی کند.
   شماره تماس : ۰۹۱۲۰۹۹۷۱۳۲

 7. علي گفت:

  باسلام من هم مشکل دارم و حدود ده سانت بیرون زدگی هنگام دفع دارم با لیزر درمان میشه؟و هزینه چقدر هست؟

 8. فریاد گفت:

  سلام من پرولابس رکتوم دارم خیلی شدید با خونریزی که خیلی ضعیف شدم و همیشه احساس میکنم تخلیه نشدم که واقعأ نشدم آیا با لیزر درمان میشه؟! و آیا این حس دستشویی و تخلیه نشدن به این پرولابس ربط داره و درمان میشه؟! اگه آره هزینه طول درمانش چقدر؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button